Studenci kierunku Bezpieczeństwo Narodowe o specjalności służby policyjne Uniwersytetu Przyrodniczo Humanistycznego w Siedlcach, we wtorek 5 kwietnia uczestniczyli w praktycznych zajęciach zorganizowanych w Komendzie Miejskiej Policji w Siedlcach.

Tego typu praktyczne ćwiczenia są jedną z form realizacji porozumienia zawartego pomiędzy tutejszą jednostką Policji i uczelnią. Udział w nich wzięło 32 słuchaczy Uniwersytetu.
Bezpieczeństwo to bardzo ważny obszar życia społecznego. Na Policji jako wyspecjalizowanym w tym zakresie podmiocie, działającym w strukturach współczesnego państwa, spoczywa główny ciężar podejmowania działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa na terytorium kraju. Oprócz ustawowo przypisanych naszej formacji do realizacji zadań, jednostki Policji na terenie kraju wypracowują szerokie spektrum innych działań, których głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa obywateli. Możliwość realizacji takich przedsięwzięć wynika z założeń Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań "Razem Bezpieczniej". Na charakter tych działań wpływ mają przede wszystkim lokalne potrzeby. Jedną z płaszczyzn jest włączanie do nich podmiotów pozapolicyjnych, które ze względu na zakres swej działalności na co dzień realizują inne zadania.

Komenda Miejska Policji w Siedlcach na przestrzeni ostatnich lat bardzo ściśle współpracuje z tutejszym Uniwersytetem Przyrodniczo - Humanistycznym. Dotychczasowa współpraca polegała na wspólnej realizacji programów profilaktycznych, takich jak chociażby ogólnopolski program profilaktyczny Komendy Głównej Policji "Profilaktyka a Ty".
Już w 2008 r. KMP w Siedlcach i Uniwersytet Przyrodniczo Humanistyczny podpisały porozumienie o wzajemnej współpracy. Na jego mocy studenci z kierunku Bezpieczeństwo Narodowe mogą odbywać swoje praktyki w tutejszej jednostce, a także uczestniczyć w specjalnie organizowanych dla nich zajęciach, których celem jest praktyczne zapoznanie ich z wybranymi aspektami pracy Policji.

Podczas zajęć studenci kierunku Bezpieczeństwo Narodowe wzięli udział w wykładzie dotyczącym metodyki szkolenia strzeleckiego policjantów oraz mieli okazję zwiedzenia nowoczesnej strzelnicy, w którą od początku 2016 roku wyposażona jest siedlecka komenda. Kolejny blok zajęciowy obejmował podstawy taktyki i techniki interwenci policyjnych. Podczas tych zajęć studenci zostali zapoznani przez policyjnych instruktorów z podstawowymi środkami przymusu bezpośredniego, w jaki wyposażeni są funkcjonariusze, oraz uczestniczyli w zajęciach dotyczących podstawowych technik samoobrony poprowadzonych przez współpracującego z Policją licencjonowanego instruktora samoobrony krav-maga i kapap (IV DAN) Marcina Lazurka. Na zakończenie uczestnicy zajęć wzięli udział w szkoleniu dotyczącym Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015 – 2020, który obecnie realizowany jest w tutejszej komendzie.

Słuchacze bardzo wysoko ocenili wartość merytoryczną tych zajęć praktycznych. Obecnie już kilku z nich zadeklarowało chęć związania swych życiowych planów z pracą w Policji.

autor: Oficer Prasowy KMP Siedlce, podinp. Jerzy Długosz