Bez emocji o kulturze, dłużej o przeciwdziałaniu alkoholizmowi i usytuowaniu punktów sprzedaży alkoholu dyskutowali radni Rady Miasta w Siedlcach. Sprawę odpadów komunalnych i ewentualnego podwyższenia części stawek za ich niesegregowanie przeniesiono na sesję majową.

Pozytywnie o kulturze

Ocena działania miejskich ośrodków kultury była najmniej kontrowersyjnym zadaniem stojącym przed radnymi w trakcie XIX sesji Rady Miasta w piątek 29 kwietnia. Sprawozdanie za rok 2015 Miejskiego Ośrodka Kultury, Centrum Kultury i Sztuki oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej radni ocenili jednogłośnie pozytywnie. MOK pochwalił się, między innymi, liczbą ponad 700 wydarzeń i imprez, przy udziale ok. 160 tys. mieszkańców. CKiS to z kolei ponad 340 imprez i 140 tys. widzów i uczestników. Miejska Biblioteka zanotowała o 5,5% wyższy wskaźnik czytelnictwa siedlczan w stosunku do danych krajowych na ten temat (21,6% do 16,1%).

Echa polityki krajowej

Początek obrad był refleksem spraw krajowych, zajmujących teraz większość polskich konstytucjonalistów. Radny PO Mariusz Dobijański w imieniu grupy radnych zgłosił wniosek o umieszczenie w porządku obrad projektu uchwały, którym byłby "list w obronie demokratycznych zasad państwa prawa", skierowany do najwyższych organów władzy państwowej i partii politycznych. Wg autorów projektu, Rada Miasta Siedlce wzywałaby w liście organy państwa do wykonywania zaleceń Komisji Weneckiej a wszystkich polityków do kompromisu w sporze dotyczącym Trybunału Konstytucyjnego. Kolejną propozycją, tej samej grupy radnych, była próba wprowadzenia do porządku obrad projektu uchwały Rady Miasta, która wzywałaby władze Siedlec do stosowania się w swoich uchwałach i decyzjach do orzeczeń TK, nawet tych nieopublikowanych. Oba projekty uchwał, zaopiniowane negatywnie przez radcę prawnego ze względu na brak podstawy prawnej, ale możliwe do poddania pod głosowanie, radni Rady Miasta odrzucili stosunkiem głosów 12 przeciw, przy 10 głosach za ich wprowadzeniem.

Alkohol budzi emocje

Więcej emocji i sporów wywołały punkty dotyczące Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz usytuowania punktów sprzedaży alkoholu w mieście. Radni po długiej dyskusji przyjęli jednak zmiany w Miejskim Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2016. W tym punkcie polemikę wywołały dane dotyczące badań przeprowadzonych wśród siedleckich gimnazjalistów i uczniów szkół średnich do ukończenia 18 roku życia nt. spożycia i dostępności alkoholu. Wynika z nich, że 85 % uczniów jako łatwy ocenia dostęp do alkoholu w Siedlcach. Wszyscy radni zgodzili się co do bezwzględnego karania, nawet utratą koncesji, tych którzy sprzedają alkohol niepełnoletnim. Wszyscy też są zgodni co do wypracowania nowych, skutecznych metod i rozwiązań kształtujących postawę nietolerowania i braku przyzwolenia społecznego na spożywanie alkoholu przez młodzież.

Rada bez poprawek przyjęła uchwałę w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży alkoholu w mieście. Pozostawiono w niej długo dyskutowany zapis o konieczności respektowania 100 metrów "od wejścia do wejścia", tzn. od miejsca sprzedaży do obiektu chronionego. Radni poparli zapis dodający do tzw. miejsc chronionych, żłobki i kluby dziecięce. Oznacza to, że miejsca sprzedaży alkoholu nie mogą powstać bliżej niż 100 metrów od takiej placówki. Uchwałę poparło 12 radnych, przy 2 głosach sprzeciwu i 7 głosach wstrzymujących się.

Inwestycje i pozostałe sprawy

Jednym z istotnych punktów obrad było podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji planu inwestycyjnego dla subregionu siedleckiego w ramach RIT. Uchwała była konieczna, bo musiała "zatwierdzać" plan, a wymagana była przez Zarząd Województwa Mazowieckiego. W ramach konkursów, Siedlce i 4 okoliczne powiaty jako subregion siedlecki, starają się o pieniądze na sfinansowanie wielu ważnych dla społeczności lokalnych zadań. W przypadku Siedlec jest to budowa tunelu w ciągu ulicy Kilińskiego i trzeciego etapu obwodnicy (od ul. Kaczorowskiego do ul. Składowej) oraz centrum przesiadkowego i parkingu wielopoziomowego. Siedleckie projekty mają wartość ok. 80 mln zł i ubiegają się o dofinansowanie z puli około 130 mln euro funduszy unijnych przygotowanych dla subregionów Mazowsza w ramach RIT.

Radni w szybszym tempie pozytywnie ocenili stan zasobów pomocy społecznej w mieście. Podjęto uchwałę pozwalającą na zwrot funduszy przyznawanych w ramach uprawnienia do nieodpłatnej pomocy na dożywianie w sytuacji, kiedy osobom z niej korzystającym wzrastają dochody. Radni przyjęli też statut Domu Dziecka "Dom pod kasztanami", uchwały o sprzedaży mieszkań komunalnych oraz działek przy Kleeberga i 3 Maja oraz dokonali korekt w zmianach zasad ustalania i poboru oraz terminach płatności i wysokości stawek opłaty targowej. Podobnie pozytywnie postąpiono w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej miasta oraz w sprawie zmian w budżecie miasta Siedlce. Zadecydowano też, iż jedna z nowych ulic - de facto ścieżka rowerowa - pomiędzy ul. Garwolińską i Stanisława Rutkowskiego będzie nosiła nazwę "PTTK".