Kolejnych 70 kobiet czuje się bezpieczniej, bo opanowały praktyczne podstawy sztuki samoobrony. Prezydent Wojciech Kudelski i Komendant Miejski Policji mł. insp. dr Marek Fałdowski wręczyli wszystkim Paniom certyfikaty ukończenia kursu sztuk walki kapap i krav-maga.
W sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Siedlcach 5 lipca spotkały się uczestniczki zakończonego kursu samoobrony kapap i krav-magi. Panie odebrały certyfikaty ukończenia kursu i zaświadczenia znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Instruktorzy i kursantki wzajemnie podziękowali sobie za wsparcie i ćwiczenia w ramach VII edycji specjalistycznego kursu samoobrony dla kobiet. Certyfikaty wręczyli Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, prowadzący zajęcia z samoobrony Marcin Lazurek, dyrektor CKZiU w Siedlcach Urszula Łukasiewicz oraz Komendant Miejski Policji w Siedlcach mł. insp. Marek Fałdowski. Zarówno prezydent Wojciech Kudelski, jak i komendant Marek Fałdowski wyrazili radość z ilości biorących udział w kursie. Obaj życzyli Paniom, by nigdy nie musiały wykorzystywać nabytych umiejętności.
Inicjatorem i organizatorem pomysłu kursu jest Komenda Miejska Policji w Siedlcach. Adresowany był do pań zamieszkujących powiat siedlecki, a zajęcia trwały od 13 maja. To już 7. edycja pomysłu, który od lat niezmiennie cieszy się dużą frekwencją i zaangażowaniem uczestniczek. Do tej pory kurs ukończyło już blisko 700 pań. Nie ma ograniczeń wiekowych ani lekarskich, by móc wziąć w nim udział, potrzebna jest jedynie ogólna sprawność, chęci i motywacja.
Zajęcia składały się z 11-tu 2 godzinnych paneli szkoleniowych, które w większości stanowiły ćwiczenia praktycznej samoobrony. Oferta kursu nie ograniczyła się tylko do nauki technik samoobrony, lecz poruszała również inne kwestie szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Były to, m. in., zagadnienia z zakresu prewencji kryminalnej i pomocy przedmedycznej. Szkolenie przeprowadzili specjaliści w swoich dziedzinach - licencjonowany instruktor Marcin Lazurek (posiadacz IV dan black belt kapap & krav maga) oraz Krzysztof Szadowski, Marcin Hyży, Grzegorz Ołtarzewski, Wojciech Izdebski, Sebastian Walas i Piotr Mróz. Podczas szkolenia dotyczącego pierwszej pomocy przedmedycznej ratownicy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach, przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu szkoleniowego, uczyli kursantki podstawowych zasad udzielania takiej pomocy.
Szkolenie, jak i zakres poruszonej tematyki, zostały bardzo wysoko ocenione przez uczestniczki. W tej edycji panie po raz pierwszy otrzymały również zaświadczenia potwierdzające ukończenie kursu pierwszej pomocy przedmedycznej.
KAPAP to skrót od słów Krav Panim el Panim, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "walkę twarzą w twarz". Jest to oryginalny system walki wręcz i samoobrony, opracowany w latach 30-tych XX wieku, stosowany i udoskonalany przez żydowskie jednostki ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Głównym celem było zwiększenie wytrzymałości fizycznej, rozwój ducha walki, a także poszerzanie umiejętności walki defensywnej i ofensywnej. W jej skład wchodził trening fizyczny i wytrzymałościowy, użycie broni białej, boks, ju-juitsu oraz walka nożem i pałką. System walki KAPAP opiera się bardziej na zasadach, niż na technikach, dzięki czemu jest względnie łatwy do dostosowania dla dużych grup ćwiczących. Trening KAPAP obejmuje: prawidłowe postawy ciała, właściwe ustawienie względem przeciwnika, powierzchnie uderzające, sposoby uderzania, obrony przed kijem i walkę kijem.
Krav maga - dosłownie "walka w bliskim kontakcie") – to też izraelski system walki, samoobrony i walki wręcz, opracowany w latach 30. XX wieku. Sztuka walki bazuje na podstawowych odruchach obronnych człowieka. Składa się z szeregu technik m.in. zapożyczonych z boksu, zapasów, judo, aikido, w skład których wchodzą pchnięcia, dźwignie i uderzenia na okolice gardła, oczu, kopnięcia w strefę krocza oraz w nogi.
Oryginalną koncepcją krav magi było używanie wszystkiego co użyteczne, by być najbardziej skutecznym technicznie, wszystkiego co sprawdzałoby się podczas realnej walki, a potrzebowałoby jak najkrótszego treningu. Wszystkie techniki są nastawione na maksymalną skuteczność przy minimum wykonanych ruchów. System zawiera twarde uderzenia rękami i łokciami, uderzenia kolanami rodem z boksu tajskiego, niskie kopnięcia przechodzące przez cel, chwyty, obronę przed nożem i bronią palną. Ciosy zadaje się przy użyciu każdych dostępnych narzędzi, przez które rozumie się nie tylko części ciała, takie jak: głowa, łokcie, pięści, dłonie, kolana i stopy, ale także przedmioty codziennego użytku, począwszy od damskiej torebki, poprzez komplet kluczy, a na śmietniku czy kiju bejsbolowym skończywszy. Cele ataku stanowią wrażliwe punkty ciała ludzkiego: oczy, gardło, mostek, nerki, splot słoneczny, krocze, kolana, staw skokowy. (źródło: wikipedia)