Tereny wokół szpitala wojewódzkiego przy ul. Poniatowskiego mają zmienić charakter. Będą uatrakcyjnione i udostępnione pacjentom, gościom i mieszkańcom Miasta. Taki cel ma projekt przygotowany przez władze szpitala. Akceptacja radnych Miasta dla tych zamierzeń była jedynym punktem obrad sesji Rady Miasta 20 kwietnia.
Podczas nadzwyczajnej sesji przyjęto poprawkę uwzględniającą plany szpitala, do istniejącego już od lutego br. "Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Siedlce na lata 2016-2020", autorstwa siedleckiego samorządu i magistratu. Radni Siedlec akceptując projekty Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego, zwiększają jego szanse na uzyskanie dofinansowania unijnego, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
Aby ubiegać o środki unijne zarówno dla projektu szpitala, jak i dla programów zawartych w samorządowym "Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Siedlce na lata 2016-2020" należało znowelizowany program, wpisać do wykazu Programów Rewitalizacji Województwa Mazowieckiego. Taką decyzję ma podjąć niebawem Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
A jest o co walczyć, bowiem na blisko 10-hektarowym, przyszpitalnym terenie powstać mają nowe, urozmaicone tereny zieleni i ogrody, plac zabaw, alejki i ścieżki z ławeczkami, siłownia. Jeśli uda się uzyskać dofinansowanie, to na swoim terenie Mazowiecki Szpital Wojewódzki przy ul. Poniatowskiego wykorzystywał będzie metodę leczenia pacjentów jaką jest tzw. ogrodolecznictwo. - W tym miesiącu są nabory związane ze środkami unijnymi. Nasze przygotowane projekty mogą uzyskać dodatkowe punkty. Chcemy otworzyć teren naszego szpitala dla mieszkańców. - mówił na wczorajszej sesji Dariusz Młynarczyk, członek zarządu szpitala.
Pozytywna opinia radnych, pozwoli uzyskać szpitalowi większą ilość punktów dla w/w projektu w walce o dofinansowanie ze środków unijnych. Wiceprezydent Siedlec Jarosław Głowacki, odpowiedzialny m.in.: za miejskie aplikacje o środki unijne zaznaczył, że decyzja radnych "to efekt dobrej współpracy miasta i szpitala". Dokument za kilka dni trafi do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. - Liczymy, że urząd we wtorek, 25 kwietnia nową wersję planu zatwierdzi. - dodał wiceprezydent Głowacki.
Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Siedlce na lata 2016-2020 został pierwotnie zatwierdzony 28 lutego bieżącego roku. Program rewitalizacji to inicjowany, opracowywany i uchwalony przez radę gminy wieloletni program działań w sferze społecznej, ekonomicznej, przestrzennej, infrastrukturalnej, środowiskowej, kulturowej, zmierzający do wyprowadzenia obszarów zdegradowanych ze stanu kryzysu oraz stworzenia warunków do ich zrównoważonego rozwoju. Uchwalony program stanowi narzędzie planowania, koordynowania i integrowania różnorodnych aktywności w ramach rewitalizacji.
opr. JiC na podst. Podlaskie Centrum Radiowe
Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/