Pod nowym sztandarem gromadzić się będą adwokaci siedleccy od ubiegłej soboty 23 kwietnia. Okręgowa Rada Adwokacka w Siedlcach obchodziła 40 - lecie działania samorządu adwokackiego i z tej okazji poświęcono nowo ufundowany znak korporacji prawniczej.
Na sztandarze wyhaftowano słowa swoistego "kodeksu postępowania" członków izby: Prawo - Honor - Ojczyzna. Sztandar poświęcił Ksiądz Biskup Kazimierz Gurda. W kazaniu w kościele Św. Stanisława BM nawiązał on do pochodzenia słowa adwokat, które w łacinie oznacza "przywoływać, wzywać na pomoc". - Adwokat to poszukiwacz prawdy, to osoba zawsze stojąca po jej stronie. To stróż prawdy. - mówił biskup K. Gurda. - Misja, to najbardziej właściwe określenie na powinność, jaką mają w procesie poszukiwania prawdy o czynach człowieka adwokaci. Ta postawa przekłada się na dzieło obrony wartości w życiu społecznym.
W Siedlcach z okazji 40-lecia izby adwokackiej gościło 13 dziekanów izb adwokackich z całego kraju z szefem Naczelnej Rady Adwokackiej Andrzejem Zwarą oraz nestorami adwokatury, Rajmundem Żukiem i siedlczaninem z ponad 20-letnim stażem dziekańskim w lokalnej Izbie Adwokackiej, Feliksem Sadownikiem. Licznie obecni byli młodzi prawnicy oraz przedstawiciele innych prawniczych profesji: izb notarialnych, komorniczych. Gośćmi adwokatów byli prezydent Siedlec Wojciech Kudelski i biskup pomocniczy diecezji siedleckiej ks. Piotr Sawczuk. Prezydent Siedlec, poza gratulacjami z okazji rocznicy złożonymi w imieniu własnym, przewodniczącego Rady Miejskiej i mieszkańców, podziękował adwokatom za pracę i wkład w rozwój miasta. - Jesteśmy z was dumni. To również wy przyczyniacie się do rozwoju Siedlec i powiększania jego potencjału. Prezydent Wojciech Kudelski wspomniał o decyzji władz miasta sprzed lat o przekazaniu działki miejskiej pod budowę nowej siedziby sądu w Siedlcach, która poprawi komfort pracy adwokatów i obsługę spraw mieszkańców.
Samorząd adwokacki to jeden z pierwszych samorządów zawodowych w Polsce. Statut korporacji przyjęto w 1918 roku. Siedlecką izbę adwokacką powołano 14 czerwca 1975 roku w wyniku wprowadzenia nowego podziału administracyjnego PRL, kiedy utworzono województwo siedleckie.
Początków adwokatury w naszym mieście należy szukać w latach 80-tych XIX wieku. Kalendarz sądowy z 1881 roku mówi o 9 adwokatach. W 1888 roku na terenie obecnych, okolicznych 7 powiatów naszego regionu, było łącznie 11 adwokatów przysięgłych. Do tych znanych, którzy tworzyli zręby tego zawodu w Siedlcach należeli: Grzegorz Julian Toczyski, Stanisław Sunderland, Wacław Raczyński, Bronisław Brodziński, Władysław Ślaski i pierwsza kobieta adwokat w Siedlcach, jedna z pierwszych na ziemiach polskich, Irena Płażewska. Bronisław Brodziński i Władysław Ślaski to też pierwsi siedleccy działacze samorządowi; Brodziński był prezesem Rady Miejskiej w Siedlcach przed 1919 rokiem, a Ślaski w latach 1916-1917 sprawował urząd burmistrza miasta i szefa Rady Miejskiej.