Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Siedlcach Sp. z o.o. sprawiło siedlczanom noworoczny prezent w postaci pięciu nowych autobusów marki Solaris. Uroczyste przekazanie odbyło się 2 stycznia 2020 roku a już następnego dnia nowiutkie pojazdy wyruszyły na ulice Siedlec.

Pięć nowych autobusów Solaris Urbino 10,5 zastąpi wraz z początkiem roku najbardziej wyeksploatowaną część floty MPK. Decyzja o koniecznym zakupie zapadła wczesną wiosną 2019 roku. Ogłoszono przetarg, który w czerwcowym rozstrzygnięciu wygrała firma Solaris Bus & Coach S.A. 26 czerwca 2019 roku podpisano umowę opiewającą na kwotę 5 221 350,00 zł brutto a dostawa pięciu fabrycznie nowych autobusów miała miejsce 20 grudnia.

Do końca roku prowadzone były prace nad przystosowaniem ich do warunków miejskiego przewoźnika. Pojazdy z logo jamnika przeszły procedurę programowania autokomputerów, wgrywania rozkładów jazdy i taryf biletowych, oklejenia emblematami i danymi identyfikacyjnymi przewoźnika. Nowe pojazdy przed wyjazdem na drogę otrzymały numery taborowe od 104 do 108 a po raz pierwszy można było je zobaczyć na naszych ulicach już 3 stycznia 2020r.

Marka Solaris jest nową marką we flocie siedleckiego MPK i tym bardziej z większą uwagą nacisk kładziony był na jak najlepsze poznanie tych pojazdów zarówno pod względem technicznym jak i eksploatacyjnym. Najnowsze autobusy wyposażone są między innymi w silnik o pojemności 6700cm3 oraz mocy moc 204kW, spełniający obecnie wymaganą restrykcyjną normę EURO 6. Umożliwiają przewiezienie 81 osób w tym 21 osób na miejscach siedzących. Są również wyposażone w kasowniki - dwufunkcyjne (na bilety papierowe i karty magnetyczne w jednym) a także system monitoringu, zapowiedzi głosowych, tablice informacyjne zewnętrzne i wewnętrzne wykonane w technologii energooszczędnej LED, ładowarki smartfonów poprzez gniazdo USB. Dodatkowym akcentem jest wyposażenie pojazdów w system klimatyzacji całopojazdowej.

Zakupione "Solarisy" są niskopodłogowe z rozkładaną pochylnią dla wózków inwalidzkich. Przyciski „stop” mają dodatkowy opis również w alfabecie Braille’a. 

Zakup autobusów sfinansowano zarówno ze środków WFOSiGW w Warszawie z programu OA1 - „Ograniczanie emisji zanieczyszczeń do powietrza zmniejszenie zużycia energii cieplnej oraz wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii" jak i ze środków własnych przedsiębiorstwa.

Należy również przypomnieć, że z inicjatywy Prezydenta Miasta Siedlce Andrzeja Sitnika od 1 stycznia 2020 roku w naszym mieście dzieci do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 9 lat jeżdżą komunikacją miejską za darmo. Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać także zorganizowane grupy szkolne i przedszkolne wraz z opiekunami w ramach realizacji zajęć odbywających się poza siedzibą placówki. Podstawą do darmowych przejazdów jest imienna lista uprawnionych podpisana przez dyrektora placówki delegującej (dot. placówek oświatowych funkcjonujących na terenie miasta, Uchwała Nr XIV/182/2019 Rady Miasta Siedlce z dnia 31 października 2019r.).

- Zależy mi na tym, by pod szkoły nie musiało podjeżdżać 500 samochodów dziennie. Można się umawiać w gronie znajomych, by np. jedna osoba odwoziła dzieci z danego bloku do szkoły właśnie komunikacją miejską. – powiedział prezydent Siedlec Andrzej Sitnik podczas uroczystości przekazywania kluczy w dniu 2 stycznia 2020 roku.