Grupa młodzieży z niemieckiej szkoły Georg-Mendheim-Oberstufenzentrum w Oranienburgu gości w Siedlcach z tygodniową wizytą w ramach wymiany młodzieży. Młodych Niemców podejmuje młodzież z siedleckiego "Ekonomika". 13 marca wszyscy spotkali się z prezydentem Siedlec Wojciechem Kudelskim.

To już 7. edycja projektu, w ramach którego młodzież ze szkoły Georg-Mendheim-Oberstufenzentrum w Oranienburgu i z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika, spotyka się i wzajemnie realizuje ambitne zadania edukacyjne. Obie placówki od kilku lat realizują projekt wymiany młodzieży polsko-niemieckiej pod nazwą "Przedsiębiorczość w Polsce i w Niemczech". W ub. roku współpracę przedłużona o kolejne 3 lata, do roku 2019. W tym, od 11 do 17 marca gości w Siedlcach 12 młodych Niemców z opiekunami: Mariną Buchmann i Olafem Respondkiem.

W trakcie pobytu młodzież wspólnie wykona różne zadania: plastyczne, fotograficzne, analityczno-projektowe w grupach. Każdego roku wiodącym tematem zadań jest inne zagadnienie. Młodzi dyskutowali już o problemach swojego wieku i w wżyciu dorosłym, o sposobach ich twórczego rozwiązywania. Zajmowali się też zakładaniem firm i prowadzeniem działalności gospodarczej, turystyką, bezrobociem i ochroną środowiska w swoich krajach. - W tym roku, naszą uwagę poświęcimy odnajdywaniu się młodych w Unii Europejskiej, podyskutujemy o roli wykształcenia, pokonywaniu barier komunikacyjnych i formach spędzania wolnego czasu przez młodzież w równych krajach Unii. – zapowiedziała to, co przygotowano dla młodzieży w tegorocznej edycji, dyrektor "Ekonomika" Jolanta Duk.

Podczas powitania młodzieży obu narodów w ratuszu, prezydent Wojciech Kudelski mówił o roli współpracy i bezpośrednich kontaktów, wzajemnym poznawaniu się i efektach, jakie osiągnięto. - Nasze kontakty poprzez współpracę miast partnerskich i wymianę młodzieży szkolnej bardzo się zacieśniły. Znika ostatnia bariera w naszym porozumiewaniu się, jaką jest język. Dla Waszego pokolenia ona już nie stanowi przeszkody. – powiedział prezydent. – Przez ostatnie lata dotknęliśmy siebie, poznaliśmy się bliżej na przykładzie współpracy samorządów, szkół i zwykłych ludzi. Od wielu lat co roku spotykamy się, odwiedzamy Dasing i poznajemy wzajemne doświadczenia. Podpatrujemy sposoby zarządzania miastem i sposoby zabezpieczania zbiorowych potrzeb mieszkańców. Przez ostanie 10 lat Siedlce i Dasing wiele skorzystały na tej wymianie.

Dzięki wsparciu finansowemu projektu przez siedlecki Urząd Miasta i Polsko-Niemiecką Fundację Młodzieży każda coroczna wymiana młodzieży obejmuje inną grupę, zarówno Polaków, jak i Niemców. Młodzi poszerzają dzięki temu wiedzę o krajach i życiu swoich sąsiadów, poznają specyficzne zagadnienia gospodarcze, rozwijają umiejętności językowe, pokonują stereotypy i nawiązują przyjaźnie. – Regularne kontakty naszej młodzieży owocują współpracą i przyjaźniami utrzymującymi się przez lata. – mówiła opiekunka młodych Niemców Marina Buchmann. – W tym roku dwoje osób kończących naszą szkołę, chce latem przyjechać w ramach Erasmusa do Siedlec, aby tu odbyć praktyki, bo tak bardzo Siedlce im się spodobały.

Młodzi Niemcy przyjechali z leżącego w Brandenburgii Oranienburga. W trakcie pobytu w Siedlcach zwiedzają nasze miasto, ale także realizują zadania. Podczas wizyty w Ratuszu młodzi Polacy pokazali niemieckim kolegom Siedlce w multimedialnej prezentacji, oraz zaprezentowali dorobek 7 lat kontaktów i swoją szkołę.

aut. JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/