15 września 1918 roku "Żółkiewski" został upaństwowiony, otrzymując oficjalną nazwę "Królewsko-Polskie Gimnazjum imienia Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach". 18 września br. wmurowano akt erekcyjny pod nowe budynki Szkoły.

Święto Patrona Szkoły oraz podpisanie Aktu Erekcyjnego pod rozbudowę IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego poprzedziła we wtorek 18 września br. Msza Święta, odprawiona w intencji społeczności szkolnej, w pobliskim Kościele pw. Św. Stanisława B.M. Późniejsze uroczystości odbyły się na skwerze przed frontem szkoły przy ul. Konarskiego 1. Tu ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych, a w nowo budowanym budynku przy ul. Asłanowicza - nota bene byłego Dyrektora placówki - wmurowano akt erekcyjny.

Gośćmi dyrekcji i społeczności uczniów byli m.in.: senator RP Waldemar Kraska, poseł i Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski, szef Rady Miejskiej Henryk Niedziółka, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski oraz reprezentanci władz oświatowych, samorządowych, instytucji państwowych, przedstawiciele wykonawcy robót, dyrektorzy siedleckich szkół, szef Stowarzyszenia "Żółkiewszczacy" Przemysław Bugaj i absolwenci szkoły.

Wystąpienia

- Spuścizna Szkoły jest ogromna. Po ślubowaniu staniecie się jej strażnikami w sztafecie pokoleń. - powiedział do swoich wychowanków dyrektor Szkoły Jacek Jagiełło. Nawiązując do aktualnych wydarzeń, dyrektor Jagiełło dziękował za osobiste wstawiennictwo i pertraktacje Ministra Energi Krzysztofa Tchórzewskiego skutkujące dobrymi i przemyślanymi decyzjami dot. rozbudowy i przyszłości szkoły. Za szybkie przekazywanie funduszy słowa uznania otrzymał Wojewoda Mazowiecki, a za determinację, konsekwencję, dotrzymanie zobowiązań oraz skuteczne projekty dofinansowujące rozbudowę, dyrektor Jagiełło dziękował Prezydentowi Siedlec Wojciechowi Kudelskiemu.

- Rozpoczęcie realizacji tzw. łącznika to symbol odbudowy szkoły. Jestem przekonany, że te marzenia się spełnią. - powiedział Minister Krzysztof Tchórzewski. - Mam też nadzieję, że nauczyciele i młodzież będą zadowoleni z efektów rozbudowy szkoły. Niech służy młodzieży, a imię Patrona zobowiązuje do nauki i patriotyzmu.

- Wiara czyni cuda. Mówię do tych, którzy nie wierzyli w pozytywny skutek odbudowy szkoły i mi dokuczali. - ocenił Prezydent Wojciech Kudelski. - Miałem mocne wsparcie w całej Radzie Miejskiej i razem wykorzystaliśmy możliwości i środki. Zapewniliśmy młodzieży i nauczycielom warunki nauki na ul. Sokołowskiej, ale przede wszystkim przez ostatnie lata czyniliśmy starania, aby Waszym Rodzicom zapewnić w Siedlcach pracę i warunki do rozwoju. Tę otoczkę w postaci codziennego bytu, jak też warunki do rozwoju zbudowaliśmy. Proszę dyrekcję, grono pedagogiczne i Was uczniowie, o jeszcze odrobinę cierpliwości - dokończymy dzieło odbudowy. Może uda się to jeszcze w tej kadencji.

- Nadeszła wiekopomna chwila. - cytował słowa aktora Władysława Kowalskiego szef Stowarzyszenia "Żółkiewszczacy" Przemysław Bugaj. - Wyrażamy radość z podjęcia inwestycji. Podkreślamy jednak ze stanowczością, że dalszy remont pozostaje koniecznością. Dziękujemy każdej z osób, która przyczyniła się do sukcesu. Deklarujemy dialog i współpracę.

- Te 7 lat na Sokołowskiej, to były trudne lata, ale wypracowaliśmy sobie model efektywnej pracy. - podsumował wątek przechodzących do historii trudnych lat Jacek Jagiełło.

Stan prac przy Żółkiewskim

Tzw. łącznik - jeden z 2-óch nowych obiektów IV LO im. Żółkiewskiego - połączy gmach główny z przyszłą salą sportową liceum, zaprojektowaną od ul. Teatralnej (w miejscu starej, obecnej jeszcze kotłowni). Dwupiętrowy budynek będzie miał ponad tysiąc metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i nowoczesny - tak jak cały przyszły kompleks liceum (patrz zdjęcia w galerii poniżej) - kształt architektoniczny bryły. Wartość kontraktu opiewa na 5,306 mln zł, z czego 2,5 mln zł. dokłada do inwestycji Premier Rady Ministrów z puli środków rezerwy budżetowej Państwa. Pozostałą kwotę, z własnych środków Miasto.

O szybkim tempie robót budowlanych mówił Karol Przesmycki, kierownik robót przy liceum i współwłaściciel firmy ZELTECH, wykonawcy prac. Czas jaki został wyznaczony na realizację budowy tzw. łącznika to 150 dni, z terminem do końca listopada 2017 roku. - Wymaga to precyzyjnego planowania nie tylko w okresach tygodniowych, czy kilkudniowych, ale nawet w okresach godzinnych, tak by zapewnić płynne dostawy materiałów i front robót dla poszczególnych ekip. - mówił podczas uroczystości.

W sobotę, 16 września minęło dokładnie 75 dni od wejścia na budowę. Firma jest dokładnie na półmetku. Prace na budowie realizowane są od pierwszych dni lipca i zgodnie z harmonogramem zakończą się w jeszcze w 2017 roku. Dotychczas wykonana została pełna konstrukcja łącznika, a więźba dachowa jest na ukończeniu. Aktualnie wykonywane są równolegle instalacje elektryczne i sanitarne, wylewane są posadzki w pomieszczeniach na parterze. ZELTECH przygotowuje się do pokrycia dachu i montażu stolarki zewnętrznej. Niebawem rozpoczną się prace przy wykonywaniu elewacji budynku.

Budowany łącznik to nowoczesny w pełni odpowiadający potrzebom użytkowników obiekt. Zlokalizowane w nim zostaną sale lekcyjne, sale komputerowe, biblioteka, czytelnia, archiwum, pomieszczenia administracyjne, sanitariaty oraz kompleks szatniowy.

Na remont czeka nadal budynek główny przy Konarskiego 1, z 1844 roku, który projektował Antonio Corazzi. Zabytkowy budynek Magistrat zamierza wyremontować w przyszłym roku - warunkiem jest jednak uzyskanie dofinansowania z programów rewitalizacyjnych samorządu województwa mazowieckiego. Kolejnym etapem remontu - po uzyskaniu środków i remoncie głównego gmachu - w 3. etapie, byłaby budowa nowej sali gimnastycznej od strony ul. Teatralnej.

Autorem kompleksowej koncepcji architektoniczno-przestrzennej jest Pracownia K2 Bożena i Henryk Kosieradzcy z Siedlec, a dokumentację budowlaną projektu opracowała firma MiastoProjekt z Bydgoszczy.

opr. JiC; docelowa wizualizacja obiektów szkoły poniżej w galerii,

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/