9 stycznia I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach obchodziło Święto Patronów Szkoły. Zaproszono szczególnego gościa, ucznia i wychowawcę, benedyktyna z Tyńca, o. Leona Knabita, który 26 grudnia obchodził swoje 90. urodziny. Ojciec Leon to także Honorowy Obywatel Miasta Siedlce.

O. Leon Knabit urodził się 26 grudnia (o godz. 00:05) 1929 r. w Bielsku Podlaskim. W 1948 r. wstąpił do Siedleckiego Wyższego Seminarium Duchownego, a 27 grudnia 1953 r. został wyświęcony na kapłana w Siedlcach. Odkrył jednak powołanie zakonne i został mnichem w opactwie benedyktyńskim w Tyńcu. Śluby zakonne złożył 15 sierpnia 1960 r. Później był m.in. proboszczem parafii w Tyńcu, przeorem w Lubiniu i przeorem opactwa w Tyńcu.

O. Leon Knabit wspomina lata spędzone w Siedlcach: „Gdy w roku 1942 skończyłem w Siedlcach 7 klasę Szkoły Powszechnej nr 6, rodzice zastanawiali się, co dalej robić. Nieoficjalnie wiadomo było, że działało już tajne nauczanie na poziomie szkoły średniej na kompletach pana Wojewódzkiego, pana Bucholca i pana Lewińskiego, gdzie pod jego kierownictwem uczyli młodzież, niebaczni na niebezpieczeństwo w razie dekonspiracji, nauczyciele Gimnazjum Biskupiego. Zdobywaliśmy wiedzę w grupach 7-8 osobowych w mieszkaniach prywatnych. I tak wyglądała moja pierwsza szkoła średnia – Gimnazjum Biskupie, któremu zawdzięczam świadome wejście w życie młodzieńcze w trudnych czasach niemieckiej niewoli.

Po zakończeniu wojny w roku 1944 nasze grono pedagogiczne zdecydowało się przejść do Gimnazjum i Liceum im. Bolesława Prusa, zostawiając uczniom wybór – albo do Prusa bez egzaminu, albo do reaktywowanego „Biskupiaka” po zdaniu egzaminu kwalifikacyjnego. Wybrałem rozwiązanie łatwiejsze, dotychczasowych nauczycieli i kolegów. Kontynuowałem więc naukę aż do matury wyłącznie u Prusa. W roku 1955, już jako ksiądz, wróciłem do Gimnazjum Biskupiego, gdzie prawie przez rok sprawowałem posługę ojca duchownego u boku niezapomnianego dyrektora, ks. Włodarczyka. Potem już jako benedyktyn interesowałem się losami swojej pierwszej szkoły średniej, uczestnicząc duchowo w jej problemach, odwiedzając ją od czasu do czasu jeszcze w pomieszczeniach przy kościele św. Józefa, aż do obecnego zespołu przy ulicy Biskupa Świrskiego, dziś Sługi Bożego. W roku 2006 miałem radość uczestnictwa w pięćdziesięcioleciu matury moich wychowanków. Do dzisiaj czuję wdzięczność dla szkoły i nauczycieli, którzy kształtowali moją osobowość w mrokach okupacji”.

O. Leon Knabit OSB jest znany ze swej działalności medialnej - poza licznymi publikacjami książkowymi występował też w programach telewizyjnych, takich jak: „Ojciec Leon zawodowiec”, „Ojciec Leon zaprasza”, „Sekrety mnichów”, ciągle pisze felietony do gazet i czasopism, można go zobaczyć w mediach społecznościowych - prowadzi m.in. wideoblog, który w 2011 został wybrany „Blogiem Roku” w kategorii blogów profesjonalnych. Jest znany ze swojej otwartości, poczucia humoru i dobrego kontaktu z dziećmi i młodzieżą. To świetny i rozchwytywany rekolekcjonista. Jego biografią jest książka "Zakochany mnich".

Uroczystości w Siedlcach rozpoczęły się Mszą świętą w katedrze pod przewodnictwem Księdza Biskupa Kazimierza Gurdy. Po liturgii, w budynku szkoły, odbył się Benefis zacnego gościa, podczas którego podsumowano 90 lat życia o. Leona i 66 lat jego kapłaństwa. Były zdjęcia, wzruszenia, wspomnienia - nie tylko samego Jubilata ale także znajomych i bliskich, życzenia, podziękowania, kwiaty i wspaniały tort. Młodzież z KLO wzniosła ku górze 90 różnokolorowych baloników. 

Wydawnictwo udostępniło również darmowy e-book „Rekolekcje z ojcem Leonem. Potrzeba radosnych głosicieli Słowa Bożego”.