Dr hab. Tamara Zacharuk, prof. Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, została ponownie rektorem tej największej siedleckiej szkoły wyższej. Na kolejną 4- letnią kadencję 2016-2020 prof. Zacharuk wybrano zdecydowaną większością 113 ze 151 oddanych głosów.
To będzie druga z kolei 4-letnia kadencja prof. Zacharuk. Wynik dzisiejszej elekcji nie był niespodzianką, gdyż nowa rektor była jej faworytką. Do finałowej rozgrywki wyborczej nie przystąpiła bowiem kontrkandydatka, dr. Wiesława Barszczewska. 2 marca b.r. w głosowaniu indykacyjnym - wskazującym kandydatów na stanowisko rektora - prof. Zacharuk zdobywając 96 na 154 możliwe głosy, udowodniła, że cieszy się uznaniem środowiska akademickiego. Na drugą w kolejności osobę, dr. Wiesławę Barszczewską, reprezentującą Wydział Nauk Ścisłych, głosowało wówczas 17 elektorów. Rektor Uniwersytetu wybierali członkowie Uczelnianego Kolegium Elektorów: przedstawiciele nauczycieli akademickich, studentów, doktorantów i pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.
Prof. Tamara Zacharuk jest rodowitą siedlczanką. Z uczelnią, jako pracownik naukowy, związana od 1984 roku. Jest specjalistką w dziedzinie tzw. pedagogiki włączającej. W 2013 roku została laureatką Aleksandrii, nagrody Prezydenta Miasta Siedlce, który docenił jej trud w dostosowywanie kształcenia studentów do potrzeb rynku pracy i wkład we współpracę uczelni z przedsiębiorcami regionu siedleckiego. Jednym z osiągnięć Pani Rektor było utworzenie w Siedlcach "Uniwersytetu Dziecięcego".
W swoim wystąpieniu tuż po wyborze prof. Zacharuk wyraziła dalszą wolę rozwijania uczelni, podejmowania nowych wyzwań i chęć stworzenia takich warunków pracownikom i przyszłym studentom, by uniwersytet był tzw. pierwszym wyborem dla wszystkich młodych ludzi w naszym regionie, chcącym zdobyć wyższe wykształcenie.
Uczelnia w Siedlcach powstała w 1969 roku jako Wyższa Szkoła Nauczycielska. Od 2010 roku ma status uniwersytetu i nosi obecną nazwę. Jest uczelnią 4 wydziałową (Wydziały: Humanistyczny, Przyrodniczy, Nauk Ścisłych, Nauk Ekonomicznych i Prawnych), z uprawnieniami do kształcenia na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych, podyplomowych i doktoranckich. UP-H, w którego murach studiuje aktualnie na wszystkich kierunkach ok. 6.800 studentów, posiada prawo do nadawania tytułów zawodowych magistra, licencjata, inżyniera, magistra-inżyniera i doktora habilitowanego. Specyfiką kształcenia uczelni, wyróżniającą ją spośród uczelni wyższych i stanowiącą jej atut, są studia integracyjne dla osób niepełnosprawnych. Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny jest jednym z największych pracodawców w mieście, zatrudniającym ok.1000 pracowników.
Pani Rektor prof. Zacharuk serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Foto: Jarosław Kurzawa.