1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Jest to święto państwowe, które ma na celu uczczenie żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy od 1944 do 1963 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy, walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji.

Data 1 marca jest nieprzypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W lutym 2011 r. parlament uchwalił ustawę i w tym samym roku odbyły się pierwsze obchody narodowego święta.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2024 (piątek) o godz. 9:00 odbyła się msza św. w intencji Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego w Kościele Garnizonowym p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą celebrował ksiądz pułkownik Piotr Gibasiewicz.  Następnie uczestnicy uroczystości przemieścili się na teren 18 Dywizji Zmechanizowanej, gdzie odbyły się główne uroczystości z udziałem parlamentarzystów, władz samorządowych, wojska, szkół z terenu miasta Siedlce. W imieniu dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej przemówienie wygłosił płk Wacław Samocik, Szef Sztabu 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka, a następnie

Głos zabrał Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik.

Treść przemówienia:

Panie Generale, Szanowni Państwo, Droga Młodzieży,

Dziś, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, gromadzimy się tutaj, na terenie naszego, siedleckiego garnizonu, by uczcić pamięć tych niezłomnych bohaterów, którzy w imię wolności i godności Ojczyzny stawali się symbolami najwyższej odwagi i poświęcenia.

Byli to ludzie, którzy nie podporządkowywali się sowieckiej okupacji, nie ugięli się przed narzucaną komunistyczną ideologią, nie pozwolili na unicestwienie polskiej tożsamości.

Zmagali się z niesprawiedliwością, zniewoleniem i represjami, które nieustannie spadały na nich i ich rodziny. Mimo to, pozostali wierni swoim ideałom, nieugięci w obronie wartości, które dla nich były nietykalne.

Dzisiaj, gdy patrzymy wstecz, musimy docenić ich heroizm i oddanie. To właśnie oni, nasi Bohaterowie, stawiali opór komunistycznemu reżimowi, broniąc naszej wolności i niepodległości. Ich walka była wyrazem niezłomnego ducha narodu, który nie godził się na zniewolenie i nieustannie dążył do zachowania własnej tożsamości.

To nasz moralny obowiązek, by nigdy nie zapomnieć o tych, którzy poświęcili swoje życie dla naszej wolności.

Niech pamięć o naszych Bohaterach będzie wieczna.

Cześć i chwała Bohaterom!

Dziękuję.

Po zakończeniu uroczystości na terenie 18 Dywizji Zmechanizowanej nastąpił przejazd na Cmentarz Wojenny w Siedlcach, gdzie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze pamięci.

 


Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/