Dyskusje radnych o krwiodawstwie i dawcach krwi na razie - zanim przeniosą się na Komisję Zdrowia - zakończyły się nadaniem nazwy: Honorowych Dawców Krwi, nowemu rondu u zbiegu ulic: Torowej, Łukowskiej i Składowej. Rampa kolejowa przy ul. Kolejowej, dzięki uchwale radnych podczas XL Sesji Rady, 27 września stała się własnością samorządu.

Rewitalizacja bez uwag

Program rewitalizacji to zestaw działań z kilku dziedzin, np. życia społecznego, ekonomicznego, kultury, infrastruktury, środowiska, mający na celu - wskazane przez analizę obszary i tereny zdegradowane - wyprowadzić z kryzysu i stworzyć im warunki do rozwoju. W naszym Mieście, w uchwalonym w kwietniu br. Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta na lata 2016-2020, za takie zdegradowane i wymagające pomocy obszary uznano: Śródmieście oraz tereny południowej części ścisłego centrum Siedlec - od dworca PKP po zabudowania w rejonie ul. Floriańskiej. W jego zakres wchodzi 17 głównych projektów rewitalizacyjnych: 6 z nich dot. infrastruktury, a 11 to działania społeczne. Przyjęte na wrześniowej sesji "Sprawozdanie" jest wykazem zadań i projektów zrealizowanych: znajdziemy tu działania kulturalne, edukacyjne, medyczne, itp. Radni nie mieli uwag do realizacji programu.

Podobnie bez uwag przyjęto informację nt. funkcjonowania Szkolnego Schroniska Młodzieżowego przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach (w internacie Rolnika). Radni liczą na większą frekwencję w schronisku, jednak generalnie sam pomysł powstania i potrzebę istnienia placówki uważają za niezbędne.

Za mało o krwiodawstwie

Kilka razy na komisjach Rady, w interpelacjach radnych na sesji oraz w dyskusji przy okazji nadania imienia rondu u zbiegu uli: Torowej, Składowej i Łukowskiej, powraca dyskusja: jak promować krwiodawstwo w szkołach i wśród Mieszkańców? Część radnych uznaje, że dawcom krwi i promowaniu takich postaw oraz motywowaniu do aktywnego krwiodawstwa, poświęca się zbyt mało środków i czasu. Padają propozycje ulg komunikacyjnych dla studentów siedleckich uczelni, po honorowanie postaw, jak choćby takie, jak nadanie nazwy rondu, które będzie nosić nazwę: Honorowych Dawców Krwi. Nowe pomysły na promocję i działania promujące tę postawę, radni mają wypracować na Komisji Zdrowia Rady Miasta.

Wg danych Wydziału Edukacji powziętych z naszych szkół, na 24 placówki, dla których Miasto jest organem prowadzącym, w 8 szkołach koła krwiodawców działają systematycznie, w 1 szkole właśnie powstaje, a w 15 pozostałych koła nie działają ale prowadzone są różnorakie, doraźne akcje promujące krwiodawstwo.

"Jedności" nie będzie

O ile nadanie nazwy rondu przeszło bez emocji i komentarzy, o tyle uchwała o zmianie nazwy ulicy "Jedność" na "Ignacego Krasickiego" już tak. Punkt ten zdjęto z porządku obrad i aby go formalno-prawnie poprawnie procedować, przełożono na kolejną sesję.

Miesiąc temu informowaliśmy, iż w związku z wejściem ustawy dekomunizującej "przestrzeń publiczną" w Polsce, w tym. m.in. nazwy ulic po PRL-u, zmianie uległy nazwy 2 ulic: "Leona Kruczkowskiego" na "Jedność" - jak chcieli Mieszkańcy ulicy - oraz "Oskara Langego" na "Krystyny Osińskiej". Szkopuł w tym, że Mieszkańcy b. Kruczkowskiego zmienili front i nie chcą już "Jedności". W związku z sytuacją, radni powrócili do pierwotnej propozycji, by "Kruczkowskiego" (pisarza, polityka popierającego władzę komunistyczną w okresie m.in stalinowskim) zastąpić imieniem też literata, duchownego, bajkopisarza doby Oświecenia - biskupa Ignacego Krasickiego. Rada Miasta powzięła działanie zmieniające nazwę zgodnie z ustawą dekomunizującą ulice, ale uchwała nie uległa jeszcze opublikowaniu i de facto nie obowiązuje. Co dalej? na następnej sesji Rady. Imię "arcybiskupa Ignacego Krasickiego" dla dawnej "Kruczkowskiego" jest raczej przesądzone.

Miasto bierze rampę

Radni podjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie przyjęcia darowizny nieruchomości położonej w Siedlcach przy ul. Kolejowej. To teren b. rampy kolejowej. Miasto planuje tu docelowo organizację parkingów. Działkę o wielkości 0,4771 ha pozyskano od Skarbu Państwa.

Inne

Radni przyjęli uchwały: w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej miasta Siedlce na lata 2017-2035 oraz w sprawie zmian w budżecie miasta Siedlce na 2017 rok. Przyjęto ponadto Informację nt. przebiegu wykonania budżetu Miasta za I półrocze 2017 r., Sprawozdanie z realizacji uchwał Rady Miasta Siedlce za I półrocze 2017 r. oraz Sprawozdanie z działalności Prezydenta Miasta.

opr. JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/