Galeria Fotografii Fokus, ul. Pułaskiego 7,
Galeria „w Bramie”, ul. Pułaskiego 7,
15 maja 2021 r. (sobota), godz. 19:00-23:00

Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach zaprasza na Noc Muzeów 2021! W tym roku zachęcamy do zwiedzania dwóch wystaw fotografii: „Definicja przestrzeni” autorstwa Tomasza Grzyba w Galerii Fotografii Fokus i „Sztuka uliczna – murale” Grupy Twórczej Fotogram w Galerii „w Bramie”. Zapraszamy w godzinach 19:00-23:00.

Definicja przestrzeni

Przestrzeń – według Demokryta to pustka, według Bernardino Telesio system stosunków pomiędzy rzeczami. Kant twierdził, że jest ona wyobrażeniem, którego nie możemy usunąć z myśli. Architektura nie tylko definiuje przestrzeń do celów użytkowych, ale również kształtuje krajobraz miejski w taki sposób, aby był on estetyczny a jego poszczególne elementy ze sobą współgrały. W mojej fotografii bardzo często pojawia się motyw geometryczny, niezależnie od tego co fotografuję. Świadomie i podświadomie poszukuję w otaczającej przestrzeni harmonii linii, struktur i światłocieni. Efektem tej geometrycznej fascynacji jest cykl „Definicja przestrzeni”. Fotografie zestawione w dyptyki definiują nowe, nieistniejące w rzeczywistości przestrzenie, stając się obrazem mojej własnej przestrzeni wyobraźni – Tomasz Grzyb

Tomasz Grzyb (ur. 1971 w Radomiu) – artysta fotograf. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Zdobywca nagród i wyróżnień w IPA International Photography Awards (USA), MIFA Moscow International Foto Awards (Rosja), PX3 Prix de la Photographie Paris (Francja), Monochrome Photography Awards (Anglia), Black & White Spider Awards (USA), International Color Awards (USA) oraz Turcji, Indiach, Egipcie, Omanie, Serbii, Macedonii, Czechach, Bośni i Hercegowinie, Danii i w Polsce

"Sztuka uliczna - murale"

Na wystawie członkowie Grupy Twórczej Fotogram prezentują fotografie murali, wykonane w różnych miastach Polski i zagranicą.

Sztuka uliczna to pojęcie bardzo ogólne, łączy w sobie wiele elementów, zaczynając od street artu, murali, szablonów, tagów - po szeroko pojęte graffiti. Murale słownikowo są po prostu malarstwem ściennym, jednak w potocznym rozumieniu kojarzą się z monumentalną, wielkoformatową grafiką na ścianach budynków. Przez jednych są krytykowane, dla innych stanowią prawdziwe dzieła sztuki. Coraz częściej doceniane są jako dobry sposób na upiększenie bloków, podwórek czy mostów. Murale jako twórczość dużego formatu, robią wrażenie, zadziwiają swoją autentycznością, przekazem, są nieodłącznym elementem miast – tworzą ich klimat.