Pod względem liczby dotychczas zorganizowanych edycji podobnych imprez, zaczynający się w czwartek, 20 października Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach jest trzecim Festiwalem w Polsce.

Organizatorom, zawsze zależało szczególnie na różnorodności dziedzin i dyscyplin naukowych oraz formach przekazu wiedzy, proponowanych w ramach Festiwalu. To w różnorodności tkwi tajemnica powodzenia tej edukacyjnej imprezy. Każdy, kto ma i miał dobry pomysł i chciałby zrealizować go w ramach festiwalowego upowszechniania wiedzy, był i będzie mile widziany.

Festiwal, począwszy od 1999 r. jest stale rozwijającą się programowo i doskonalącą organizacyjnie imprezą. Zaczynano skromnie, od jednodniowej sesji naukowej zorganizowanej w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Przez trzy kolejne lata siedlecki festiwal był mutacją Festiwalu Nauki w Warszawie, o czym świadczy zapis w nazwie imprezy: "sesja terenowa w Siedlcach FN w Warszawie". Od kolejnych lat dr Ryszard Kowalski, inicjator i główny organizator działał już sam, zwiększając stopniowo liczbę festiwalowych dni do czterech, zapraszając do współpracy coraz więcej zewnętrznych partnerów, rozbudowując liczbowo i merytorycznie program.

Dziś bez kompleksów można porównywać go z innymi festiwalami organizowanymi w naszym kraju. Po Warszawie i Wrocławiu, pod względem liczby dotychczas zorganizowanych edycji tej imprezy jest trzecim Festiwalem w kraju. Udało się wypracować oryginalny charakter i styl, polegający między innymi na tym, że przekaz aktualnej wiedzy przeplata się z wystawami, dyskusjami w festiwalowej kawiarence, koncertami, konkursami, programami edukacyjnymi.

W ramach festiwalu organizowane były wielokrotnie konkursy, wydawano książki i materiały dydaktyczne, realizowano programy prośrodowiskowe. Podczas Festiwalu, dwoma prestiżowymi wyróżnieniami honorowane są osoby i instytucje: Nagrodą Złotego Jacka, za osiągnięcia naukowe i popularyzację wiedzy oraz Medalem Polskiej Niezapominajki, za społeczną aktywność prośrodowiskową, edukację ekologiczną i ochronę przyrody. Przez cały czas organizatorom przyświeca hasło zapożyczone przed laty z podobnej imprezy z Warszawy: "Nauka jest ważna dla przyszłości Polski. Pokażemy jej możliwości i ograniczenia. Odpowiemy na Państwa pytania. Postaramy się zrobić to ciekawie i zrozumiale". Dziś jednak chętniej posługujemy się własnym, które brzmi: "Nauka łączy pokolenia, nauka scala rodziny, nauka czyni człowieka wolnym".

Już chyba nikt nie wątpi w to, że impreza jest potrzebna. Festiwal Nauki i Sztuki, obchodzący w tym roku formalną pełnoletność, wpisał się na stałe w jesienny kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego Miasta i regionu. Wiele osób już przed wakacjami wypytuje o festiwalowe zajęcia planowane na październik, o kolejną edycję imprezy. - Kłaniając się z wdzięcznością wszystkim budowniczym siedleckiego festiwalu, w sposób szczególny chciałbym podziękować Pani Profesor Magdalenie Fikus. To ona w 1998 roku zasiała festiwalowe ziarno na siedleckiej ziemi. Rok później wyrosło z niego drzewo wiedzy, które corocznie owocuje. - dziękuje w słowie wstępnym do "Programu Festiwalu" jego inicjator dr Ryszard Kowalski.

Nagradzanie Medalem Polskiej Niezapominajki powstało z inspiracji "niezapominajkowego" programu edukacyjnego, zainicjowanego przez śp. Redaktora Andrzeja Zalewskiego. Ustanowiony przez przyrodników z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, wręczany jest corocznie w czasie trwania Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach społecznikom poświęcającym swój czas na prośrodowiskowe projekty i działania. Zaprojektował go siedlecki rzeźbiarz, prof. Marian Gardziński. Wykonany z mosiądzu medal jest niezwykle skromny.

W tym roku Kapituła nagrody Medalem Polskiej Niezapominajki postanowiła uhonorować następujące osoby i instytucje: Tadeusza Wojciecha Kura, Krzysztofa Kopra, Cezarego Pióro, Hannę Jadwigę Marciniak, Artura Baranowskiego, Martę Rybińską, Liliannę i Dariusza Kosteckich, Szkołę Podstawową im. Andrzeja Zalewskiego w Świnkowie, Teresę Świerubską, Macieja Omelaniuka, Barbarę Mileszczyk, Jana Grabskiego, Rafała Siwka, Regionalny Związek Pszczelarzy w Siedlcach oraz Zespół Szkół Salezjańskich "Lux Sapientiae" w Sokołowie Podlaskim.

Festiwal zorganizowany jest pod patronatem Rektorów: Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego i Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej w Siedlcach, a patronat naukowy sprawuje Rada Upowszechniania Nauki przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz Siedleckie Towarzystwo Naukowe.

Festiwal wspierany finansowo przez: Miasto Siedlce, Starostwo Powiatowe w Siedlcach i Nadleśnictwo Siedlce. Patronat honorowy nad Festiwalem sprawują: Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski oraz Starosta Siedlecki Dariusz Stopa.

Więcej o Festiwalu: www.festiwal.uph.edu.pl/

aut. JiC na podst. źródła

Zapraszamy na www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

Poniżej przedstawiamy pełny Program XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach: