Gabriela Sawicka, uczennica Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej będzie reprezentowała Siedlce w centralnym etapie konkursu "Ośmiu Wspaniałych". Konkurs promuje uczniów, dla których codzienną pasją i powołaniem jest działalność społeczna i charytatywna.

Wytypowani przez Kapitułę Nagrody, spotkali się w czwartek 14 kwietnia w sali MOK na podsumowaniu etapu miejskiego konkursu. Samorządowy Konkurs Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych", zainicjowany dwadzieścia dwa lata temu w Warszawie i obejmujący zasięgiem początkowo tylko Warszawę, organizuje obecnie blisko 70 miast i 15 powiatów z całej Polski.

Konkurs organizowany jest w 2 etapach: lokalnym oraz centralnym, który ma charakter ogólnopolski. Na każdym z nich zgodnie z nazwą konkursu, członkowie Kapituły Nagrody mogą przyznać 8 tytułów laureata oraz wyróżnienia. W historii konkursu Miasto Siedlca ma już 129 laureatów, w tym 4 na szczeblu ogólnopolskim.

Konkurs "Ośmiu Wspaniałych" promuje ludzi młodych mających z jednej strony pozytywną projekcję własnego życia, z drugiej – wielką wrażliwość na potrzeby człowieka słabego, szukającego oparcia, gotowych zawsze wyciągnąć rękę do potrzebującego i pospieszyć mu z pomocą. Rosnąca na początku lat 90-tych liczba przestępstw dokonywanych przez młodzież, nasilająca się ich brutalność oraz obniżanie się wieku młodocianych przestępców, dowiodły pilnej potrzeby podjęcia działań wychowawczych, kreujących pozytywne, a jednocześnie atrakcyjne dla młodzieży wzory zachowań, postaw i działań. Celem konkursu jest więc propagowanie młodzieżowego wolontariatu, promowanie pozytywnych, prospołecznych postaw i działań młodzieży na rzecz najbliższego otoczenia: grupy rówieśniczej, sąsiadów, osiedla, szkoły, klasy. Laureaci są wzorem życzliwości na co dzień i "antidotum" na agresję i brutalizację życia.

Laureaci XXII edycji Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" i ich osiągnięcia:

Anna Katarzyna Bajbert - uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Siedlcach.W wolontariacie od 5 lat.Współpracuje ze Szkolnym Kołem Caritas. Pomagała w organizacji Dnia Papieskiego, przygotowując i prowadząc grupę muzyczną. Zorganizowała w szkole kwestę na rzecz fundacji "Pomóż i ty" dla osób niewidomych i niepełnosprawnych. Uczestniczyła w kolędowaniu w "Domu nad Stawami". Jest Przewodniczącą Samorządu, nadzorowała akcję "Góra Grosza", zorganizowała zbiórkę pieniężną i sprzedaż pocztówek na rzecz fundacji "Jasny promyk słońca". Od 6 lat jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Uczestniczy w życiu swojej parafii, prowadzi spotkania przygotowujące dzieci do sakramentu bierzmowania. Jest członkiem wspólnoty młodzieżowej "Któż jak Bóg". Jest harcerką, ukończyła kurs pierwszej pomocy, pracowała przy zabezpieczeniu medycznym wielu imprez sportowych i religijnych. Jako współtwórczyni projektu "Przytomni" organizuje szkolenia z zakresu pierwszej pomocy.

Anna Dmitruk - uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach.W wolontariacie od 5 lat.Od 3 lat aktywnie działa w Związku Harcerstwa Polskiego. Ukończyła Kurs Pierwszej Pomocy i została Ratownikiem ZHP. Prowadzi zajęcia z dziećmi w świetlicy Caritasu. Bierze czynny udział w życiu parafii św. Józefa, śpiewała w zespole "Światełko", uczęszcza na spotkania grupy oazowej i Ruchu Światło- Życie. Działa w Samorządzie Uczniowskim. Reprezentowała nasze miasto w młodzieżowej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie będzie wolontariuszką w grupie językowej. Osiąga bardzo dobre wyniki w nauce, bierze udział w licznych konkursach przedmiotowych. Brała udział w organizacji akcji rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych organizowanej przez Fundację DKMS Polska.

Marta Krystyna Grudzińska - uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Siedlcach.Od 3 lat jest wolontariuszem Caritas Diecezji Siedleckiej. Pracuje w świetlicy profilaktyczno – wychowawczej przy parafii św. Stanisława w Siedlcach, gdzie prowadzi zajęcia z dziećmi z ubogich i patologicznych rodzin. Zaangażowała się w wolontariat językowy w ramach Światowych Dni Młodzieży. Zajęła 1 miejsce w diecezjalnym etapie Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiadzie Wiedzy o św. Maksymilianie. Aktywnie włącza się do prac Samorządu Szkolnego, jest przewodniczącą szkolnego koła Caritas. Koordynuje pracę wolontariuszy przy zbiórkach żywności, współpracuje z Domem Pomocy Społecznej, Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym, Szpitalem Wojewódzkim.Osiąga bardzo dobre wyniki w nauce, jest najlepszą uczennicą w szkole, przyznano jej Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Otrzymała także dyplom od Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Magdalena Kieryło - uczennica II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Św. Królowej Jadwigi w Siedlcach.W wolontariacie działa od 3 lat.Uczestniczy w spotkaniach wspólnoty "Ruchu Światło – Życie". Aktywnie włącza się w pomoc potrzebującym, poprzez zbiórki żywności, akcję "Szlachetna Paczka". Jest członkinią Związku Harcerstwa Polskiego, bierze udział w akcji "Betlejemskiego Światełka Pokoju". Jest zaangażowana w pomoc najmłodszym, prowadzi gromadę zuchową. Zorganizowała także koncert charytatywny dla dzieci Fundacji "Przyszłość dla dzieci". Od wielu lat uczestniczy jako wolontariusz w wydarzeniach związanych z działalnością Parafii Św. Józefa w Siedlcach (chóry "Światełko", "Lilia", grupa oazowa "Ruch Światło – Życie"). W ramach projektu "Zwolnieni z teorii-Jestem twórcą, nie tylko odbiorcą", prowadzi zajęcia dla uczniów klas I-III w Szkole Podstawowej Nr 9. Chętnie bierze udział w wydarzeniach kościelnych i świeckich,takich jak Dni Siedlec, Dzień Papieski oraz w licznych konkursach literackich i fotograficznych.

Sandra Lech - uczennica Publicznego Gimnazjum Nr 6 w Zespole Szkół Nr 2 w Siedlcach.W wolontariacie od 3 lat. Jest przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. Pomaga dzieciom przy odrabianiu lekcji w szkolnej świetlicy, przewodniczy sekcji literackiej, pomaga w bibliotece szkolnej. Aktywnie uczestniczy w pracach szkolnego wolontariatu, bierze udział w licznych akcjach charytatywnych m.in. zbiórki żywności, "Góra Grosza", przygotowywanie paczek świątecznych, zbiórki artykułów spożywczych i środków chemicznych dla dzieci z Białorusi i Ukrainy, współpraca z Polskim Komitetem Pomocy Społecznej. Bierze udział w konkursach recytatorskich i występuje w przedstawieniach szkolnych.

Gabriela Sawicka - uczennica Publicznego Gimnazjum Nr 1im. Komisji Edukacji Narodowej w Siedlcach.W wolontariacie od 3 lat.Kilka razy w tygodniu prowadzi zajęcia dla ubogich dzieci w Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej przy Parafii Św. Stanisława w Siedlcach. Uczestniczy w akcjach charytatywnych Caritasu, zbiórkach Banku Żywności. Przygotowuje paczki dla najuboższych i zbiera informacje o potrzebujących. Angażuje się obchody Dnia Papieskiego. Włączyła się realizację projektu Fundacji ad Gentes "Żłobek dla peryferiach". Organizowała także akcję charytatywną podczas szkolnych obchodów Dnia Św. Marcina. Brała udział w szkolnym maratonie pisania listów do chorych dzieci "Marzycielska paczka". Zorganizowała akcję zbiórki ubrań i przyborów szkolnych dla dzieci z Madagaskaru. Organizowała zbiórki pieniężne na rzecz schronisk dla psów. Jedną z jej pasji jest taniec, aktywnie działa w Studium Musicalowym "Luz". Śpiewa w chórze szkolnym i bierze udział w szkolnych i pozaszkolnych przedstawieniach teatralnych.

Klaudia Siestrzewitowska - uczennica II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Św. Królowej Jadwigi w Siedlcach.W wolontariacie działa od 5 lat.Jest zastępczynią Przewodniczącego Samorządu Szkolnego II LO. Organizuje akcje charytatywne takie jak "Szlachetna Paczka". Jest inicjatorką nocnego maratonu pisania listów w sprawie więźniów politycznych pod patronatem Amnesty International. Redaguje także szkolną gazetkę i organizuje debaty młodzieży "Nasz głos". Ponadto brała udział w projektach "Szkoła demokracji" w Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, a także "O tym nie można zapomnieć" IPN. Pracuje z dziećmi w Domu Dziecka "Pod Kasztanami", poświęca także czas osobom starszym w "Domu nad Stawami". W 2015 r. zdobyła 1 miejsce w projekcie wolontariuszy polsko-niem. "Local Heroes", prowadząc działania na rzecz lokalnej społeczności. Za wybitne osiągnięcia w nauce otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów w r. 2015. Reprezentowała szkołę w wielu konkursach, zdobywając czołowe miejsca m.in. 1 m. w Konkursie Kolęd i Poezji w Jęz. Niemieckim, 1 m. w Międzyszkolnym Konkursie "Mistrz Czytania", wyróżnienie w konkursie "75. Rocznica Zbrodni Katyńskiej".

Izabela Toczyska - uczennica Publicznego Gimnazjum Nr 2 im. Gabriela Narutowicza w Siedlcach.W wolontariacie działa od 4 lat.Aktywnie uczestniczy w szkolnym wolontariacie. Pomaga osobom z Zespołem Downa, prowadzi zajęcia w Siedleckim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Zespołem Downa "Zawsze razem". Bierze czynny udział w organizowaniu akcji charytatywnych na potrzeby społeczności szkolnej oraz lokalnej (zbiórka środków higienicznych dla Domu Małego Dziecka w Siedlcach, zbiórka starych kluczy dla kliniki "Budzik", zbiórka karmy dla bezdomnych psów, współpraca z Bankiem Żywności). Charakteryzuje się prospołeczną i obywatelską postawą, pełną empatii i wrażliwości.

Wyróżnieni uczniowie w XXII edycji Konkursu "Ośmiu Wspaniałych":

Kamil Dominik Dołęga - uczeń IX Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Siedlcach.W wolontariacie od 6 lat.Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego, aktywnie uczestniczy w pracach siedleckiego Caritasu. Stworzył projekt społeczny dotyczący pierwszej pomocy. W swojej działalności harcerskiej poświęca wiele czasu na pomoc i ratowanie innych, jest członkiem harcerskiego klubu ratowniczego, brał udział w zabezpieczeniu medycznym podczas WOŚP. Bierze udział w zbiórkach żywności. Jest członkiem redakcji i pisze artykuły do kościelnej gazetki parafialnej. Pełnił służbę medyczną w charakterze wolontariusza podczas Spotkania Młodych w Lednicy.

Katarzyna Jóźwik - uczennica Publicznego Gimnazjum Nr 2 im. Gabriela Narutowicza w Siedlcach.W wolontariacie działa od 4 lat.Uczestniczy w wielu akcjach charytatywnych na terenie szkoły i poza nią. Organizuje zbiórki produktów spożywczych dla bezdomnych z siedleckiej noclegowni. Często bierze udział w działaniach Domu Opieki Społecznej "Dom nad stawami", zaprosiła pensjonariuszy na koncert kolęd, przygotowała akcję "Laurka dla Babci i Dziadka z Domu nad Stawami", współorganizowała przedstawienie z okazji Dnia Kobiet. Od 3 lat aktywnie działa w Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Zespołem Downa "Zawsze Razem". Aktywnie uczestniczy jako wolontariusz w zbiórkach żywności i happeningach organizowanych przez Bank Żywności w Siedlcach. Jest otwarta na potrzeby innych , wrażliwa i zawsze chętna do pomocy innym.

Aleksander Panasiuk - uczeń Publicznego Gimnazjum Nr 2 im. Gabriela Narutowicza w Siedlcach.W wolontariacie działa od 5 lat. Angażuje się w działania szkolnego wolontariatu (pomoc dla bezdomnych, akcje na rzecz pomocy pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej). Jest uczniem wszechstronnie uzdolnionym, uczestniczy w konkursach przedmiotowych, zawodach sportowych, tańczy w Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej "Chodowiacy". Aktywnie działa w Związku Harcerstwa Polskiego, wchodzi w skład Drużyny Reprezentacyjnej Hufca ZHP "Podlasie" im. H. Sienkiewicza w Siedlcach, czynnie uczestniczy w obchodach świąt narodowych. Jest doskonałym organizatorem, inspiruje rówieśników do aktywności i działania na wielu polach. Kocha zwierzęta, organizuje szkolne zbiórki karmy dla zwierząt ze schronisk. Razem ze swoją drużyną harcerską uczestniczy w tak znanych akcjach, jak: WOŚP czy Betlejemskie Światełko Pokoju.

Maria Sikorska - uczennica Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Siedlcach.W wolontariacie działa od 3 lat.Jest wzorową uczennicą, chętnie angażuje się w pracę na rzecz osób potrzebujących, chorych i pokrzywdzonych przez los. Bierze udział w pracach Młodzieżowego Wolontariatu w PG 1, uczestniczy w realizacji projektu Fundacji Ad Gentes "Żłobek na peryferiach". Propaguje wśród rówieśników idee pracy misyjnej, zainicjowała działania mające na celu wsparcie finansowe żłobka dla ubogich dzieci w Ekwadorze.W ramach akcji "Marzycielska poczta" zorganizowała kilkugodzinny maraton pisania listów do chorych dzieci. Kilka razy do roku bierze udział w zbiórkach żywności siedleckiego Caritasu i Banku Żywności. Za pośrednictwem fundacji "Wspólnota Polska" wysłała paczkę z żywnością i ubraniami dla potrzebujących na Ukrainie i Białorusi. Jest także aktywnym członkiem Ośrodka Jeździeckiego UPH, gdzie uczestniczy w zajęciach hipoterapii z dziećmi chorymi na autyzm i zespół Downa. Jest przewodniczącą sekcji charytatywnej Samorządu Uczniowskiego w PG nr 1. Kocha zwierzęta, pomaga schroniskom dla psów w Sokołowie Podlaskim i Korabiewicach. Promuje zdrowy styl życia, uczestniczy w szkolnym projekcie Projekt Zdrowie, przygotowuje plakaty i prezentacje na temat zgubnych skutków nałogów. Poświęca także wiele czasu na uprawianie sportu, gra w koszykówkę, piłkę ręczną, pływa. Śpiewa w szkolnym chórze w wielu szkolnych uroczystościach.

Izabela Suplewska - uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach.W wolontariacie od 9 lat.Jest członkinią Klubu Ratowniczego ZHP, pełni funkcję przybocznej w Podlaskiej Drużynie Wędrowniczej "Ambulo", ukończyła kurs pierwszej pomocy medycznej, pomaga przy zabezpieczeniu wielu imprez charytatywnych i religijnych. Z ochotą angażuje się w prace szkolnego wolontariatu, działa w samorządzie uczniowskim. Będzie uczestnikiem Światowych Dni Młodzieży jako wolontariusz grupy językowej i medycznej. Osiąga bardzo dobre wyniki w nauce, pomaga też dzieciom prowadząc zajęcia w świetlicy przy kościele św. Stanisława w Siedlcach. Bierze udział w zbiórkach żywności oraz uroczystościach religijnych i lokalnych.

Alicja Wiligórska - uczennica Publicznego Gimnazjum Nr 2 im. Gabriela Narutowicza w Siedlcach.W wolontariacie działa od 3 lat.Osiąga bardzo dobre wyniki w nauce. Organizowała w szkole Dni Praw Dziecka, Dni Ochrony Danych Osobowych, uczestniczy w pracach Samorządu Uczniowskiego, śpiewa w chórze szkolnym. Włącza się do wielu akcji charytatywnych, m.in. zorganizowała zbiórkę produktów higienicznych dla Domu Małego Dziecka w Siedlcach, zbiórkę produktów spożywczych dla bezdomnych z siedleckiej noclegowni, zbiórkę karmy dla bezdomnych psów ze schroniska, współpracuje z Bankiem Żywności. Aktywnie uczestniczy w działalności Grupy Literackiej "Witraż". Reprezentuje szkołę na występach i przedstawieniach teatralnych podczas szkolnych akademii i na scenach Miasta Siedlce. Podczas wakacji uczestniczyła i pomagała w organizacji rekolekcji dla dzieci z całej Polski "Święta Dzieci" w Miasteczku Krwi Chrystusa w Chrustach koło Rawy Mazowieckiej. Zorganizowała i wzięła udział w happeningu z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, zdobywając specjalne wyróżnienie przyznane przez Rzecznika Praw Dziecka.