XVIII Sesja Rady Miasta z dnia 31 marca b.r. przeszła do historii. Radni sprawnie przegłosowali wszystkie punkty obrad dotyczące spraw, które wcześniej zostały przedyskutowane i zaaprobowane bez uwag przez komisje Rady.

Od podziękowań dla radnych oraz mieszkańców rozpoczął sesję prezydent Miasta Wojciech Kudelski. Okazją do tego był przyznany Siedlcom 3 marca b.r. przez Związek Miast Polskich, Srebrny laur, nagroda za osiągnięcia w ostatnich 25 latach. – To zasługa wszystkich władz poprzednich kadencji oraz mieszkańców. To dowód na to, że miasto jest dobrze zarządzane – podsumował prezydent Kudelski.

Uchwała bezprzedmiotowa

Radny Mariusz Dobijański w imieniu Klubu Radnych PO, wnioskował o dodanie do porządku obrad, uchwały Rady Miasta popierającej apel marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika o zachowanie "integralności województwa mazowieckiego". Obecny na sali radny województwa mazowieckiego i szef PEC Karol Tchórzewski zaprzeczył, by jakiekolwiek prace zmierzające do wydzielenia Warszawy i okolic z obecnego woj. mazowieckiego, były prowadzone. – Uchwała taka byłaby zupełnie bezprzedmiotowa – skwitował Karol Tchórzewski.

Policja, strażacy i strażnicy: jest bezpiecznie

Radni poznali stan porządku publicznego i bezpieczeństwa w Siedlcach w roku ubiegłym w ocenie komendanta miejskiej policji Marka Fałdowskiego. – Dane bronią się same. Od wielu lat bezpieczeństwo w mieście jest na dobrym poziomie, a wskaźniki w niektórych obszarach mamy na tle województwa nawet bardzo dobre – powiedział komendant Fałdowski. Chodzi tu o walkę z narkotykami. Policja dużo uwagi poświęca też kradzieżom i kradzieżom z włamaniem. W 2015 roku nie zanotowano żadnych zabójstw, znacznie mniej było kradzieży samochodów i kradzieży z włamaniem. Niemal tyle samo kradzieży rzeczy i trochę więcej rozbojów. To obraz przestępczości w Siedlcach w roku 2015 w stosunku do roku 2014. Coroczne sprawozdanie przygotowane przez Komendę Miejską Policji odnotowuje również, porównywalną z rokiem 2014, liczbę przestępstw drogowych i zwiększenie liczby przestępstw gospodarczych. Średnia wykrywalność zbliża się do poziomu 70 procent. Warto dodać, że dobre wyniki policji poniekąd "zwróciły się" miastu, które blisko 3 mln sumą wsparło projekt przebudowy i rozbudowy infrastruktury komendy w Siedlcach, co widać przy ul. Starowiejskiej.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w samych Siedlcach zanotowała w 2015 roku wzrost zdarzeń ogółem o 11,33% (z 600 do 668), w stosunku do 2014 roku. O podobną ilość wzrosła ilość pożarów w mieście (z 213 w 2014 r., do 228 w 2015 r.). Alarmujące są statystyki dot. fałszywych alarmów, których przybyło aż 70%, do 112 takich zdarzeń w 2015 roku. Generalnie jednak pożarów na terenie miasta jest o prawie 61% mniej niż w powiecie, podobnie jak o ponad 41% ubyło tzw. miejscowych zagrożeń. Pożary wywołały straty, na terenie działania komendy, szacunkowo, rzędu ponad 5 mln złotych.

Zapewnienia o bezpieczeństwie w mieście złożył też szef Straży Miejskiej Sławomir Garucki.

Alkohol i narkotyki – młodzież ma problem

- Trzeba bić na alarm, bo dzieje się coś niedobrego. Przyzwolenie społeczne i tolerowanie przez rodziców, dzieci przychodzących do domu pod wpływem alkoholu, zaszło za daleko. Niech z tej sali wyjdzie głos sprzeciwu wobec społecznej tolerancji dla alkoholu – zaapelował prezydent Wojciech Kudelski, podsumowując dyskusje radnych nad "Sprawozdaniem z realizacji Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i z realizacji Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2015 roku w mieście.

Trendy, jakie pokazuje badanie z roku 2015, utrzymują się – nie wzrasta liczba sięgających po alkohol po raz pierwszy, rzadziej sięga po alkohol młodzież już pijąca. Młodzi rzadziej też się upijają. Spada co prawda, ale nadal wysoki jest procent uczniów często pijących. Problem alkoholowy może potencjalnie dotyczyć 7,5 % gimnazjalistów z 3 klas i ponad 18,3% uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Na zbyt łatwą, co wskazuje badanie, dostępność do alkoholu wskazywali radni, m.in. Mariusz Dobijański, który apelował też, by większy nacisk kłaść nie na profilaktykę edukacyjną, ale na kształtowanie umiejętności w sytuacjach trudnych, kiedy presja środowiska na młodego człowieka decyduje o sięganiu po alkohol. – Będziemy działać dwukierunkowo: na świadomość sprzedawców, którzy głównie w małych sklepach muszą przestrzegać zakazu sprzedaży alkoholu niepełnoletnim, oraz nasilimy działania kontrolne – obiecał Bolesław Białas, pełnomocnik prezydenta ds. rozwiązywania problemów uzależnień. Jego zdaniem, straszenie młodych skutkami picia czy narkomanii nie zdaje egzaminu, a rośnie potrzeba wskazywania pozytywnych wzorców i nauka odmawiania. Wzrasta używanie przez młodzież w Siedlcach narkotyków, w postaci marihuany i haszyszu, i podobnie jak w przypadku alkoholu, również ich dostępność oceniana jest przez młodych jako łatwa.

Wspaniały szpital

Radni jednogłośnie pozytywnie ocenili i przyjęli sprawozdanie finansowe Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach za rok obrotowy 2015 i podział zysku. Rachunek zysków i strat SP ZOZ zamknął się dodatnim wynikiem finansowym netto 230.232,99 zł. Takie zarządzanie jednostką przez dyrektora Mirosława Leśkowicza i jakość świadczonych przez placówkę usług, na tle dramatycznej sytuacji podobnych jednostek w Polsce, spuentował przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka oceną: "Wspaniały szpital".

W końcowej części posiedzenia radni szybko i bez dyskusji przyjęli sprawozdania z realizacji Miejskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny oraz z zakresu systemu pieczy zastępczej. Przegłosowano uchwały w sprawie określenia zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych realizowanych przez Miasto ze środków PFRON oraz w sprawie określenia planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz ustalenia maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie nauczycieli. Kolejne zaaprobowane uchwały dot. zasad ustalania i poboru oraz terminów płatności i wysokości stawek opłaty targowej na terenie Miasta oraz zmiany wieloletniej prognozy finansowej miasta. Uchwałą dokonano też zmiany w budżecie miasta Siedlce na 2016.

Rada Miasta powzięła też uchwałę dotyczącą wystosowania listu do Premier Rządu Beaty Szydło, w którym prosi o zwiększenie samorządom subwencji oświatowej.

Obradom siedleckich radnych przypatrywała się licznie zgromadzona młodzież z IV LO im. Hetmana Żółkiewskiego w Siedlcach.