11 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37, zmarł papież Jan Paweł II. W południe, 2 kwietnia władze samorządowe oraz młodzież uczciły pamięć Honorowego Obywatela Miasta Siedlce składając kwiaty pod jego pomnikiem.

O rocznicy śmierci Jana Pawła II pamiętały jak zawsze władze samorządowe Siedlec oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Jana Pawła II. Przed pomnikiem, którego autorem jest prof. Marian Gardziński znicze zapalali także mieszkańcy Miasta. O godz. 12.00 ks. Jarosław Oponowicz, proboszcz parafii Jana Pawła II w Siedlcach odmówił modlitwę o wstawiennictwo Jana Pawła II oraz Anioł Pański. Przypomniał także o dziele patrona najmłodszej siedleckiej parafii. Prezydent Wojciech Kudelski z kolei przypomniał znaczenie wizyty Ojca Świętego w Siedlcach. - Siedemnaście lat temu, 10 czerwca 1999 r. byliśmy na siedleckich błoniach i modliliśmy się wspólnie z Ojcem Świętym i pół milionem wiernych. To było wielkie wydarzenie, największe w historii naszego miasta. Mogę śmiało powiedzieć, że od tego dnia Siedlce rozkwitły. Pojawiło się wiele nowych inwestycji, miasto zmieniło się nie do poznania. Ja widzę w tym właśnie wstawiennictwo św. Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Miasta Siedlce.

Kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II złożyła delegacja Miasta Siedlce: prezydent Wojciech Kudelski, wiceprezydent Anna Sochacka, przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka i sekretarz Miasta Sławomir Marchel. Tradycyjnie także kwiaty złożyła młodzież i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 11 na czele z dyrektor Małgorzatą Szostek.

11 lat temu

"Nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca" – tak 11 lat temu wiadomość o śmierci papieża podał uczestnikom czuwania na placu św. Piotra, arcybiskup Leonardo Sandri. Czas po śmierci Jana Pawła II był okresem refleksji i wyciszenia dla większości Polaków. W wielu miastach odprawiano Msze w jego intencji.
Pontyfikat św. Jana Pawła II wywarł szczególny wpływ na losy świata, a postawa w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi. Już podczas uroczystości pogrzebowych wierni wołali "Santo subito", czyli "Święty natychmiast". Kanonizacji Jana Pawła II dokonał papież Franciszek 27 kwietnia 2014 roku. Na uroczystości w Rzymie był obecny Benedykt XVI, który trzy lata wcześniej beatyfikował papieża Polaka.
Pontyfikat papieża Polaka był wyjątkowy ze względu na wymiar duchowy papieskiego nauczania, liczbę pielgrzymek oraz kanonizacji. Był to pierwszy od ponad 450 lat biskup Rzymu niepochodzący z Włoch. Nazwany papieżem-pielgrzymem, odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach i odwiedził 129 państw. Niestrudzenie docierał do obszarów nędzy materialnej i głodu, a także tam, gdzie było łamane prawo do wolności i godnego życia. Podczas jego posługi, ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm.
W Narodowej Mszy za duszę Jana Pawła II na Placu Piłsudskiego w Warszawie wzięło udział ponad 200 tysięcy osób. Pogrzeb odbył się 8 kwietnia. Mszy koncelebrowanej przez kardynałów i patriarchów katolickich Kościołów wschodnich przewodniczył ówczesny kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. Mówił, że miłość Chrystusa była główną siłą Jana Pawła II, a słowa Jezusa "Pójdź za mną" mogą być kluczem do przesłania jego życia.


Św. Jan Paweł II w Siedlcach
Wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Siedlcach, do której doszło 10 czerwca 1999 r. była najważniejszym wydarzeniem w historii naszego miasta. Wszystkim uczestnikom Mszy św. na siedleckich Błoniach na zawsze pozostaną w sercu słowa wygłoszonej tu przez Jana Pawła II homilii, a zwłaszcza te wypowiedziane na zakończenie Mszy św.- Bardzo wielu was się tu zgromadziło, jakby Siedlce liczyły milion.
Trzeba także przypomnieć, że w 1996 roku Rada Miasta Siedlce nadała Janowi Pawłowi II tytuł Honorowy Obywatel Miasta Siedlce.