Podczas konferencji prasowej 26 kwietnia Mariusz Gruda, prezes siedleckiego Zakładu Utylizacji Odpadów poinformował o uzyskaniu przez firmę 20 kwietnia b.r. tzw. pozwolenia zintegrowanego na prowadzenie instalacji do kombinacji odzysku i unieszkodliwiania odpadów przez zakład w Woli Suchożebrskiej.

Firma posiadała już tzw. pozwolenie zintegrowane dotyczące składowania odpadów, ale starała się jeszcze o otrzymanie kolejnego pozwolenia na przetwarzanie odpadów. Aby spełnić zgodne z wymaganiami i przepisami kryteria uzyskania statusu RIPOK dla przetwarzania odpadów, jeszcze za prezesury poprzedniego prezesa Antoniego Józwowicza w latach 2014 - 2015, zmodernizowano linię sortowniczą na zakładzie w Woli Suchożebrskiej, wybudowano nową instalację do przetwarzania odpadów w bioreaktorach i wybudowano wiatę magazynową na surowce wtórne.

Z początkiem kwietnia firma wzbogaciła linię sortowniczą o nowe urządzenie: separator wiro-prądowy umożliwiający odzyskiwanie metali nieżelaznych z przetwarzanych
w sortowni odpadów.

ZUO, jak zapowiedział prezes Mariusz Gruda, przygotowuje się do procesu wytwarzania
w przyszłości paliwa alternatywnego z odpadów, które gromadzi. – Szykujemy budowę wiaty magazynowej na "pre-RDF-y", półprodukty do paliwa alternatywnego. O ile zmienią się przepisy, w przyszłości możemy wyposażyć wiatę magazynową w nowe instalacje i produkować takie paliwo – dodaje prezes ZUO.

- Usunęliśmy tym samym duże zagrożenie dla firmy i potencjalnie dla miasta. Stanęlibyśmy wobec konieczności wywożenia naszych odpadów aż do Ostrołęki, która obciążałaby nas wyższymi opłatami. - cieszył się z faktu otrzymania przez ZUO nowego pozwolenia prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. - Musimy jeszcze tylko podnieść do 50% do roku 2020 poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów segregowanych. Teraz jest na niskim poziomie.

Przypomnijmy, że Zakład Utylizacji Odpadów w Woli Suchożebrskiej już wcześniej decyzją Sejmiku Województwa Mazowieckiego z roku 2012, uzyskał status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych do obsługi regionu ostrołęckiego-siedleckiego
w zakresie składowania odpadów komunalnych.

Obecnie Zakład Utylizacji Odpadów w Woli Suchożebrskej jako Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) obejmuje:
1. Składowisko o powierzchni 6,204 ha wraz z infrastrukturą towarzyszącą,
2. Sortownie odpadów - halę wielofunkcyjną wyposażoną w linię technologiczną do segregacji odpadów pochodzących ze strumienia odpadów zmieszanych i linię technologiczną dla odpadów pochodzących z selektywnej zbiórki, boksy na odpady; sortownia jest wyposażona w dwa ciągi niezależne technologiczne: jeden na odpady zmieszane, drugi na odpady selektywne,
3. Kompostownie odpadów - plac technologiczny do kompostowania pryzmowego odpadów o powierzchni 0,5 ha; jest to kompostownia odpadów zielonych – biodegradowalnych,
4. Kompostownię biologiczną – reaktory (8 zamkniętych reaktorów), z systemem napowietrzania i nawadniania; plac dojrzewania, stacja pomp; do kompostowni biologicznej kierowana jest frakcji podsitowa z sortowni odpadów, która poddawana jest procesowi przetwarzania.
5. Instalację do odgazowania składowiska odpadów, obejmującą 31 studni pionowych ujęcia gazu i 5 studni poziomych wykonanych na czaszy składowiska, studnie poziome, odsiarczalnik, moduł spalająco - prądowy CHP, moduł pompowo-regulacyjny MPR wraz z pochodnią do spalania biogazu.

Pozostała infrastruktura obejmuje:

- budynek warsztatowo-garażowy z częścią socjalną i myjnią pojazdów; część socjalna jest murowana, część warsztatowo- garażowa to konstrukcja stalowa z obiciem płytowym,

- portiernię - budynek murowany, stanowiący punkt przyjęcia odpadów,

- wiatę magazynową - konstrukcję stalową w formie wiaty; wiata służy do magazynowania surowców wtórnych przygotowanych do odbioru przez recyklera.

Ponadto, przy wjeździe na teren Zakładu, zlokalizowana jest waga samochodowa oraz brodzik dezynfekcyjny, a także zadaszone boksy na surowce wtórne.