Maturę w tym roku w kraju zdało łącznie 84,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. To o 5% lepiej niż w roku poprzednim. Na Mazowszu egzamin wypadł lepiej niż średnia dla Polski.

W POLSCE

Centralna Komisja Egzaminacyjna w podanych wynikach uwzględniła wyniki maturzystów zdających egzaminy w sesji majowej, dodatkowej czerwcowej oraz poprawkowej, w sierpniu br. Wśród tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących maturę zdało 89 proc. przystępujących do egzaminów, a wśród absolwentów techników - 76 proc.

I tak: egzamin pisemny z języka polskiego zdało 98 proc. tegorocznych maturzystów, a z matematyki – 86 proc. Najczęściej wybierany język obcy - angielski - zdało 95 proc. osób.

Wśród absolwentów liceów, egzamin z polskiego zdało 98 proc. zdających, w technikach - 97 proc. Egzamin z matematyki zdało w liceach 90 proc., a w technikach – 79 proc. Maturę z języka angielskiego (najczęściej wybieranego języka obcego) zdało w liceach 96 proc., a w technikach – 92 proc.

Wyniki CKE:

NA MAZOWSZU

Do wszystkich obowiązkowych egzaminów maturalnych przystąpiły w województwie 38 263 osoby (27 630 w LO, 10 633 w technikach). Maturę zdało 33 110 młodych, więcej w liceach niż technikach (tj. średnia dla Mazowsza - 86,5% : 24 943 (90%) w LO; 8 167 w technikach (77%). Nie powiodło się łącznie grupie 5 153 osób (tj. średnia - 13,5%; 2 687 (10%) w liceach i 2 466 (23%) w technikach).

Odsetek sukcesów wszystkich zdających Mazowszan w poszczególnych przedmiotach jest wysoki, bo ponad 90%. Najsłabiej - jak zwykle - "poszła" matematyka; zdało ją tylko 87% wszystkich maturzystów.

Wyniki Mazowsza ogółem tutaj:

Wyniki poszczególnych powiatów - w załączniku poniżej.

W ubiegłym roku maturę zdało 79,5 proc. maturzystów. Prawo do egzaminu poprawkowego w sierpniu miało wówczas 15 proc. Ostatecznie świadectwa maturalne otrzymało w ubiegłym roku 85 proc. abiturientów.

Maturzyści musieli w 2017 roku obowiązkowo przystąpić do pięciu egzaminów: trzech pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne były na poziomie podstawowym; chętni mogli je zdawać także na rozszerzonym) oraz dwóch ustnych - z polskiego i języka obcego.

Musieli też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogli przystąpić do pięciu takich egzaminów (egzaminy te zdawane były tylko na jednym poziomie - rozszerzonym).

Aby zdać egzamin, trzeba było uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych: polski, matematyka, język obcy. W przypadku przedmiotów do wyboru, nie ma progu zaliczeniowego - wyniki z egzaminów z tych przedmiotów służą rekrutacji na studia.

aut. JiC (na podst.źr.); foto: ©Przemysław Świderski

Szczegółowe, siedleckie wyniki podamy w październiku br.

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/