"Mistrzowie i przewodnicy wypełniają tę salę", "Bądźcie autorytetami", "Jesteście przysłowiowym "oczkiem w głowie" - usłyszeli pod swoim adresem przybyli 12 października na obchody miejskiego Dnia Edukacji Narodowej dyrektorzy, nauczyciele, pedagodzy i osoby związane z siedlecką oświatą.

Już na wstępie gorąco powitano wszystkie osoby reprezentujące środowisko oświatowe Miasta: dyrektorów szkół i placówek, nauczycieli i wychowawców, przedstawicieli związków zawodowych, a w sposób szczególny, bohaterów wieczoru 12 października - 63 dyrektorów i nauczycieli szkół prowadzonych przez siedlecki samorząd, którzy odebrali Nagrody Prezydenta Miasta Siedlce "za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze i opiekuńcze".

Wszystkich nauczycieli i wychowawców z okazji ich święta swoją obecnością w Centrum Kultury i Sztuki docenili m.in.: przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka, wiceprezydent Miasta Anna Sochacka, Helena Nowak - Dyrektor Biura Poselskiego Krzysztofa Tchórzewskiego, reprezentująca Ministra Energii oraz Senatora RP Waldemara Kraskę, Dyrektor Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie Adam Skup, przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miasta Arkadiusz Mazurkiewicz, sekretarz Urzędu Miasta Sławomir Marchel, naczelnik Wydziału Edukacji UM Sławomir Kurpiewski. Księdza Biskupa Siedleckiego reprezentowali: ks. dr Krzysztof Baryga, Dyrektor Wydziału Nauczania i ks. dr. Jacek Szostakiewicz, Duszpasterz Nauczycieli i Wychowawców. W imieniu Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego przybyła prof. dr hab. Anna Charuta.

/.../ edukacja to nie tylko nauka. To postrzeganie potrzeb innych i wychodzenie im naprzeciw, to kształtowanie postaw szlachetnych, to kształcenie w kierunku rozwoju najlepszych ludzkich wartości. Zatem nauczyciel to przewodnik, mistrz w swojej profesji, którego powołaniem jest przekazywanie swego mistrzostwa uczniom i wychowankom, którzy mu zawierzyli, którzy siedzą przed nim w ławkach. To zawód specyficzny, bo wpływający bezpośrednio na drugiego człowieka, na jego sferę psychiczną z całym nieuchwytnym obszarem osobowości, duchowości, intelektu i emocji – a więc tego, co jest najistotniejszym składnikiem człowieczeństwa. Tacy właśnie mistrzowie i przewodnicy wypełniają tę salę./.../ - taką laudację usłyszeli przybyli na uroczystości nauczyciele i wychowawcy, a poprzez nich także wszyscy pozostali siedleccy nauczyciele. 63 osobom, dyrektorom, nauczycielom i wychowawcom wręczono Nagrody Prezydenta (lista poniżej).

W imieniu nagrodzonych "za zauważenie wkładanego wysiłku oraz docenienie pracy i jej jakości", podziękował Piotr Kowalczuk, nauczyciel Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach. Słowa podziękowań, uznania i życzeń dla całego środowiska przekazał Adam Skup, który zapewniał o chęci budowania dobrych relacji kuratorium z nauczycielami i woli pełnienia roli "nadzoru wspomagającego". O odbudowę autorytetów społecznych i zawodowych apelował z kolei ks. Jacek Szostakiewicz, duszpasterz nauczycieli. Podziękowania za troskę o siedlecką oświatę i łożone na nią kwoty złożyła natomiast Iga Kornacka-Barczak, przewodnicząca siedleckiej "Solidarności" nauczycielskiej. Listy gratulacyjne do naszych nauczycieli skierowali: Minister Energii Krzysztof Tchórzewski i Senator Waldemar Kraska.

"Dzień Nauczyciela" w CKiS zakończył spektakl "Kantata na cztery skrzydła" w wykonaniu aktorów Teatru ES, wyreżyserowany przez dyr. Waldemara Koperkiewicza.

Święto zwane potocznie "Dniem Nauczyciela", od 1982 roku nazywane jest Dniem Edukacji Narodowej. Nazwa związana z działalnością Komisji Edukacji Narodowej, pierwszym w Europie "Ministerstwem Oświaty" powstałym w 1773 roku, które zajęło się reformą szkolnictwa w ówczesnej Polsce. Działalność Komisji Edukacji Narodowej miała przełomowe znaczenie w historii polskiego szkolnictwa. Opracowano wtedy nowe programy, na nowo zorganizowano szkoły średnie, zreformowano szkoły wyższe. Reforma szkolnictwa miała być istotnym ogniwem reformy państwa – jej celem było wykształcenie pokolenia Polaków świadomych swoich obowiązków obywatelskich, wyposażonych w wiedzę użyteczną, opartą na ówczesnych zdobyczach nauki. W czasach współczesnych, 14 października jest dniem, w którym podczas uroczystości szkolnych i państwowych przypomina się najlepsze tradycje naszego narodu, nagradza zasłużonych nauczycieli w podziękowaniu za ich pracę.

aut. JiC

Zapraszamy na www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

Pełne wystąpienie wiceprezydent Anny Sochackiej do siedleckich Nauczycieli Wychowawców z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej wygłoszone w dniu 12 października 2016 roku:

Drogie Koleżanki i Koledzy, dziś nagradzani Nagrodą Prezydenta Miasta Siedlce. Tak pięknie powiedział o Was prowadzący, że aż trudno coś dodać, ale ja jednak bardzo chcę.

Aby otrzymać Nagrodę Prezydenta trzeba spełnić kilkanaście kryteriów i Wszyscy je spełniacie. Ja jednak wybrałam jedno, które wchłania wszystkie pozostałe. "Nauczyciel swoją postawą, kulturą osobistą jest wzorem do naśladowania, zarówno dla uczniów, jak i dla współpracowników" - dziękuję Wam Kochani, że Jesteście takim wzorem.

Cieszę się, że są dziś z nami specjalni goście, duchowni, rektorzy, dyrektorzy jednostek, które na co dzień zajmują się edukacją i wychowaniem na różnych szczeblach. Wasza obecność podnosi rangę naszej miejskiej uroczystości.

Chciałabym również wspomnieć o naszych działaniach urzędniczych i samorządowych na rzecz oświaty w Siedlcach. Przypomnę tylko, że ok. 50 % budżetu Miasta - ok. 200 mln - to wydatki na oświatę. I to bardzo dobrze, bowiem inwestycje w młodego człowieka - mierzone dodatkowymi środkami z budżetu Miasta, czyli kolejne ok. 25 mln zł. dokładanych do subwencji - to najlepsze inwestycje, które przyniosą największe efekty w przyszłości. Dobrze wykształcony i dobrze wychowany uczeń to w przyszłości solidny pracownik, który będzie wzbogacał Miasto, Polskę a nawet Europę. Dlatego, mimo wielu trudności finansowych, Miasto nie oszczędza na oświacie. Tylko w tym roku wydaliśmy ponad 5 mln zł. na remonty w naszych placówkach oświatowych. Wśród nich są: remont sali gimnastycznej w Zespole Szkół nr 1 przy ul. Granicznej, remont kortu tenisowego i otoczenia w Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Unitów Podlaskich oraz remont kuchni w Publicznym Gimnazjum nr 2 przy ul. Szkolnej.

Dziś 100-lecie istnienia obchodziła Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 - aż miło było wejść do szkoły po remoncie.

Właśnie od tego Moi Drodzy jest samorząd lokalny, aby stwarzał Wam godne warunki do pracy, a uczniom do nauki. I naprawdę proszę uwierzcie, że oświata w Siedlcach to "oczko w głowie" Prezydenta Miasta i Rady Miasta. I niech tak zawsze będzie.

W imieniu własnym i Prezydenta, dziękuję Wam i Wszystkim nauczycielom i pedagogom w Siedlcach za włożoną pracę i wysiłek w edukację i wychowanie naszej młodzieży oraz życzę wszelakich sukcesów w przyszłości.

Wiceprezydent Miasta Siedlce Anna Sochacka