Miasto Siedlce zostało uhonorowane Srebrnym Laurem podczas odbywającego się 3 i 4 marca posiedzenia Związku Miast Polskich. Tymi specjalnymi wyróżnieniami uhonorowano 25 polskich miast.


Wyróżnienia zostały przyznane za wybitne rozwiązania i osiągnięcia w rozwoju miasta i zarządzania nim w minionym 25-leciu. Siedlce otrzymały Laur "za imponującą dynamikę rozwoju miasta subregionalnego, inwestycje transportowe i w infrastrukturę sportową". Nagrodę z rąk byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Stępnia i przewodniczącego Związku Miast Polskich Zygmunta Frankiewicza odebrał prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.


Laureaci Srebrnego Lauru na Srebrny Jubileusz ZMP

Bielsko-Biała za sukces ekonomiczny poparty wysokimi miejscami w rankingach, Europejską Nagrodę Administracji Publicznej, program rewitalizacji śródmieścia, Strategię efektywności energetycznej.
Bydgoszcz za skuteczne przywracanie rzeki miastu, kompleksowy program zagospodarowania otoczenia Brdy, rewitalizację Wyspy Młyńskiej, bardzo partnerską i przyjazną politykę wobec inwestorów, lokalizacje dla centrów usług wspólnych.
Czersk za wysiłek i pomysł na udaną zmianę oblicza miasta oraz wykreowanie zupełnie nowej przestrzeni publicznej, wybudowanie od nowa centrum miasta.
Dąbrowa Górnicza za wzorcową i zintegrowaną współpracę z organizacjami pozarządowymi, nowoczesny system konsultacji, 4.edycję Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego, rozbudowę infrastruktury, sukces finansowy.
Ełk za dynamiczny rozwój centrum subregionalnego, to jedno z najlepiej zarządzanych miast o wysokim potencjale rozwojowym, inwestycje infrastrukturalne, modelowy system kontraktowania usług społecznych.
Gdańsk za pielęgnowanie etosu Solidarności, odważny projekt budowy Europejskiego Centrum Solidarności, miasto solidarne, bycie liderem wykorzystania środków z UE, inwestycji
Gdynia za tytuł najlepszego miasta do życia, relacje z organizacjami pozarządowymi, wysokie miejsca w rankingach, współpracę z innymi samorządami (NORDA, Dolina Logistyczna), Nagrodę Europy.
Gliwice za bycie liderem zarządzania, mądre i odpowiedzialne gospodarowanie przestrzenią, konsekwentną proinwestycyjną politykę, nowoczesną infrastrukturę techniczną.
Głogów za ożywienie serca miasta, podjęcie wielkiego wyzwania, jakim jest odbudowa jego centrum przy udziale wielu interesariuszy, w tym mieszkańców miasta.
Gołdap za dynamiczne, odważne, zmiany, które sprawiły, że miasto z 50-procentowym bezrobociem, pogrążone w marazmie, jest dziś silnym, ustabilizowanym lokalnym centrum rozwoju, uzdrowiskiem, ośrodkiem turystyczno–wypoczynkowym, z lokalną strefę przemysłową przy całodobowym przejściu granicznym.
Katowice za wielką metamorfozę i przebudowę centrum miasta, transformację z miasta przemysłu ciężkiego w miasto przemysłu spotkań, nowoczesną, wielofunkcyjną Strefę Kultury, przyciąganie inwestorów i Nagrodę Europy.
Lublin za szeroki program inwestycyjny oraz pobudzenie aktywności obywatelskiej, powstanie Portu Lotniczego, wielkie inwestycje drogowe, kompleksową przebudowę systemu transportu miejskiego, poprawę dostępności komunikacyjnej.
Łódź za szeroko zakrojony, zintegrowany front rewitalizacji poprzemysłowej, przywracanie miasta jego mieszkańcom.
Mielec za polską "Dolinę krzemową", sukces gospodarczy, dynamiczny rozwój, powstanie pierwszej w Polsce Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK Mielec i restrukturyzację mieleckiego przemysłu.
Nowa Sól za skuteczne wydobycie z zapaści gospodarczej przy niezmnieniejszającym się poparciu mieszkańców, nowe miejsca pracy, efektywne sposoby pozyskiwania inwestorów, wydatki na inwestycje, wykorzystywanie funduszy unijnych.
Olsztyn za przywrócenie po ponad 50 latach tramwaju w mieście oraz powiązanie tego środka transportu z kompleksową modernizacją systemu komunikacji miejskiej.
Poznań za utrzymanie wysokiej pozycji w rankingach, najwyższy rating międzynarodowy, najniższe bezrobocie, projekt "Konsorcjum marki Poznań", rozwój sektora usług i koncentrację kapitału zagranicznego.
Rybnik za nowoczesny system zarządzania miastem oparty na najlepszym w kraju innowacyjny i zintegrowanym Systemie Informacji Przestrzennej, wysoką pozycje w licznych konkursach i rankingach.
Siedlce za imponującą dynamikę rozwoju miasta subregionalnego, inwestycje transportowe i w infrastrukturę sportową.
Sopot za wyjątkowo odważny rozwój lokalny, oparty na ambitnych i śmiałych działaniach prowadzonych w formule PPP i wspólnie z mieszkańcami, pierwszy w Polsce budżet partycypacyjny, rewitalizację zabytkowego centrum, nowy kompleks dworcowo-handlowo-usługowy i Centrum Haffnera.
Śrem za innowacyjne partnerstwo miasta, sąsiadujących gmin i biznesu lokalnego oraz rozwój oparty na współdziałaniu z otoczeniem poprzez Unię Gospodarczą Regionu Śremskiego.
Świdnica za efektywne i całościowe zagospodarowanie dzielnic po wojskach Federacji Rosyjskiej.
Uniejów za skuteczne wykorzystanie geotermalnego bogactwa i stworzenie regionalnego centrum rekreacji.
Wałbrzych za wydobycie miasta z zapaści, udaną rewitalizacje i współpracę ponadlokalną.
Wyszków za niezwykłą konsekwencję w prowadzeniu aktywnej gospodarki nieruchomościami, która przyczyniła się zwiększenia dochodów własnych i powstania 1000 nowych miejsc pracy.

3 i 4 marca br. w Dąbrowie Górniczej w Pałacu Kultury Zagłębia odbywało się XXXVII Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich. Jest ono połączone z przypadającym w tym roku jubileuszem 25-lecia restytucji ZMP oraz 100-leciem praw miejskich Dąbrowy Górniczej. Na spotkanie do Dąbrowy Górniczej przyjechało ponad 350 samorządowców, prezydentów, burmistrzów, przewodniczących RM z miast członkowskich Związku - delegatów z miast do Zgromadzenia Ogólnego i obserwatorów. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele Parlamentu i rządu. List prezydenta Andrzeja Dudy odczytał minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

Podczas pierwszego dnia delegaci z miast członkowskich ZMP przyjęli sprawozdania z działalności oraz realizacji budżetu Związku za rok 2015, uzgodnili zmiany w statucie ZMP oraz budżet na rok 2016. Odbyły się także wybory uzupełniające do Komisji Rewizyjnej po tym, jak swoją rezygnację złożył dotychczasowy delegat do Związku z Krotoszyna, Julian Jokś. Delegaci w głosowaniu wybrali Krzysztofa Nuszkiewicza, burmistrza Pułtuska.

Uzgodnili ponadto tezy programu działań Związku w obecnym roku. Za najważniejsze wyzwania na 2016 rok uznali m.in. finanse samorządowe (wyższa kwota wolna od podatku PIT, system wyrównawczy, stabilizacja finansów), kwestie edukacji (obowiązek szkolny, gimnazja, zmiany w KN), planowania przestrzennego oraz większej aktywności przedstawicieli miast w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, w pracach komisji sejmowych i senackich oraz w stowarzyszeniach i organizacjach regionalnych .

O najważniejszych aktualnych sprawach reprezentanci miast dyskutowali w zespołach tematycznych. Mówiono o finansach miast (konsolidacji VAT), edukacji (likwidacji gimnazjów), polityce społecznej (program 500+) oraz ustawie o rewitalizacji.

Wieczorem podczas koncertu jubileuszowego z okazji 100-lecia Dąbrowy Górniczej i 25-lecia Związku Miast Polskich prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył prezydentowi Dąbrowy Zbigniewowi Podrazie grafikę z panoramą miasta nad Wisłą. Na ręce prezesa ZMP Zygmunta Frankiewicza przekazał z kolei szklanego anioła nawiązującego do herbu Torunia. Dyrektor Biura Związku Miast Polskich, Andrzej Porawski został z kolei uhonorowany przez Tygodnik Wspólnota tytułem "Samorządowca 25-lecia".

Imprezą towarzyszącą podczas pierwszego dnia zjazdu miast była "Kawiarenka Obywatelska" zorganizowana przez Biuro Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej UM Dąbrowy Górniczej oraz Związek Miast Polskich. Do Kawiarenki zapraszały organizacje działające na rzecz aktywizacji obywatelskiej i poprawy jakości oraz skuteczności komunikacji władzy z mieszkańcami. Przy kawie można było zapoznać się z dobrymi praktykami współpracy z samorządami, a także z szeregiem publikacji i narzędzi dotyczących budżetu partycypacyjnego (obywatelskiego) i konsultacji społecznych.

Drugiego dnia spotkania samorządowców w Dąbrowie Górniczej Zgromadzenie Ogólne Związku przyjmie wnioski zespołów oraz program działania Związku na następny rok. Odbyła się uroczysta gala, na której 25 wybranych przez Kapitułę miast członkowskich ZMP zostanie uhonorowanych Srebrnymi Laurami na Srebrny Jubileusz Związku. Wyróżnienie przyznano za wybitne rozwiązania czy osiągnięcia w rozwoju miasta i zarządzania nim w minionym 25-leciu.

www.zmp.pl