Budujące uczucie, że jednak można żyć i bawić się w zgodzie, i że to właśnie religia i wiara mogą być, i są płaszczyzną porozumienia między narodami różnych kultur i języków - to najczęstsze przekonanie wyrażane w komentarzach do pierwszego dnia Światowych Dni Młodzieży w Siedlcach. Tej atmosferze towarzyszyła równie radosna zabawa i muzyka.

Siedlczan, Polaków - nie tylko tych starszych - ujęła zwłaszcza spontaniczność zachowań w wyrażaniu swojej wiary oraz najzwyklejsza radość z obecności wśród tych, tutaj, w Siedlcach młodych i wierzących w Jezusa.

Na kawie u Prezydenta

Zanim goście i pielgrzymi zostali powitani oficjalnie na Pl. Sikorskiego o godz. 14.00 przez prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego, wcześniej, 6-osobowa delegacja młodych z ks. Wojciechem Hackiewiczem, diecezjalnym koordynatorem ŚDM, zawitała na "kawę u burmistrza". Było to jedno z wielu spotkań młodych z lokalnymi włodarzami miast i miasteczek na terenie diecezji, bowiem w każdym z rejonów, gdzie zamieszkują pielgrzymi, do takich spotkań doszło.

Powitanie

Oficjalnemu "miejskiemu" powitaniu na Pl. Sikorskiego towarzyszyła od początku zabawa, radość, satysfakcja ze spotkania ludzi z wielu dalekich miejsc na świecie. Całemu pierwszemu dniowi pobytu gości w diecezji patronowało hasło: “Trąby Jerychońskie", a dzień poświęcony był poznawaniu kultury i historii Jerycha, czyli naszej diecezji siedleckiej. - Chcielibyśmy abyście dobrze poznali nasze miasto, tę część Polski i Europy - witał gości prezydent Wojciech Kudelski. - Jesteśmy na Was otwarci i przekazujemy Wam symboliczne klucze do Miasta. Spotkamy się jeszcze w domach, na placach i w świątyniach. Życzę Wam dobrego pobytu - zapraszał prezydent Kudelski.

Abyśmy byli "Jedno"

Akurat młodzieży, szczególnie tej z kręgu kultur śródziemnomorskiej i afroamerykańskiej nie trzeba było tego powtarzać i długo zachęcać do śpiewu, tańca i zabawy. Aplauz towarzyszył już występowi "Chodowiaków" i figurom w tańcu, jakie zaprezentowali oraz tanecznemu flash-mob`owi młodzieży z "LUZ-u" przed estradą na placu, w rytm diecezjalnego hymnu ŚDM "Jedno". To, jak doskonale bawili się Słoweńcy a przede wszystkim Filipińczycy, nie tylko podczas popołudniowego powitania, można było też odczuć "na własnych emocjach" podczas przemarszu pielgrzymów z Placu Sikorskiego na plac przy Parku Wodnym. Zanim jednak sformowano pochód, muzycznie i emocjonalnie "porwała" kilkutysięczną publiczność zebraną na placu - Monika Kieliszek-Wydrzyńska z zespołem katedralnym "Nie śpijcie! Nie".

Wernisaż monstrancji

W międzyczasie, w atmosferze ciszy i skupienia, o godz. 16.00 w Galerii Teatralnej CKiS tuż obok śpiewających i tańczących, odbywał się wernisaż wystawy Antoniego Wróblewskiego pt. "Monstrancje Polskie, Krzyże Polne Pamiętne Ziemią z Różnych Stron Świata malowane".

Wieczorne uwielbienie

Przed 18.00 w takt poloneza "Chodowiacy" wraz z kapelą, poprowadzili uczestników ŚDM w stronę placu przy ul. Jana Pawła II (naprzeciwko Parku Wodnego), ulicami: Piłsudskiego, Kościuszki, Konarskiego, Poniatowskiego.

Oficjalnego, "diecezjalnego" otwarcia podczas Gali dokonał ks. bp Kazimierz Gurda. Do Siedlec przyjechali też inni biskupi, towarzyszący delegacjom młodzieży ze swoich krajów, tj. z Puerto Rico, francuskiego Chartres, słowackich Koszyc, białoruskiego Grodna. Symbolicznym sygnałem rozpoczęcia siedleckich ŚDM był dźwięk podlaskich ligawek, które wystąpiły w roli "Jerychońskich trąb", mających burzyć dzielące ludzi mury. Po modlitwie zawierzenia powitano wszystkie uczestniczące w spotkaniu kraje i odśpiewano hymn Dni. Dalsze uwielbienie poprowadziła "Wspólnota Jednego Ducha".

Dobrze, że tu Jesteście

Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda witając pielgrzymów i siedlczan, życzył wszystkim "by ten czas, dla tych którzy przyjechali i dla tych, którzy przyjmują gości, był czasem spotkania w wierze". Walory i predyspozycje miasta do tego typu religijnych spotkań zaznaczył w przywitaniu prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. - Siedlce to dobre miejsce na spotkanie młodzieży świata. Poczujecie, że tu stykają się kultury Wschodu i Zachodu, a jak mówił Jan Paweł II, kultury obu tych części Europy są jak 2 płuca Kościoła./.../ Jesteście nam potrzebni - dodał prezydent. - Nasza młodzież potrzebuje umocnienia w wierze, poprzez przykład rówieśników ze Świata, że nie oni jedni wierzą w Jezusa.

Tacy Jesteśmy

Kolejnymi punktami wieczoru była prezentacja narodów i hymnów ŚDM (wykonanie: Chór Miasta Siedlce pod dyrekcją Justyny Kowyni-Rymanowskiej i Mariusza Orzełowskiego), Wieczór Chwały poprowadzony przez "Wspólnotę Jednego Ducha" oraz spektakl teatralny "Siedlczanie DO TAŃCA I DO RÓŻAŃCA", w którym siedleccy artyści zaprezentowali dzieje miasta i diecezji na kanwie historii narodu i Kościoła na naszych ziemiach. Przedstawienie pokazało to, co najbardziej charakterystyczne dla naszego regionu – religijność, patriotyzm, pokojowe współistnienie i przenikanie się różnych kultur, tradycji i religii. Spektakl był zaproszeniem do podróży przez najbardziej przełomowe momenty naszych dziejów, które - jak w tajemnicach różańca - układają się w sentencje radosnych, bolesnych i chwalebnych wydarzeń. Młodzi ze Świata mogli zobaczyć i przeżyć czasy rozkwitu miasta i diecezji, ale też doświadczenia zaborów i wojen, okupacji i komunizmu, w których Polaków umacniała wiara oraz wstawiennictwo Matki Bożej Kodeńskiej. Na koniec widowiska pokazano rozwój i niezwykłą dynamikę zmian, które dokonały się w mieście w ostatnich latach, szczególnie od czasu wizyty Jana Pawła II w Siedlcach i wejścia Polski do Unii Europejskiej. Scenarzystką i reżyserem widowiska była Iwona Maria Orzełowska, a choreografkami: Iwona Maria Orzełowska i Joanna Woszczyńska.

opr. JiC

Zdjęcia w Galerii: UM, Agnieszka Osmólska-Ilczuk, Adam Białczak (oboje KRP)