Ponad 160 tys. zł dotacji otrzyma miasto Siedlce na wydatki związane z planowanym zaproszeniem repatriantów. Porozumienie w tej sprawie podpisali 3 marca wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera i prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.
Pozwoli to udostępnić lokal komunalny, w którym zamieszka jedna z rodzin zarejestrowanych w systemie Rodak. System umożliwia dopasowanie ofert gmin i zgłoszeń repatriantów.
Dofinansowanie pochodzi z rezerwy celowej budżetu państwa na pomoc dla repatriantów. Lokal z zasobów miasta ma powierzchnię ok. 50 m2 i będzie udostępniony umową najmu na czas nieokreślony. Po przybyciu do Polski, repatriant i członkowie jego rodziny otrzymują jednorazowo zasiłki - transportowy, na zagospodarowanie i szkolny. Środki te wypłaca starosta.
Blisko tysiąc repatriantów na Mazowszu od 2001 r.
W latach 2001 - 2015 na terenie województwa mazowieckiego osiedliło się 979 repatriantów. Aby zaprosić i osiedlić repatriantów, gmina podejmuje stosowną uchwałę. Wysyła wniosek do ministra spraw wewnętrznych i administracji wraz z ankietą pomocniczą. Po akceptacji wniosku wojewoda podpisuje z gminą porozumienie o przekazaniu dotacji. Ostatnio taka umowa była podpisana z wójtem Nowej Suchej w lipcu 2015 r.
Kto może zostać repatriantem?
Repatriantem może zostać osoba, która deklaruje narodowość polską i której co najmniej jedno z rodziców lub dziadków (lub dwoje pradziadków) było narodowości polskiej. Osoba ma również wykazać swój związek z polskością. Po otrzymaniu przyrzeczenia wydania wizy repatriacyjnej od konsula polskiego w kraju zamieszkania, zostaje zarejestrowana w systemie Rodak prowadzonym przez MSWiA. System pomaga kojarzyć oferty mieszkaniowe gmin z repatriantami, którzy chcą przyjechać do Polski a nie mają warunków do osiedlenia się.
Porozumienie podpisano w czwartek 3 marca 2016 roku.