"Za życiem" to pierwszy tak kompleksowy program wsparcia rodzin i niepełnosprawnych w Polsce. - Najgorsza jest jednak niepełnosprawność serca. - mówił o swoim i samorządu lokalnego podejściu do tych zagadnień, Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, podczas mazowieckiej konferencji na ten temat.

Program kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem" przyjęty został uchwałą Rady Ministrów 20 grudnia 2016 roku. Umożliwia zarówno pełną integrację społeczną osób niepełnosprawnych, jak też wsparcie psychologiczne, społeczne i funkcjonalne oraz ekonomiczne rodzin.

Konferencja, która 20 września miała miejsce w Siedlcach była de facto społecznymi konsultacjami nt. propozycji i zmian w kolejnych ustawach wdrażających Program kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za Życiem". Zaprezentowane zostały rozwiązania proponowane w nowym pakiecie ustaw do Programu.

Organizatorem konferencji było Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i Caritas Polska. W spotkaniu wzięli udział m.in.: Krzysztof Michałkiewicz - Sekretarz Stanu w MRPiPS, Mirosław Przewoźnik - Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Sylwester Dąbrowski - Wicewojewoda Mazowiecki, Tomasz Maruszewski - Zastępca Prezesa Zarządu ds. Finansowych PFRON oraz Wojciech Kudelski - Prezydent Siedlec. W spotkaniu wzięli udział również: Wioletta Kucharska -Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej MUW oraz Marek Renik - Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach.

- To nie przypadek, że mazowieckie konsultacje programu "Za życiem" odbywają się w Siedlcach. Jesteśmy dobrym przykładem, jak wspierać i pomagać. - powiedział podczas konferencji Wojciech Kudelski. - Zawsze zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że to samorząd lokalny zobowiązany jest stwarzać warunki życia i rozwoju rodzinom i niepełnosprawnym. W Siedlcach tak czyniliśmy i będziemy to robić nadal. Np. w każdym z budynków komunalnych z 371. mieszkaniami, które ostatnio wybudowaliśmy jest jedno, przeznaczone dla niepełnosprawnych. Prezydent wymienił ponadto lokalne inicjatywy i przedsięwzięcia, których pomoc i wsparcie są wyłączną zasługą Miasta lub Miasto je współfinansuje: wybudowano nowy Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, odnowiono Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, odnawiane są przedszkola i klasy integracyjne w szkołach. Dobrze funkcjonuje Centrum Integracji społecznej, Instytut Koefeda, Caritas. - Wszystkie one dają szansę potrzebującym. Z programu integracyjnego słynie siedlecka uczelnia wyższa. W Siedlcach od lat mamy niższe niż na Mazowszu i w Polsce bezrobocie, co sprzyja rodzinom. U nas każde ręce i mądra głowa są wykorzystywane. - dodał Gospodarz Miasta.

Do Siedlec z całego Mazowsza przyjechało ponad 70 osób: pracownicy i opiekunowie Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowych Domów Samopomocy. Po zakończeniu części konferencyjnej uczestnicy wzięli udział w warsztatach, które dotyczyły tematów: Warsztat Terapii Zajęciowej – diagnoza i kierunki zmian, wsparcie dla osób z autyzmem, skoordynowana opieka medyczna nad kobietą w ciąży i wczesne wspomaganie rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym, rola asystenta rodziny. Podczas spotkań roboczych i paneli mogli oni omówić bariery i wyzwania związane z problemami osób z niepełnosprawnościami z wejściem na rynek pracy.

Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz zapowiedział przyszłe kierunki zmian, jakie w kolejnym pakiecie ustaw chce wdrożyć Rząd RP, w ramach wspomagania programu "Za życiem". Inicjatorzy zastanawiają nad rozwiązaniami standaryzującymi działalność WTZ-ów oraz działaniami polepszającymi kompetencje zawodowe niepełnosprawnych, poprzez praktyki i staże wprost u pracodawców. Wzmiankowano o tzw. zatrudnieniu wspomaganym i o tzw. mieszkaniach wspieranych, przygotowujących do samodzielnego życia. Jedną ze zmian ma być zmiana zasad przyznawania zasiłku opiekuńczego oraz zmiany w kodeksie pracy, umożliwiające opiekunom niepełnosprawnych łączenie opieki z pracą (np. telepracą). Dostępne mają być bez limitu lekarstwa dla niepełnosprawnych oraz powstawać mają - i już powstają - pierwsze ośrodki specjalizujące się w tzw. opiece koordynowanej.

W trakcie konferencji prasowej Sylwester Dąbrowski - Wicewojewoda Mazowiecki podkreślił, że "ten program pozwala na to, żeby pierwszy raz w sposób kompleksowy zadbać o potrzeby osób z niepełnosprawnościami". Poruszył także kwestię zapewnienia pomocy rodzinom z dzieckiem niepełnosprawnym - od narodzin, poprzez edukację, rehabilitacje, a także możliwość wejścia na rynek pracy.

Spotkanie z udziałem Wiceministra odbyło się w ramach projektu "Konsultacje+" i było 12. konferencją w ramach ogólnopolskiego cyklu. Program "Za Życiem" ruszył w styczniu br. Jego celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Od zapewnienia dostępu wszechstronnej opieki nad kobietą w okresie ciąży, w tym powikłanej, porodu i połogu oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Na realizację programu w latach 2017-2021 przeznaczono środki finansowe w wysokości 3 065 mln zł.

Szczegółowe informacje o programie "Za Życiem" oraz wynikach konsultacji znajdują się pod linkiem: www.zazyciem.mrpips.gov.pl/aktualnosci

aut. JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/