9 października, 150 lat temu, w 1866 roku do Siedlec przyjechał pierwszy pociąg. W rocznicowym festynie - fetującym długoletnią historię kolei tak bardzo związanej z Miastem - będziemy mogli wziąć udział też 9 października.

Współorganizatorami całodziennego spotkania ze starą i współczesną historią kolei i kolejarzy w Siedlcach, pełnego mnóstwa atrakcji, jest Miasto Siedlce, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz młodzież i nauczyciele z siedleckiej "kolejówki" - Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. gen. Józefa Bema.

Program obchodów rozpocznie Msza Święta w intencji siedleckich Kolejarzy w kościele p.w. Świętego Ducha przy ul. Brzeskiej. Później, siedlecka stacja PKP i jej okolice, a zwłaszcza Peron 1 - centralne miejsce festynu - opanowane zostanie przez dzieci, młodzież i dorosłych. Dla tych pierwszych przygotowano zestaw gier i konkursów pod zachęcającym tytułem "Zostań małym kolejarzem", dla starszych, pokazy, prelekcje i prezentacje. Zobaczyć będzie można zestaw wagonów FLIRT, produkowanych przez siedlecki zakład STADLER dla holenderskich kolei. Uczniowie z "kolejówki" - o specjalności technik transportu kolejowego - pokażą i umożliwią obsługę urządzeń kolejowych, w tym symulatora kierowania pociągiem. Szukający mechanicznych ciekawostek będą mogli zobaczyć kultową Warszawę M20, jako drezynę w wersji przystosowanej do ruchu po torach. "Święto kolejarzy" urozmaici koncert Orkiestry Kolejowej PKP PLK pod dyrekcją Tomasza Gronowskiego i solowym występem Anny Rogowiec.

Obecna linia kolejowa nr 2 (Warszawa-Terespol), w skład której zalicza się tor i dworzec kolejowy w Siedlcach, to trasa dawnej Kolei Warszawsko-Terespolskiej. Linia została wybudowana w latach 1866–1867 z inicjatywy przedsiębiorcy i bankiera Leopolda Kronenberga. Była to – po Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, Kolei Warszawsko-Petersburskiej i Warszawsko-Bydgoskiej – czwarta linia, która powstała na terenie Królestwa Polskiego, a uruchomiono ją 27 września 1866. Od początku funkcjonowała pod nazwą Kolej Warszawsko-Terespolskiej. Siedlce przez długie lata przedwojenne, czasy II Rzeczypospolitej i lata po 1945 roku, uchodziły za "miasto kolejarzy".

aut. JiC

Zapraszamy na www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/