Polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 obchodzone między świętami 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz.

Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.

Na ulicach, skwerach, na budynkach siedleckich instytucji także powiewają biało-czerwone symbole narodowe."Patrząc na flagę państwową dociekliwy umysł widzi nie tylko flagę, lecz samo państwo i niezależnie od jego symboli i insygniów widzi na fladze przede wszystkim: formę rządów, pryncypia, prawdy i historię narodu, który ją używa" . Henry Ward Beecher.

Flaga, obok godła, jest naszym najwyższym symbolem narodowym. Symbolem wolnego i niepodległego państwa. Reprezentuje imię Polski poza jej granicami. Łączy Polaków w kraju i za granicą.

Kolory flagi Polski towarzyszą nierozerwalnie dziejom historycznym naszego narodu, a są nimi czerwień (często spotykana może symbolizować przelaną krew w walce w obronie kraju) oraz biel (oznacza ona wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie). Te przyjęte przez sejm barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. 


„Barwy ojczyste" Cz. Janczarski

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień - to miłość, biel - serce czyste...
Piękne są nasze barwy ojczyste.


Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik wraz z Radną Rady Miasta Siedlce Hanną Skup wręczali dziś napotkanym w centrum Siedlec oraz nad zalewem mieszkańcom miasta biało-czerwone flagi oraz kokardy narodowe.