13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Wiosną 1940 roku na rozkaz najwyższych władz Związku Sowieckiego wymordowano blisko 22 tys. obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Oficerowie, profesorowie, naukowcy, duchowni, urzędnicy, policjanci, funkcjonariusze straży granicznej i służby więziennej – polska inteligencja, której życie i praca niosła chwałę Polsce.

Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych Polaków, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Ojczyznę.

Każdego roku, 13 kwietnia, który jest ustanowionym przez Sejm RP 14 listopada 2007 roku, Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, przywołujemy pamięć o wstrząsających faktach naszej historii. O wydarzeniach, które działy się bez prawa, bez procesów i bez wyroków. Wśród ofiar byli też mieszkańcy naszego miasta. Wśród nas są jeszcze Ci, którzy pamiętają ten ból rozstania i nieskończone oczekiwanie na znak życia najbliższych.

Dziś, w 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oddajemy hołd pomordowanym.

O godz. 11.00 odbyła się Msza św. w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz wszystkich pomordowanych przez NKWD, w kościele pw. św. Stanisława BM, której przewodniczył ks. kan. Adam Patejuk, proboszcz parafii a koncelebrował ks. Marcin Olek.
Tuż po niej złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci pod Tablicą Katyńską na Ścianie Pamięci kościoła pw. św. Stanisława BM, Pomnikiem Sybiraków, pod tablicą upamiętniającą 16 żołnierzy podziemia niepodległościowego zamordowanych w nocy z 12 na 13 kwietnia 1945 r. przez funkcjonariuszy PUBP w Siedlcach a także pod Krzyżem Katyńskim oraz na grobie „Szesnastu” na Cmentarzu Centralnym w Siedlcach.


W uroczystościach uczestniczył Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik wraz z zastępcą Robertem Szczepanikiem.