Maluchy z Miejskiego Przedszkola Nr 15 w Siedlcach odebrały, 18 marca podczas Gali Finałowej pierwszą nagrodę w VI Multimedialnym Ogólnopolskim i II Międzynarodowym Przeglądzie Małych Form Parateatralnych "Smykolandia – Warszawa – Mokotów 2016".
Organizatorem konkursu było Przedszkole nr 317 "Smykolandia" na warszawskim Służewcu. Z nadesłanych materiałów jury zakwalifikowało do nagród i wyróżnień 9 prezentacji z 3 krajów: Polski, Litwy i Łotwy. Siedleckie pięciolatki, pod opieką pań: Doroty Kmiecik i Katarzyny Lipińskiej, w lutym nagrały i wysłały na konkurs przedstawienie na podstawie tekstu Marty Guśniowskiej p.t. "Baśń o rycerzu bez konia". W Warszawie mali aktorzy na żywo pokazali losy rycerza poszukującego swojego szczęścia. Ich występ został gorąco przyjęty przez publiczność.
Siedmioosobowe jury konkursu, oceniając nadesłane prace uwzględniało w swojej ocenie wykonanie aktorskie i wokalne, oprawę, a w niej: scenografię, kostiumy, dobór muzyki, wykorzystanie potencjału grupy i reżyserię, efekty artystyczne - pomysł i jego nowatorstwo, realizację video, wrażenia ogólne, wartości edukacyjne: przesłanie (pointa), potencjalny wpływ na kształtowanie dziecka, dobór repertuaru do wieku wykonawców, w tym: piosenki, tańców, tematyki.
"Nagrodzone prezentacje cechuje intrygująca interpretacja tekstów literackich, interesujące rozwiązania scenograficzne, sugestywne wykonanie i indywidualizacja głównych postaci aktorskich dzieci biorących w nich udział (dojrzała gra aktorska). Młodzi wykonawcy podejmują w sposób ekspresyjny zaproponowaną im przez opiekunów formę oraz tematykę przedstawień, co przekłada się na pozytywny odbiór przez oglądających." - czytamy w uzasadnieniu do nagród.
Jury zwracało uwagę na prezentacje sprzyjające kultywowaniu tradycji narodowych i regionalnych, zawierające przestrogę przed uzależnieniem od gier komputerowych oraz innymi zagrożeniami współczesnego świata, propagujące idee wszechstronnej edukacji włączającej w różnych obszarach aktywności dziecięcej w połączeniu tradycji ze współczesnością, promowanie pozytywnych zachowań społecznych oraz dbałości o zdrowie psychofizyczne, sprzyjające rozwojowi szczególnych uzdolnień, talentów i zainteresowań u młodego pokolenia.
Wyróżnienia otrzymały zespoły, które zastosowały profesjonalną oprawę muzyczną, dźwiękową, scenograficzną, zawodowe prowadzenie zespołu, fachową reżyserię oraz w profesjonalny sposób wykorzystały środki multimedialne w dokumentowaniu osiągnięć edukacyjnych dzieci. Nagrodzone prezentacje posiadały wartościową i ponadczasową pointę - przesłanie zawierające wartości edukacyjne. Zaprezentowały ciekawe, nowatorskie pomysły, czym zwróciły na siebie uwagę Jury, które poprzez tę formę uznania postanowiło zachęcić je do dalszej, intensywnej pracy.
Dodatkowe wyróżnienia otrzymały dziewczynki z przedszkola nr 15, grające rolę łotrzyków: Izabela Klocek oraz Łucja Różewska, których kreacje zachwyciły jurorów. Pani Dorota Kmiecik została wyróżniona za reżyserię i dobre prowadzenie zespołu w przedstawieniu.
Celem konkursu jest poszerzenie doświadczeń osobistych dzieci poprzez kontakt ze sztuką, rozwój wyobraźni, postaw twórczych, pobudzenie naturalnej ekspresji, rozwój wrażliwości artystycznej oraz wykorzystanie środków multimedialnych w dokumentowaniu osiągnięć edukacyjnych dzieci.
Foto: Miejskie Przedszkole nr 15