Siedlce od kilkunastu dni liczą więcej mieszkańców, bo ok. 2 tysiące studentów rozpoczęło naukę na pierwszym roku I i II stopnia studiów stacjonarnych w naszej Uczelni. 3 października Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny, jeden z największych pracodawców w regionie rozpoczął nowy rok akademicki.

Gośćmi siedleckiego "Gaudeamus" był Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa Marek Zagórski, poseł ziemi siedleckiej Anna Siarkowska, wiceprezydent Siedlec Anna Sochacka, przewodniczący Rady Miasta Siedlce Henryk Niedziółka oraz wielu innych reprezentantów instytucji, firm, władz samorządowych gmin i powiatów z regionu, przedsiębiorców, przedstawicieli zaprzyjaźnionych uczelni i szkół wyższych.

- Wkraczamy w nowy rok pełni nowych sił i świeżych pomysłów, zapału i z przekonaniem, że nasza przyszłość zależy włącznie od nas. – powiedziała podczas otwarcia Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego prof. Tamara Zacharuk. Witając nowych studentów w imieniu społeczności akademickiej, nie ukrywała zadowolenia z dokonanego przez nich wyboru siedleckiej szkoły jako kolejnego etapu kształcenia. – To dla nas zaszczyt, że wybraliście Naszą Uczelnię i to z nami chcecie związać swoją przyszłość. Jestem pewna, że przynosicie ze sobą nowe pomysły i idee, które dla nas wszystkich będą impulsem do dalszego rozwoju. Jestem przekonana, że uniwersytecki dyplom pozwoli wam realizować marzenia i aspiracje zawodowe, a wiedzę i umiejętności jakie zdobędziecie wykorzystacie dobrze do budowania swojej przyszłej kariery. Mam nadzieję, że możliwości jakie wam oferuje nasz Uniwersytet rozbudzą waszą wyobraźnię i pozwolą rozwijać posiadane talenty i zainteresowania. Wykorzystujecie czas pobytu w Uniwersytecie przede wszystkim na naukę, ale nie zapominajcie także o życiu towarzyskim, bo studia to niezwykły czas, kiedy wielu z was nawiąże przyjaźnie, które przetrwają długie lata i będą prawdziwą wartością w waszym życiu.

Prof. Zacharuk poinformowała, że 27 czerwca 2016 roku Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów podjęła decyzję o przyznaniu Wydziałowi Przyrodniczemu uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk biologicznych w dyscyplinie biologia. Warto dodać, że lokalna Alma Mater dla swoich ostatnich projektów pozyskała dofinansowywanie ze środków zewnętrznych na łączną kwotę ponad 6 mln zł. Mają przyczynić się do podniesienia zarówno jakości badań naukowych jak i kształcenia. Uniwersytet i jego władze deklarują, że poza zadaniami dydaktycznymi i badawczymi chcą prowadzić aktywną działalność naukowo-badawczą, finansowaną z unijnych i krajowych grantów oraz z coraz liczniejszych porozumień i projektów, nawiązanych z regionalnym biznesem.

W roku akademickim 2015/2016 w UP-H w Siedlcach studiowało łącznie 6,5 tys. studentów pierwszego i drugiego stopnia, w tym na studiach stacjonarnych ponad 4 tys. W tej grupie kształcili się również studenci zagraniczni z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Czech. Kształcenie odbywało się na 23 kierunkach studiów pierwszego stopnia i 15 kierunkach studiów drugiego stopnia. Nowo powołane kierunki, takie jak kryminologia stosowana czy ratownictwo medyczne cieszyły się w tegorocznej rekrutacji największym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. - Jest to dla nas niewątpliwy znak, że ten kierunek rozwoju oferty edukacyjnej naszej uczelni jest odpowiedzą na rzeczywiste potrzeby naszego środowiska. – mówiła rektor Zacharuk.

Obecnie w Uniwersytecie prowadzone są studia w 5 dyscyplinach naukowych: historii, nauk o bezpieczeństwie, agronomii, biologii oraz zootechniki. W minionym roku akademickim na studiach trzeciego stopnia studiowało 221 osób, w tym na studiach stacjonarnych 203 osoby. Ofertę edukacyjną Uniwersytetu uzupełniają studia podyplomowe. Większość siedleckich studentów kształci się w trybie stacjonarnym. W ciągu pierwszego roku po ukończeniu studiów ponad 70% z nich podejmuje pracę, z czego znakomita większość zatrudnionych jest na umowę o pracę.

Przewodniczący uczelnianego samorządu studenckiego, Damian Fiołek zapewnił nowych żaków, że otrzymają wsparcie i dedykowane projekty, mające ułatwić zaaklimatyzowanie się w murach szkoły. – Chcemy angażować Was w różne inicjatywy naukowe i kulturalne, a także w projekty integracyjne. – mówił szef samorządu studenckiego.

Siedlecka inauguracja była okazją do wręczenia 32 osobom, zasłużonym i długoletnim pracownikom UP-H oraz zasłużonym dla rolnictwa, odznaczeń państwowych. Doktorat honorowy - honoris causa UP-H - otrzymał prof. Wojciech Budzyński, agronom z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, od lat wykładający z powodzeniem na siedleckiej uczelni.

O zainteresowanie tematyką energii odnawialnej i rozważenie możliwości kształcenia w tym kierunku oraz o rozwiązania w dziedzinie energii odnawialnej apelował Minister Energii Krzysztof Tchórzewski. Wiceprezydent Anna Sochacka zachęcała laureata honoris causa prof. Budzyńskiego do zamieszkania w Siedlcach, a rozpoczynających naukę studentów zapewniła, że miasto Siedlce nie tylko oferuje im wiele atrakcji podczas studiów, ale też bardzo liczy i chce, by po studniach osiedlili się w Siedlcach. Słowa skierowane do profesora i studentów wywołały owację zebranych.

Od kliku lat szkolnictwo wyższe znajduje się w procesie ciągłej zmiany. Nowy rok akademicki przynosi zapowiedź kolejnej nowelizacji ustawy "Prawo o Szkolnictwie Wyższym". O tworzeniu nowej ustawy w oparciu o doświadczenie i cele środowiska akademickiego zapewniał w stosownym liście do zebranych minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Przed Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach stoi ten sam problem, co i przed innymi szkołami wyższymi w Polsce – niż demograficzny, powodujący zmniejszenie napływu studentów. Aby pozyskiwać studentów i źródła finansowania, Uczelnia nawiązuje wieloraką współpracę z lokalnymi szkołami średnimi oraz przedsiębiorstwami, generuje różne projekty edukacyjne i biznesowe.

aut. JiC

Zapraszamy na www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

W załączniku poniżej lista nagrodzonych medalami i odznaczeniami osób: