W sobotę 22 kwietnia, w ramach obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej, Siedlczanie uczcili pamięć płk. Ryszarda Kuklińskiego, awansowanego pośmiertnie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę do stopnia generała broni. Tego cichego bohatera zimnej wojny Zbigniew Brzeziński nazwał pierwszym polskim oficerem w NATO.

Uroczystości zostały zorganizowane z inicjatywy Tomasza Olko, Prezesa Fundacji "Gazety Podlaskiej" im. prof. Tadeusza Kłopotowskiego. Uczestnicy złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniają płk. Ryszarda Kuklińskiego, która znajduje się na budynku Przedsiębiorstwa Budownictwa Mieszkaniowego M-3 przy ul. ks. Jana Niedziałka 13. Tablicę rok temu ufundował Zdzisław Skorupka, właściciel firmy, a zaprojektował i wykonał Andrzej Sołtysiuk. Wartę honorową zaciągnęli harcerze.

Jarosław Głowacki, Zastępca Prezydenta Siedlec w imieniu Prezydenta Wojciecha Kudelskiego odczytał list skierowany do uczestników uroczystości. Prezydent podkreślił w nim, że "Ryszard Kukliński dokonał trudnego wyboru, w czasie gdy większość społeczeństwa praktycznie zaakceptowała ustalony po II wojnie światowej podział Europy. Zdecydował się na wspieranie wysiłków Stanów Zjednoczonych w demontażu systemu komunistycznego. Wybierając taką drogę, pułkownik Ryszard Kukliński wiedział, że rezygnuje ze wszystkiego, co dotychczas osiągnął. Za swoją decyzję przyszło mu jednak zapłacić wysoką cenę. Obaj jego synowie zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. O jego dokonaniach świadczy jednak uznanie ze strony Amerykanów, którym przez lata dostarczał cennych informacji na temat planów wojennych bloku radzieckiego. Był to jego wielki wkład w demontaż systemu komunistycznego i odzyskania przez Polskę suwerenności".

Następnie zebrani udali do Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Pułaskiego 5, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości, która rozpoczęła się od wręczenia orderów i odznaczeń państwowych. W imieniu Prezydenta RP za działalność opozycyjną w okresie komunizmu Zofia Romaszewska odznaczyła Orderem Odrodzenia Polski: Jakuba Zdunka (Krzyżem Oficerskim), Marcina Bryndę i Dariusza Zdunka (Krzyżem Kawalerskim). Natomiast za pracę na rzecz rozwoju kultury polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczyła Joannę Woszczyńską. Następnie zebrani wysłuchali wykładu poświęconego płk. Ryszardowi Kuklińskiemu i obejrzeli materiał filmowy dotyczący pierwszej jego wizyty w wolnej Polsce, przygotowany przez TVP. Uroczystości zakończył koncert Leszka Czajkowskiego, piosenkarza, poety i kompozytora.

oprac. i foto. WB

Informacja z dn. 18.4.2017

Mało kto wie, że w Siedlcach od ponad roku płk Ryszard Kukliński jest uhonorowany tablicą pamięci. Można ją znaleźć na biurowcu Przedsiębiorstwa Budownictwa Mieszkaniowego M-3 Zdzisława Skorupki, u zbiegu ulic ks. Niedziałka i Asłanowicza. Złożenie kwiatów pod tablicą zaplanowano 22 kwietnia.

Kwiecień od wielu lat jest w naszym kraju "miesiącem pamięci narodowej". W tym czasie honorujemy pamięć bohaterów i ofiar ważnych dla historii Narodu wydarzeń. Miesiąc ten wiąże się nierozerwalnie w naszej zbiorowej pamięci ze zbrodnią katyńską w 1940 roku. W atmosferę hołdu wpisuje się też Fundacja Gazety Podlaskiej im. prof. Tadeusza Kłopotowskiego i mieszkańcy Miasta, którzy złożą kwiaty 22 kwietnia o godz. 17.30 kwiaty pod tablicą poświęconą polskiemu "Jackowi Strongowi".

Tablicę wmurowano wiosną 2016 roku (kwiecień-maj), jeszcze przed oddaniem budynku do użytku (grudzień 2016 r.). Widoczna jest od strony ul. ks. Niedziałka, a jej autorem jest znany siedlecki malarz i rzeźbiarz Andrzej Sołtysiuk.

Dalsza część uroczystości poświęconych pamięci płk Kuklińskiego miała będzie miejsce o godz. 18.00 w Sali Białej MOK przy Pułaskiego 5. Złożą się na nie: odznaczenie siedleckich działaczy niepodległościowych przez Zofię Romaszewską w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wykład i projekcja filmu o działalności Ryszarda Kuklińskiego oraz koncert.

Ryszard Jerzy Kukliński (ps. "Jack Strong", "Mewa") był pułkownikiem PRL-owskiego Ludowego Wojska Polskiego. Jako współpracownik polskiego kontrwywiadu i wywiadu wojskowego był dopuszczany do wielu tajemnic wojskowych ówczesnego przeciwnika NATO - Układu Warszawskiego. W latach 60-tych XX wieku, jako oficer sztabowy Sztabu Generalnego LWP brał udział w przygotowaniu planu inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego w 1981 roku został ewakuowany do Berlina Zachodniego. W tym czasie był zastępcą szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i - od 1970 roku - agentem wywiadu amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Pośmiertnie został awansowany do stopnia generała brygady.

opr. JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

Tablica płk Kuklińskiego poniżej: