O doświadczeniach samorządów lokalnych i kształtowaniu świadomości mieszkańców na temat zmniejszania zużycia energii, dyskutowano podczas debaty o budowaniu gospodarki niskoemisyjnej na poziomie lokalnym. Doceniono działania władz Siedlec w zakresie własnej efektywności energetycznej.
Podczas debaty pt. "Budowa gospodarki niskoemisyjnej – praktyka na poziomie lokalnym w Polsce i w Niemczech", zaprezentowano dobre praktyki miasta Siedlce oraz niewielkiego, niemieckiego miasteczka Schwabmünchen. Głównym celem przedsięwzięcia była wymiana doświadczeń i poszukiwanie rozwiązań służących jednocześnie ograniczaniu emisji i poprawie jakości życia mieszkańców. Pod uwagę wzięto działania, które mogą przynieść największe korzyści społeczne, środowiskowe i gospodarcze. Za kluczową uznano potrzebę przekazywania mieszkańcom praktycznej wiedzy, jak mogą zmniejszać zużycie energii w swoich domach. Uznano za konieczne, angażowanie przez samorządy lokalnych organizacji pozarządowych w działania informacyjne i edukacyjne dedykowane mieszkańcom. Ważne - wg dyskutantów - jest również wzmocnienie kadry wydziałów ochrony środowiska w mniejszych miastach i gminach.
W ostatnich latach w Siedlcach, w ramach imponującej inwestycji modernizującej oczyszczalnię ścieków, znacznie ograniczono objętość powstających odpadów, poprawiono efektywność energetyczną i rozpoczęto wytwarzanie energii na własne potrzeby. Zmniejszono też uciążliwość oczyszczalni. Miasto posiada też Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, chce modernizować oświetlenie uliczne, instalować urządzenia OZE (odnawialne źródła energii) na obiektach publicznych, przeprowadzać termomodernizacje budynków, rozwijać system "parkuj i jedź" oraz centra przesiadkowe, promować komunikację publiczną itp. Budowane są ścieżki rowerowe, a na stronie urzędu można znaleźć "Poradnik rowerzysty".
Jako przykład skutecznych działań prowadzonych w Schwabmünchen zaprezentowano założenia programu "Energetyczna karawana", który miał na celu podniesienie świadomości w zakresie efektywności energetycznej. W ramach projektu konsultanci rozmawiali indywidualnie z właścicielami domów i podczas wizyty sprawdzali budynek, od piwnicy po dach i ujawniali, gdzie dochodzi do największych strat energii. Odpowiadali na pytania, np. dotyczące konstrukcji ścian budynku oraz doradzali, jakie działania modernizacyjne będą najkorzystniejsze i skąd wziąć środki finansowe na ich przeprowadzenie. Wskazywali również możliwości wykorzystania energii odnawialnej. - Aż 60% właścicieli domów uczestniczących w sesjach konsultacyjnych zainwestowało w rozwiązania służące poprawie zarządzania energią. Średni koszt jednej takiej inwestycji wyniósł 15000 euro. – podkreśla Nicholas Evans z Instytutu Ecologic. - Kluczowym elementem projektu było ogrzewanie budynków. Ważny jest bowiem nie tylko klimat, ale też energetyczne potrzeby mieszańców i koszty, jakie ponoszą. Postanowiliśmy im pomóc poprzez profesjonalne konsultacje, dzięki którym będą wiedzieć, jak ograniczyć zużycie energii, co przełoży się nie tylko na komfort mieszkania, ale też zmniejszenie opłat za energię. – mówił ekspert Instytutu Ecologic.
Oceniając osiągnięcia naszego samorządu, widać zmiany na lepsze, ale i można zrobić więcej. Szczególnie - nie wystarcza czasu i sił na działania edukacyjne. Liczy się zatem na wsparcie lokalnych organizacji pozarządowych, ze strony których padło potwierdzenie chęci współpracy. Podczas debaty wspomniano również o możliwości zatrudniania specjalistów do analogicznych działań, jak te prowadzone w Schwabmünchen, na potrzeby kilku gmin, np. przez Lokalną Grupę Działania zrzeszającą jednostki samorządu terytorialnego.
Współorganizatorem debaty w dniu 13 października b.r. był Polski Klub Ekologiczny Koło "Podlasie" w Siedlcach, a Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski. Debata organizowana była w ramach projektu "Niemiecko-polska współpraca dotycząca transpozycji europejskiej polityki klimatycznej oraz budowy gospodarki niskoemisyjnej".
opr. JiC na podst inf. prasowej