Spotkanie z pracownikami delegatur urzędu wojewódzkiego oraz władzami samorządowymi to główne punkty wizyty Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery w Ostrołęce oraz Siedlcach.

Wojewoda Mazowiecki podczas wizyty w Ostrołęce spotkał się z wiceprezydentem Grzegorzem Płochą, a następnie z pracownikami delegatury. Zdzisław Sipiera przedstawił swoją wizję pracy urzędu wojewódzkiego, a także przybliżył priorytety, wśród których są m.in. dobra obsługa mieszkańców i partnerska współpraca z samorządami.

Podobne spotkanie odbyło się 14 lipca w delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, z pracownikami oraz kierownikiem Delegatury Mariuszem Orzełowskim. W trakcie wizyty w mieście Zdzisław Sipiera spotkał się z prezydentem Wojciechem Kudelskim, zwiedził obiekty sportowe Agencji Rozwoju Miasta Siedlce oraz Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego, gdzie obejrzał próbę występu przygotowywanego na Światowe Dni Młodzieży.

Priorytety Wojewody Mazowieckiego

Dobra obsługa mieszkańców, partnerska współpraca z samorządami, wzmacnianie bezpieczeństwa oraz sprawne gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa – to priorytety Wojewody Mazowieckiego. Najważniejsze cele dla urzędu wojewódzkiego Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera zaprezentował na konferencji prasowej w maju.

Obsługa mieszkańców

Wojewoda zapowiedział wprowadzanie zmian w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, tak aby usprawnić obsługę interesantów oraz skracać czas oczekiwania na decyzje. Obecnie prowadzone są prace nad stworzeniem profesjonalnego punktu informacyjnego dla mieszkańców. Wszyscy wojewodowie w każdy poniedziałek spotykają się z interesantami. Priorytetem jest też osiągnięcie pełnej funkcjonalności nowej siedziby Wydziału do spraw Cudzoziemców przy ul. Marszałkowskiej 3/5.

Współpraca z samorządami

- Współpraca z samorządami powinna opierać się na partnerstwie i otwartości. Przepływ informacji powinien być dwustronny. Nie chodzi tylko o to, by strona rządowa przekazywała jednostronnie informacje - chcemy też słuchać. Będziemy dostępni dla samorządowców, aby razem działać dla dobra całego województwa – powiedział Wojewoda Zdzisław Sipiera.

Istotnym elementem współpracy z samorządami jest kwestia prawa lokalnego. Wojewoda sprawuje nadzór nad tworzonym przez samorządy prawem. W 2015 roku pracownicy Wydziału Prawnego MUW przeanalizowali 26 572 uchwał. - Chcemy, aby tworzone prawo było dobre dla mieszkańców – powiedział Wojewoda. W tym celu prowadzone będą szkolenia dla samorządowców - w tym roku pt. "Wsparcie instytucjonalne gmin województwa mazowieckiego w procesie planowania przestrzennego", które pomogą zapewnić zgodność uchwał planistycznych jednostek samorządu terytorialnego z przepisami prawa.

Skarb Państwa

Wojewoda zadeklarował prowadzenie bardziej racjonalnej gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa w nadzorowanych starostwach. Podkreślił, że Skarb Państwa powinien służyć rozwojowi i przynosić korzyści mieszkańcom.

Wydział Skarbu Państwa i Nieruchomości MUW zajmuje się ustalaniem odszkodowań za nieruchomości przejęte pod budowę dróg. - W "Programie Budowy Dróg Krajowych" na lata 2014-2023 przewidziano 31 inwestycji na Mazowszu. Według harmonogramu do 2023 roku planowane jest wydanie 19391 decyzji odszkodowawczych. Mieszkańcy powinni być przez nas dobrze informowani o tych działaniach - podkreślił Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski.

Bezpieczeństwo

Wojewoda wskazał na duże znaczenie współdziałania mazowieckich służb, straży i inspekcji w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Najważniejszym zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa podczas szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży (na Mazowszu będą odbywały się tzw. Dni w Diecezjach). W tym celu działa wojewódzko - miejski zespół do spraw zapewnienia bezpieczeństwa podczas Światowych Dni Młodzieży oraz analogiczny zespół ds. zapewnienia bezpieczeństwa podczas szczytu NATO.

Istotne jest również bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Trwają już prace nad tworzeniem nowego systemu ratownictwa medycznego. Ogłoszono też mapy potrzeb zdrowotnych. W ich tworzeniu uczestniczyli m.in. konsultanci wojewódzcy. Na podstawie map będą określone priorytety dla regionalnej polityki zdrowotnej.

Inwestycje

- Naszym celem jest sprawne i terminowe wydawanie decyzji Wojewody w I instancji, dotyczących dużych inwestycji na Mazowszu. Obecnie prowadzonych jest około 40 postępowań. Kluczowe jest tu współdziałanie z inwestorami, przede wszystkim Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, m. st. Warszawa, Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich, PKP, PSE, Gaz Systemem – powiedział wicewojewoda Artur Standowicz. - Konieczna jest też dobra współpraca ze starostami, którzy są I instancją w sprawach architektoniczno – budowlanych.

W spotkaniu wzięli udział: wojewoda Zdzisław Sipiera, wicewojewoda Sylwester Dąbrowski, wicewojewoda Artur Standowicz oraz dyrektor generalny Grzegorz Mroczek. Konferencja z 18 maja była pierwszą, inaugurującą cykliczne spotkania wojewodów z przedstawicielami mediów.

Jerzy Cabaj

Informacja prasowa. www.mazowieckie.pl