W sobotę, 15 października siedlecki "Rolnik" świętował jubileusz 95-lecia istnienia szkoły.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Siedlcach im. Kazimierza Wielkiego w Siedlcach sięga tradycjami szkoły powstałej w 1921 roku. Po mszy świętej o godz. 9.00 uczestnicy jubileuszu przeszli na ul. Prusa, gdzie w hali sportowej odbyła się część oficjalna obchodów. W hali zebrało się blisko 400 osób (hala mieści 440 miejsc), które powitał obecny dyrektor szkoły Leszek Rozbicki. Na uroczystościach obecne były władze miasta: przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, wiceprezydent Anna Sochacka. Gratulacje i życzenia złożyli uczniom, nauczycielom i absolwentom szkoły m.in.: Wojciech Kudelski, starosta siedlecki Dariusz Stopa, dyrektor delegatury Kuratorium Adam Skup, sekretarz Urzędu Miasta Sławomir Marchel.
Później, w budynku szkoły przy ul. Bema 4 miały miejsce spotkania i rozmowy absolwentów. Wystawiono Księgę Pamiątkową, przewidziano czas na klasowe spotkania i zwiedzanie szkoły.
Historia "Rolnika" sięga 1921 roku, kiedy to biskup Henryk Przeździecki dokonał poświęcenia budynku, który stoi do dnia dzisiejszego i jest siedzibą Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Szkoła otrzymała wówczas za patrona króla Kazimierza Wielkiego. Przez pierwsze lata borykała się z trudnościami, które udało się przezwyciężyć w 1926 r. Do tego roku została wyposażona w niemal wszystkie maszyny, dzięki którym wreszcie mogła funkcjonować prawidłowo.
W latach 1922-34 szkołę ukończyło 533 uczniów. Nauka trwała 11 miesięcy. Zajęcia odbywały się codziennie w wymiarze 9 godzin: 5 godzin teorii i 4 godziny zajęć praktycznych w gospodarstwie szkolnym. Na wyróżniających się uczniów czekały specjalnie ufundowane stypendia. Uczniowie mogli zamieszkać w internacie. Zapewniano im pełne wyżywienie. Placówka posiadała własne organy prasowe, tj. "Kazimierzak" oraz "Wieczór Sobotni", które były redagowane przez uczniów. Uczniowie prowadzili także sklepik - spółdzielnię uczniowską. W 1929 roku w dziale ogrodniczym prowadzono szkółkę drzew owocowych i ozdobnych, która przyczyniła się do rozwoju sadownictwa na Podlasiu.
Wojnę szkoła przetrwała, przechodząc z rąk niemieckich do sowieckich. Na szczególną uwagę w okresie okupacji zasługuje postać drugiego z kolei dyrektora, Tadeusza Tomaszewskiego, w którego domu odbywały się tajne komplety. Dyr. Tomaszewski kierował szkołą w latach 1924-49, cieszył się wysokim uznaniem i szacunkiem. Po wojnie szkoła ulegała wielokrotnym przekształceniom - istniało tu m.in. Technikum Weterynaryjne oraz Technikum Wodno-Melioracyjne. Obecnie zaś jest to Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4.
aut. JiC, dd
Informacja z 12.10,.2016 r.
"Rolnik" Istnieje od 1921 roku
To już trzeci, kolejny jubileusz, jaki w tym tygodniu obchodzą siedleckie szkoły. Po "podstawówce" nr 6 i Centrum Kształcenia Praktycznego, 95-lecie działania świętuje popularny siedlecki "Rolnik". Szkoła istnieje od 1921 roku.
Jubileusz 95-lecia istnienia "Rolnik", czyli Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Siedlcach im. Kazimierza Wielkiego, będzie fetował w sobotę, 15 października.
Uroczystości rozpocznie Msza Św. o godz. 9.00 w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego przy ul. Kazimierzowskiej. O godz. 10.15 zaplanowano część oficjalną, którą zorganizowano w hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Bolesława Prusa 6. Później, w budynku szkoły przy ul. Bema 4, zobaczyć będzie można stare kroniki i albumy szkolne, jak też dokonać wpisu do Księgi Pamiątkowej. Przewidziano też czas na klasowe spotkania i zwiedzanie szkoły, na wspomnienia i spotkania z byłymi nauczycielami.
Jubileusz zakończy wieczorny bal z okazji II Zjazdu Absolwentów i Nauczycieli wszystkich kierunków i roczników.
aut. JiC na podst. źródła
Zapraszamy na www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/
Zdjęcia w Galerii: aut. KAMIL SKORUPSKI (Katolickie Radio Podlasia)