Dwie nowe wystawy proponuje Miejski Ośrodek Kultury widzom w nadchodzącym tygodniu. Obie prezentowały będą prace artystów tworzących sztukę nowoczesną.

Fotografie Krzysztofa Zająca pokazują człowieka na tle surowego, nowoczesnego otoczenia. Litogafie Beaty Kołakowskiej warto zobaczyć ze względu na samą technikę ich wykonania. To metoda graficzna zaliczana do druku płaskiego, gdzie rysunek przeznaczony do powielania wykonuje się na kamieniu litograficznym. Litografia jest poprzedniczką druku offsetowego.

Fotografie Krzysztofa Zająca

To oczywiste, że realny świat, w którym żyjemy, ulega ciągłym przeobrażeniom. Raz szybciej, raz wolniej, ale nieustannie. W Polsce, po jej przystąpieniu do Unii Europejskiej, strumień funduszy z niej pozyskiwanych spowodował gwałtowne przyspieszenie, i - na nieznaną dotąd skalę - nasilił tempo zmian. Modernizacja i rozwój infrastruktury całego naszego Państwa idzie w parze z porządkowaniem, przebudową i rozbudową przestrzeni polskich miast. Często jest to tempo zbyt szybkie dla ludzkiej zdolności adaptacji i umiejętności przystosowania się. Stąd podświadomy niepokój, uczucie zagubienia, a nawet zagrożenia, jakiego doznają ludzie - zwłaszcza starsi - zagubieni psychicznie, emocjonalnie a nierzadko i fizycznie w kamienno-szklano-metalowych, nowoczesnych miejskich przestrzeniach. Ten właśnie rodzaj ludzkiej niepewności, skonfrontowanej z ich jeszcze nieoswojonym, nieprzytulnym, surowym i zimnym pięknem, jest tematem fotografii z cyklu "Nowy Świat" autorstwa znakomitego kieleckiego fotografika Krzysztofa Zająca. /aut. Stanisława Zacharko-Łagowska/

Krzysztof Zając - urodzony w 1962 roku w Kielcach. Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Świętokrzyskiej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
Jego prace eksponowane były na ponad 80 Międzynarodowych Salonach Fotograficznych w 29 krajach. Ma w swoim dorobku cztery wystawy indywidualne i dziewiętnaście wystaw zbiorowych. W roku 2014 uhonorowany został tytułem Artiste FIAP, a w 2015 tytułem Excellence FIAP. W ubiegłym roku uczestniczył w wystawie "... Afar" Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej. Jest laureatem kilkudziesięciu konkursów fotograficznych oraz m.in. "Scyzoryka 2012" - Świętokrzyskiej Nagrody Artystycznej, Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego "Przedwiośnie 38", otrzymał Srebrny Medal XV Międzynarodowego Biennale Krajobrazu "S-AVE THE E-ART" 2012, nagrodę II stopnia XVI Międzynarodowego Biennale Krajobrazu "SPACE DEFINITION" 2014, III nagrodę BZ WBK Press Foto 2015, II nagrodę w Grand Press Photo 2015. Na XVIII Biennale Plakatu Fotograficznego w Płocku otrzymał Brązowy Medal Fotoklubu RP. W 2015 roku w eliminacjach krajowych został Reprezentantem Polski na World Photographic CUP 2016 w czterech kategoriach. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i zagranicą (USA, Włochy).

Wystawa fotografii Krzysztofa Zająca "Nowy Świat" - 2 czerwca 2016 r. (czwartek), godz. 18:00 – Galeria Fotografii FOKUS MOK, ul. Pułaskiego 7. Wystawa czynna do 28 czerwca 2016 r.

Litografie Beaty Kołakowskiej

"W swoim podejściu do grafiki kieruję się fascynacją nadrzeczywistością. Zgodnie z zaleceniami Andre Bretona, w trakcie pracy nad cyklem starałam się zamienić w aparat rejestrujący impulsy z równoległej rzeczywistości, niedostępnej zmysłom. Poddawałam się czystemu automatyzmowi psychicznemu. Podświadomość dyktowała mi zawartość i treść, ujętych w mniej lub bardziej abstrakcyjne kompozycje, pejzaży. Odrzuciłam przymus multiplikacji. Każda praca jest jedną jedyną odbitką autorską. Muszę jednak wyznać, że w swojej postawie nie byłam do końca ortodoksyjna, gdyż nigdy w pełni nie utraciłam kontroli, zapewne też nie byłam w stanie całkowicie wyłączyć umysłu czy uwolnić się od własnych upodobań albo "znajomości reguł". Przeciwnie, to warsztat zawsze wyznaczał kierunek mojego działania. Ukazanie piękna i czystości techniki litografii były dla mnie najistotniejszym wyzwaniem. Dlatego stanowczo podkreślam, że poruszam się w obszarach grafiki warsztatowej, nie zaś monotypii czy jakiejś "techniki własnej" - ocenia swoją twórczość artystka.

Beata Kołakowska, artysta grafik. Urodzona 16 kwietnia 1978 roku w Olsztynie. Absolwentka kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim (2003). Od 2009 roku pracownik Katedry Architektury Krajobrazu (UWM). Stopień doktora sztuki uzyskała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2016). Jest autorką i współorganizatorką kilkunastu wystaw krajowych i zagranicznych.

Wystawa litografii Beaty Kołakowskiej "Pejzaże Niespokojne. Pejzaże Niezgłębione."
3 czerwca 2016 r. (piątek), godz. 18:00 – Mała Galeria Sztuki MOK, ul. Sienkiewicza 63. Wystawa czynna do 24 czerwca 2016 r.