Przywoływki Wielkanocne na Kujawach to obrzęd kultywowany do czasów obecnych. Przed Wielkanocą kawalerowie z kujawskich wsi układają krótkie teksty, zwane właśnie przywoływkami, o każdej z panien zamieszkujących daną miejscowość. Oracje te mówią o jej wyglądzie, zaletach lub wadach oraz o zalotnikach ubiegających się o jej względy. Czytane są publicznie w Niedzielę Wielkanocną. Mieszkańcy miejscowości są bardzo zainteresowani treścią wygłaszanych tekstów i żywo na nie reagują.


25 kwietnia 2023 r. (wtorek), godz. 10:00, 12:00
Sala widowiskowa „Podlasie” MOK, ul. Sienkiewicza 63


Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz w swoim opracowaniu zaprezentuje kilka oryginalnych tekstów. Ukaże także powszechnie znany zwyczaj oblewania wodą w Poniedziałek Wielkanocny, a następnie popołudniową zabawę taneczną. Podczas tanecznego wieczoru, oprócz tańców, miały miejsce różne zabawy towarzyskie i konkursy. Te aspekty dawnego życia Kujawiaków „Chodowiacy” zaprezentują podczas koncertu.

Całość imprezy uzupełniona będzie prezentacją strojów i krótką historią poszczególnych regionów. Widzowie będą mogli uczestniczyć w zabawie zwanej „czapnik”.

Cykl koncertów Spotkania z folklorem, w ramach którego odbywa się ten koncert, ma charakter edukacyjny.

Ze względu na potrzebę dostosowania środków przekazu do wieku uczestników, starszaków z przedszkoli i uczniów klas I-III zapraszamy na godz. 10:00. Natomiast uczniów klas IV-VIII oraz uczniów szkół ponadpodstawowych na godz. 12:00.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie MOK, ul. Sienkiewicza 63, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:45. Rezerwacje miejsc pod nr tel. 25 794 31 26. Liczba miejsc ograniczona.