Muzeum Regionalne w Siedlcach i Grupa Citroen XM Polska zapraszają 23 maja (niedziela) o godz. 11.00 na zlot zabytkowych Citroenów XM przed siedzibą muzeum.

Mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć kilkanaście Citroenów XM. Poza podziwianiem aut, chętni będą mogli odbyć przejażdżkę ulicami miasta jednym z prezentowanych samochodów o zawieszeniu hydropneumatycznym. Na tę przyjemność przewidzieliśmy unikatowy bilet w formie magnesu. Cena przejażdżki 5 zł.

Prezentacja aut przewidziana jest do godz. 14.00. Po czym uczestnicy zlotu udadzą się do zabytkowego dworu w Dąbrowie – Oddziału Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

XM to samochód osobowy produkowany przez francuską markę Citroën w latach 1989–2000. Był on nowoczesnym dużym pojazdem. Następcą modelu CX. Jego zadaniem było konkurowanie z pojazdami Audi 100, BMW serii 5 i Mercedes klasy E.

Auto spotkało się z pozytywnym odbiorem wśród publiczności, ekspertów i fanów marki. Charakteryzował się szeroką gamą jednostek napędowych, od diesli po dynamiczne i luksusowe wersje z silnikiem V6. Moc maksymalna wahała się od 80-200 KM. W najdroższej wersji Pallas można było spotkać skórzaną tapicerkę, automatyczną skrzynię biegów i elektrycznie regulowane przednie siedziska.

Citroeny XM były również wykorzystywane do oficjalnych przewozów prezydentów Francji.

Serdecznie zapraszamy.


na fotografii: Samochód Citroen XM z 1993 r., Daniel Staszewski