Msza święta w siedleckiej katedrze w intencji Miasta i Mieszkańców w sobotni poranek 2 września rozpoczęła sobotnio-niedzielny maraton imprez i wydarzeń w ramach Dni Siedlec`2017.


El Greco - Targi Rolne - Wesele

W sobotę obchody Dni Siedlec rozpoczęła Msza św., sprawowana pod przewodnictwem bpa Piotra Sawczuka w kościele katedralnym. Po jej zakończeniu w Muzeum Diecezjalnym odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Dwa razy El Greco w lustrze Muzeum". Zaprezentowano dwa płótna przedstawiające "Ekstazę św. Franciszka". Pierwsze z nich jest własnością Muzeum, drugie pochodzi ze zbiorów prywatnych. Według ks. prof. Andrzeja Witko drugi obraz po śmierci malarza został dokończony przez jego syn Jorge Manuela. Tego dnia nie był to jedyny akcent związany z Mistrzem z Toledo. Podczas otwarcia XXIV Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym i XIII Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych zaprezentowano znaczek Poczty Polskiej, z wizerunkiem siedleckiej "Ekstazy św. Franciszka".

Od lat jedną z dodatkowych atrakcji Dni SiedlecTargi Rolne organizowane w ramach Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym. W ich oficjalnym otwarciu udział wzięli parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych różnego szczebla z naszego regionu. Na targach obecni byli wystawcy reprezentujący wszystkie gałęzie rolnictwa. Liczne były również stoiska z produktami spożywczymi, które zawsze ściągają rzesze mieszkańców zainteresowanych nabyciem lokalnych produktów, wytwarzanych tradycyjnymi sposobami. Przez dwa dni targom towarzyszyły występy zespołów ludowych.

Po południu odbyła się uroczystość odnowienia drzewa majowego, zwanego u nas drzewem bawarskim lub drzewem rzemiosł, daru Miasta Dasing stojącego na Placu Zdanowskiego. Następnie Prezydent Wojciech Kudelski przedstawił gościom inwestycje realizowanych w pobliżu Dworca PKP, które mają udrożnić ruch kołowy w mieście. Tradycyjnie już goście zagraniczni udali się na cmentarze wojenne w Siedlcach, gdzie złożyli wieńce. O tragedii jeńców różnej narodowości na cmentarzu przy ul. Ofiar II Wojny Światowej mówił zebranym dr Rafał Dmowski z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Na tym cmentarzu oprócz żołnierzy Armii Czerwonej różnych narodowości, w tym również Polaków, spoczywają także Francuzi i Włosi.

Dniom Siedlec towarzyszyło wspólne czytanie "Wesela". Narodowe Czytanie odbyło się zarówno w Pałacu Ogińskich, siedzibie Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, jak i Bibliotece Miejskiej. To drugie czytanie rozpoczął aktor Krzysztof Gosztyła. Wieczorem na "Maracanie" odbył się "Koncert pod Napięciem". Występ rozpoczął siedlecki zespół Upstream. Później zaśpiewała Margaret, która wywołała aplauz najmłodszej widowni. Na koniec zagrał legendarny "Perfect".

Zawsze gotowi, zawsze blisko

W niedzielę, 3 września na murawie stadionu przy ul. Jana Pawła II zaprezentowało się 81 żołnierzy Batalionów Obrony Terytorialnej, tzw. "szesnastki", czyli 2 tury 16-dniowego, podstawowego szkolenia dla osób, które nie miały wcześniej styczności z wojskiem. Żołnierze Batalionów rekrutują się w większości z ochotników z terenu powiatów: siedleckiego i bielskopodlaskiego - które docelowo będą obszarem ich działania. Wchodzą w skład 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Władysława Liniarskiego. Uroczystość złożenia przez nich przysięgi obserwowali członkowie rodzin, znajomi oraz władze Miasta z Wojciechem Kudelskim i Anną Sochacką oraz szefem Rady Miasta Henrykiem Niedziółką. Poza żołnierzami i ich rodzinami, przysięgę i kończącą uroczystość defiladę obserwowali liczni wyżsi oficerowie, m. in. dowódca WOT, gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca 1 Podlaskiej Brygady OT - płk Sławomir Kocanowski, a także dowódca 1. Warszawskiej Brygady Pancernej - płk Jan Rydz. Władze państwowe reprezentował sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony narodowej RP, wiceminister Michał Dworczyk oraz parlamentarzyści z Mazowsza i Podlasia. Uroczystościom towarzyszyli reprezentanci organizacji kombatanckich, harcerze i klasy mundurowe siedleckich szkół średnich. Medale za zasługi dla obronności RP, odznaki za wzorową służbę i bardzo dobre wykonywanie obowiązków służbowych wręczono odznaczających się żołnierzom regularnych jednostek wojska jak i żołnierzom OT oraz członkom ich rodzin.

Wiceminister Michał Dworczyk w oficjalnym przemówieniu zaakcentował wyjątkowość momentu składania przysięgi. - Dwa dni temu, 1 września obchodziliśmy rocznicę napadu Niemiec na Polskę. Wspominaliśmy kampanię wrześniową, kiedy to żołnierz polski stanął w obronie integralności granic Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, najpierw wobec agresji hitlerowskich Niemiec a potem Rosji Sowieckiej. Opuszczeni przez koalicjantów, żołnierze bronili Ojczyzny, ale i honoru Wojska Polskiego. Pamiętajcie o nich w swojej służbie.

Minister Dworczyk odniósł się również do celu tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. - Pojawiają się w medialnej przestrzeni publicznej ostatnio fałszywe tezy, co do intencji budowy tych wojsk i zarzucające polityczny charakter tej formacji. Wy żołnierze i wszyscy to wiedzą tak naprawdę, że Wojsko III Rzeczypospolitej było i jest apolityczne. Nie jest związane z żadną partią polityczną. Jedyną partią dla żołnierza RP jest Rzeczypospolita Polska, a jedynym zadaniem obrona Ojczyzny.

Wieczorne arie

3 września wieczorem na Placu Gen. Sikorskiego półtora tysiąca Mieszkańców Miasta wysłuchało "Najpiękniejszych Arii Świata". Był to koncert w ramach Dni Siedlec, w którym wystąpili: Orkiestra Wojskowa w Siedlcach, Orkiestra Symfoniczna i Chór Miasta Siedlce, Chór Ziemi Zamojskiej "Contra" oraz soliści: Agnieszka Adamczak-Hutek, Natalia Zozula, Piotr Rafałko, Justyna Kowynia-Rymanowska, Patryk Rymanowski, Marcin Sójka, Łukasz Jastrzębski. Koncert "Mojemu Miastu Najpiękniejsze Arie Świata cz. II" dedykowany był Mieszkańcom Siedlec z okazji 470-lecia nadania praw miejskich. Poprowadził go Mariusz Orzełowski, zaś całością dyrygował kpt. Dariusz Kaczmarski. Usłyszeliśmy m.in. "Libiamo ne lieti calici" Giuseppe Verdiego czy "Usta milczą, dusza śpiewa" - arię z operetki Franza Lehara pt. "Wesoła wdówka", "Conquest of paradise" Vangelisa, "Barcelonę" Freddiego Mercurego i Montserrat Caballe, "Money, Money, Money" ABBY.

opr. WB/JiC; foto: WB/JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/