W tym roku przypada 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 listopada 2007 roku dzień 13 kwietnia ustanowiony został Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień Pamięci jest obchodzony w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej rozpoczęliśmy 12 kwietnia o godz. 10.00 mszą św. pod przewodnictwem J.E. Biskupa Siedleckiego ks. dr Kazimierza Gurdy w kościele pw. św. Stanisława BM. w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz wszystkich pomordowanych przez NKWD, a następnie uroczystości przeniosły się pod Tablicę Katyńską na Ścianie Pamięci kościoła. Został odegrany hymn państwowy, odczytano Siedlecką Listę Katyńską. 
Kolejnym punktem było wystąpienie Prezydenta Miasta Siedlce. 

Szanowni Państwo !

Drodzy Mieszkańcy Miasta Siedlce,

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który został ustanowiony w 2007 roku.

Dzisiaj w osiemdziesiątą czwartą rocznicę przychodzimy razem, aby uczcić pamięć ofiar jednej z najbardziej tragicznych zbrodni w historii naszego narodu, która miała miejsce podczas II wojny światowej. Po agresji ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku, sowieckie władze rozpoczęły masowe deportacje polskich obywateli, w tym oficerów, urzędników, nauczycieli i przedstawicieli inteligencji, do obozów pracy oraz więzień na obszarze Związku Radzieckiego. Wiosną 1940 roku, w odwecie za upadek sowieckiego więzienia w obozie w Kozielsku, NKWD podjęło decyzję o eksterminacji polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w sowieckich obozach. Około 22 tysiące polskich oficerów, policjantów, urzędników, oraz przedstawicieli inteligencji zostało zamordowanych przez strzał w tył głowy w różnych miejscach, głównie w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Zbrodnia katyńska była próbą eliminacji polskiej elity społecznej i wojskowej przez sowiecki reżim, mającą na celu osłabienie ducha oporu narodu polskiego. Przez długie lata sowiecka propaganda próbowała zatuszować prawdę o masakrze, obarczając winą Niemców. Dopiero w 1990 roku, po upadku komunizmu, Rosja oficjalnie przyznała się do odpowiedzialności za zbrodnię katyńską.

Pamięć o zbrodni katyńskiej stanowi ważną część narodowej historii i tożsamości Polski. To tragiczne wydarzenie musi pozostać w naszej pamięci jako przestroga przed okrucieństwem i bezprawiem. To także obowiązek moralny względem ofiar i ich rodzin, które doświadczyły niewyobrażalnego cierpienia i straty. Ich bohaterstwo i poświęcenie dla Ojczyzny zasługują na szacunek i wdzięczność

W Siedlcach żyją i kultywują pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej potomkowie tych bohaterów. Jesteśmy im za to wdzięczni, że z ich inicjatywy na terenie Siedlec podejmowane są różne akcje informacyjne, w celu edukowania społeczeństwa. Posadzone zostały dęby pamięci, mamy Skwer Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dziękujemy również tym, którzy przekazywali prawdę mimo grożącego niebezpieczeństwa, nawet gdy byli zagrożeni represjami i więzieniem. To dzięki ich determinacji i poświęceniu społeczeństwo zostało uświadomione o okrucieństwie zbrodni katyńskiej, a historia mogła być zapisana w sposób prawdziwy i rzetelny. Ich odwaga i determinacja powinny być dla nas wszystkich przykładem pokazując, że nawet w najtrudniejszych czasach warto trwać przy wartościach, którymi się kierujemy.

Nasza pamięć o Katyniu jest moralną powinnością oraz wielkim zobowiązaniem.

Cześć i chwała ofiarom Katynia!

Pod Tablicą Katyńską, Pomnikiem Sybiraków oraz tablicą upamiętniającą 16 żołnierzy podziemia niepodległościowego zamordowanych w nocy z 12 na 13 kwietnia 1945 r. przez funkcjonariuszy PUBP w Siedlcach (ul. Piłsudskiego 4) przy dźwięku werbli złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci. Wojskowy trębacz odegrał sygnał "Śpij kolego". Kwiaty złożono także pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Centralnym.Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/