Elektroniczna "mapa zagrożeń", za pomocą której każdy może wskazać miejsca niebezpieczne lub przekazać informacje pozwalające je likwidować, działa również dla Siedlec. Zgłoszenia trafią do policjantów, którzy regularnie będą sprawdzać wskazane miejsca. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest dostępna dla całego kraju.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania przestępstw i zauważonych zdarzeń. Jest platformą służącą dzieleniu się spostrzeżeniami mieszkańców z policją nt. bezpieczeństwa, ułatwia reakcję na zagrożenia. Chcąc uzyskać pilną interwencję policji nadal będziemy musieli korzystać z numerów telefonów: 112 lub 997.
O mapie
"Mapa zagrożeń" w wersji pilotażowej, zaczęła funkcjonować na terenie stołecznego garnizonu policyjnego, na Podlasiu i Pomorzu. To innowacyjne narzędzie, mające służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców - sukcesywnie wdrażane potem w kolejnych województwach - działa w każdym rejonie Polski od września br. Wpisując dostrzeżone zdarzenia lub potencjalne zagrożenia na mapie, tym samym przekazujemy Policji informacje o miejscach i wypadkach, które naszym zdaniem wpływają na bezpieczeństwo w mieście i okolicy.
Zdarzenia, jakie już widzimy na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa pochodzą nie tylko z indywidualnych, obywatelskich zgłoszeń obywateli - internautów, z wykorzystaniem platformy wymiany informacji. Pochodzą też z policyjnych statystyk i systemów informatycznych oraz są informacjami pozyskiwanymi w trakcie bezpośrednich kontaktów z obywatelami, konsultacji społecznych, z wyników badań opinii publicznej, informacji różnych instytucji, przedstawicieli samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, czy ze spotkań i debat społecznych, poświęconych bezpieczeństwu publicznemu.
Pozyskiwane informacje na mapie są pokazywane w wybranych kategoriach przestępstw, wykroczeń i zagrożeń, które są czasami wynikiem subiektywnego odczucia mieszkańców. Do takich należy np. kategoria: Miejsca grupowania się nieletnich czy Nieprawidłowe parkowanie.
Jak zgłosić?
Korzystanie z map, dostępnych na stronach internetowych jednostek Policji, jest bezproblemowe, wręcz intuicyjne. Wystarczy przybliżać lub oddalać partie mapy alby zaznajomić się ze szczegółowi i cząstkowymi danymi dot. poszczególnych dzielnic, czy ulic.
Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową mapy: mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html lub danej komendy policji – np. w Siedlcach: www.kwp.radom.pl/komenda-miejska-policji-w-siedlcach. Wybierając miejscowość – poprzez zwyczajne zbliżenie kursorem – możemy w dalszym kroku dodać zgłoszenie posługując się "przyciskiem" oznaczonym "+" na czerwonym tle, w lewym dolnym rogu mapy. Potem wystarczy wybrać jedną z 25 kategorii przestępstw do wyboru i wskazać konkretny punkt na mapie. Uwaga! po dodaniu zgłoszenia nie może ono być przez nas modyfikowane i usuwane.
Przekazanie informacji zajmuje kilka chwil. Można skorzystać z instrukcji obsługi (w załączniku poniżej). Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki Policji. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu.
Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.
Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.
Mapę znajdziesz tu: mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html
Patrz film promocyjny dot. mapy: poniżej.
Strona KMP Siedlce: www.kwp.radom.pl/komenda-miejska-policji-w-siedlcach
aut. JiC na podst. źródła KMP w Siedlcach
Zapraszamy na www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/