Wspólnie na siedleckim Skwerze Tadeusza Kościuszki Flagę Województwa Mazowieckiego umieściły władze Mazowsza i Siedlec. W najbliższym czasie flaga Mazowsza trafi do wszystkich samorządów. – Niech ten symbol będzie wyrazem jedności naszej mazowieckiej wspólnoty. Zachęcam każdego Mazowszanina do wywieszania naszej flagi. Bądźmy dumni z naszego regionu – mówił w trakcie wydarzenia marszałek Adam Struzik.


– Jesteśmy mieszkańcami Mazowsza, więc umieszczona dziś na Skwerze Kościuszki flaga to nasz symbol, z którego powinniśmy być dumni. Symbol, który nas identyfikuje i jednoczy jako społeczność, mówi o naszym patriotyzmie, naszej kulturze i przywiązaniu do tradycji. Jesteśmy trzecim miastem po Radomiu i Warszawie, w którym flaga Mazowsza została uroczyście umieszczona na maszcie. Zachęcam więc mieszkańców do spoglądania w jej kierunku, by wywołać chwile refleksji o naszych korzeniach czy naszej historii mówi prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik.

Decyzją Sejmiku Województwa Mazowieckiego flaga województwa może być od teraz używana bez ograniczeń, co do miejsca i czasu, jako symbol służący identyfikacji i promocji województwa mazowieckiego – tłumaczy członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.Wkrótce do każdego sołectwa zostanie dostarczona flaga województwa. Flaga to piękny symbol, który przypomina, że jako Mazowszanie możemy być dumni ze swojej małej ojczyzny – dodaje członek zarządu Mazowsza.

Flaga będzie mogła być wykorzystywana w celach identyfikacyjnych i promocyjnych, a także, po uzyskaniu zgody zarządu województwa mazowieckiego, umieszczona również na przedmiotach przeznaczonych do handlu. Władze Mazowsza zainaugurowały kampanię promującą Flagę Województwa Mazowieckiego. Flagi Mazowsza rozsyłane są do wszystkich samorządów.

Flaga to symbol, który powinien jednoczyć zaznacza marszałek Adam Struzik. – Symbol, z którym powinniśmy się utożsamiać i który określa nas jako Polaków, Europejczyków, ale też Mazowszan. Mazowsze to największy i od lat najszybciej rozwijający się region w Polsce. Województwo wielu szans i możliwości. Mamy więc z czego być dumni. Dlatego, pokażmy, że Mazowsze jest dla nas ważne, wywieszając flagę z wizerunkiem białego orła bez korony przed domem, w miejscu pracy i nauki – zachęca marszałek.

Symbolika flagi nawiązuje do historycznego herbu książąt mazowieckich i przypomina, jak długa, bogata i burzliwa była historia Mazowsza. Integruje i skłania do refleksji o naszych korzeniach. To symbol regionalnego patriotyzmu i przywiązania do mazowieckiej kultury, tradycji, ale także troski o dobro wspólne.

Do wywieszania flagi w każdym mazowieckim domu zachęca Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. – Flaga Mazowsza odwołuje się do naszej historii i korzeni, daje poczucie przynależności, solidarności i jedności. Jest nam najbliższa. Pozwala na utożsamianie się ze swoim regionem i uczy troski o dobro wspólne – dodaje członek zarządu Mazowsza.