• W 2022 roku obchodzimy 475. rocznicę nadania Siedlcom praw miejskich. Z tej okazji zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców na podróż „wehikułem czasu” i przeniesienie się do Siedlec z pierwszego dwudziestolecia ubiegłego wieku. „Dzień z pamiętnika Anny Kahan” to niezwykła impreza plenerowa, która odbyła się 12 czerwca.

Część ulicy Pułaskiego „została cofnięta w czasie” do Siedlec z lat 1914-1916, które znamy dzięki urodzonej w naszym mieście poetce i powieściopisarce Chanie (Annie) Kahan i jej „Dziennikowi”, wydanemu przez Stowarzyszenie Tutajteraz. Dziennik jest doskonałym źródłem informacji o życiu codziennym mieszkańców w tamtych czasach, o tym jak funkcjonowało miasto oraz jakie były problemy. Anna opisuje życie z perspektywy młodej niezamożnej dziewczyny (mając 10 lat musiała przerwać naukę i podjąć pracę w zakładzie kapeluszniczym), pisze często o edukacji, życiu społecznym i dostępnych rozrywkach.

Dzięki naszemu „wehikułowi czasu” mogliśmy przez chwilę poczuć się jak mieszkańcy Siedlecz pierwszego dwudziestolecia ubiegłego wieku. Na ulicy Pułaskiego, która tego dnia zmieniła się w ulicę „Piękną”, można było spotkać fotografa, pucybuta, nosiwodę, portrecistę, kataryniarza, golibrodę, a także zwykłych mieszkańców i dzieci z tamtego okresu. Pojawiły się stare samochody, rowery i bryczka. Można było spróbować wyjątkowych lodów, lemoniady, ciasteczek migdałowych „Mandorle” (seria 475 lat Siedlce) czy chleba ze smalcem oraz wykonać pamiątkowe nadruki na ubraniach.
W Galerii „w Bramie” dostępna była wystawa fotografii archiwalnych Adolfa Ganiewskiego (Gancwola) ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Dzięki Stowarzyszeniu Tutajteraz można było zagrać w grę planszową „Miasteczko. Siedlce w XX-leciu międzywojennym”.
Na koniec, o godz. 19:30, zaprosiliśmy na Skwer przy fontannie na potańcówkę i koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej – zespołu rozsmakowanego w melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu, który inspiruje się piosenkami i pieśniami Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacjami Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonaniami orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka.

Organizatorem „Dnia z pamiętnika Anny Kahan” był Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach.