Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach zaprasza na Festiwal Fredrowski, podczas którego wystawione zostaną trzy znane sztuki najwybitniejszego polskiego komediopisarza, Aleksandra Fredry. Będą to: "Dożywocie", "Śluby panieńskie" oraz "Zemsta" w wykonaniu aktorów Teatru Klasyki Polskiej.

Festiwal, który odbędzie się w dniach 14, 28 kwietnia oraz 15 maja 2024 r. na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce, to trzydniowa uczta artystyczna dla miłośników teatru. Fredrowskie sztuki to pełnokrwiści bohaterowie, magnetyzm serc, spory sąsiedzkie i misterne knowania.

Program:
14 kwietnia, godz. 18:00
Scena Teatralna Miasta Siedlce


"Dożywocie"
O tym, że lichwa nie popłaca, wiadomo nie od dziś. Kiedy jednak ma się okazję łatwego zarobku, trudno przejść obok niej obojętnie. Sprawy komplikują się, gdy na giełdzie przydarzy się krach, czek okaże się nie mieć pokrycia, a umowa dożywocia przestaje być opłacalna, bo jej „przedmiot” prowadzi zbyt hulaszcze życie.
„Dożywocie" Aleksandra Fredry to z jednej strony celny, ostry i arcyzabawny „pstryczek w nos” dla wszystkich starych lichwiarzy, a z drugiej − wspaniała historia o chciwości, zazdrości i naiwnej młodzieńczej miłości, której nie oprze się największy nawet kapitał. Jak nie stracić fortuny, a jednocześnie zyskać miłość – przepis na szczęście zdradza Fredro w „Dożywociu".
__________________________
Reżyseria: Michał Chorosiński
Scenografia i kostiumy: Aleksandra Reda
Muzyka: Marcin Pospieszalski
__________________________
OBSADA:
Cezary Łukaszewicz - Birbancki
Jakub Kornacki - Doktor Hugo
Paweł Lipnicki - Orgon
Karolina Piwosz - Rózia
Jarosław Gajewski - Łatka
Dariusz Kowalski - Twardosz
Ksawery Szlenkier - Rafał Lagena
Mateusz Grydlik - Michał Lagena
Henryk Gołębiewski - Służący/Wekslarz
Leszek Zduń - Filip

28 kwietnia, godz. 18:00
Scena Teatralna Miasta Siedlce

"Śluby panieńskie"
Śluby panieńskie, komedia Aleksandra Fredry o ponadczasowym przesłaniu, napisane zostały prawie dwieście lat temu, w 1832 roku.
Opowiadają o miłości, która jest głównym tematem teatru, źródłem wszystkich dramatów, fundamentem każdej akcji, kluczowym motywem działania postaci i składa się na wymiar metafizyczny sztuki dramatycznej.
Mimo złożonych ślubów, bohaterki komedii Fredry nie są w stanie oprzeć się miłości, którą odkrywają jako najpotężniejszy, życiodajny żywioł. Klara i Aniela, buńczuczny Gustaw i sentymentalny Albin, wplątani w zabawne intrygi, po wielu zaskakujących zwrotach akcji ostatecznie dokonują szczęśliwych wyborów.
Upragniona przez wszystkich miłość okazuje się nie tylko wielka, szczera i wzruszająca, lecz także, co najważniejsze, szczęśliwa i odwzajemniona.
Fredro opowiada swoją, ciekawie umotywowaną psychologicznie historię, wykorzystując elementy „strajku miłosnego”, figury obecnej już w starożytności w Lizystracie Arystofanesa, a także w polskiej XVII-wiecznej literaturze sowizdrzalskiej – w Sejmie panieńskim. Śluby panieńskie to komedia, która dotyka serc, porusza i unosi.
_____________________________
Reżyseria: Lidia Sadowa
Scenografia i kostiumy: Anna Czyż
Muzyka: Marcin Pospieszalski
_____________________________
Obsada: Marta Dylewska, Angelika Kurowska, Joanna Kwiatkowska-Zduń, Ksawery Szlenkier, Maciej Wyczański, Mateusz Grydlik, Leszek Zduń

15 maja, godz. 18:00
Scena Teatralna Miasta Siedlce


"Zemsta"
„Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba"!
Odwieczne spory o wszystko i o nic Cześnika z Rejentem, niewinna miłość Klary i Wacława wypróbowana w ogniu intrygi, mało subtelne zalotne, ale prześmieszne zaloty Papkina i matrymonialne plany wdowy Podstoliny – jednym słowem ZEMSTA!
Królowa wśród komedii, literacka perełka Aleksandra Fredry, wraca na sceny Teatru Klasyki Polskiej w niezmiennie doborowej obsadzie i w oczekiwaniu na stęsknionych widzów.
__________________________
Reżyseria: Michał Chorosiński
Scenografia i kostiumy: Barbara Wesołowska-Kowalska
Muzyka: Marcin Pospieszalski
_________________________
OBSADA:
Jarosław Gajewski - Cześnik Raptusiewicz
Maria Witkowska - Klara
Dariusz Kowalski - Rejent Milczek
Mateusz Czwartosz - Wacław
Joanna Kwiatkowska-Zduń - Podstolina
Łukasz Lewandowski - Papkin
Leszek Zduń - Dyndalski
Paweł Lipnicki - Śmigalski
Henryk Gołębiewski - Mularz

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/