Trzecia środa maja to tradycyjnie dzień Święta Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. Z tej okazji 18 maja przyznano promocje doktorskie i habilitacyjne oraz medale "Za zasługi dla siedleckiej uczelni". Piątym doktorem honoris causa w historii uczelni został prof. Zbigniew Dąbrowski.

Święto UP-H, jednego z większych pracodawców w mieście, obchodzone jest od chwili przekształcenia i zmiany nazwy uczelni z Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w Akademię Podlaską, poprzedniczkę obecnego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. Ma podkreślać znaczenie szkoły i integrować środowisko akademickie. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz administracyjnych, państwowych i samorządowych, reprezentanci firm, instytucji, urzędów, służb mundurowych, profesorowie współpracujących z UP-H szkół wyższych z kraju i zagranicy.

Uczelnia jest stabilna

Uczelnia podkreśla swoją stabilność ekonomiczną. Ubiegły rok zamknięto dodatnim wynikiem finansowym. Rektor prof. Tamara Zacharuk, jak i cała Uczelnia stoją jednak przed nowymi wyzwaniami rzeczywistości społecznej i edukacyjnej. Potrzeba kształcenia młodzieży dostosowana do oczekiwań rynku pracy w regionie oraz do jej oczekiwań i aspiracji własnych, jakość kształcenia i poziom kadry dydaktyczno-naukowej, a przede wszystkim niż demograficzny, którego szkoła już doświadcza, to niektóre z wyzwań stojących przed nowymi władzami szkoły w kadencji 2016-2020. Świadomość trudności, z którymi siedlecki Uniwersytet musi sobie poradzić na trudnym i konkurującym o każdego studenta rynku szkół wyższych, nie jest bagatelizowana. - Na progu nowej kadencji zachęcam wszystkich, by podejmować dyskusję nad przyszłością naszego Uniwersytetu, kierunkami jego rozwoju i jego miejscem w otaczającym świecie - powiedziała w wystąpieniu inauguracyjnym 18 maja prof. Zacharuk, wybrana rektorem na kolejną kadencję w marcu tego roku. - Aby tę niezachwianą obecnie równowagę utrzymać w przyszłości, w najbliższej perspektywie będzie wymagało to wielu działań optymalizujących funkcjonowanie uczelni.

Perspektywy

Uczelnia dostrzega swoją szansę w jeszcze bliższym niż dotąd związku z regionem, w którym funkcjonuje. Zarówno badania naukowe, działania popularyzatorskie, inicjatywy kulturalne oraz współpraca z podmiotami gospodarczymi regionu, mają być szansą dla jej rozwoju, z korzyścią dla partnerów. Współpraca z biznesem, to dla uczelni nie tylko wniosek z planowanego wdrożenia przez ministerstwo nowej ustawy o innowacyjności, to konieczność. Zapowiadane jest zacieśnienie i rozszerzenie współpracy z gospodarką regionu o nowe jej zakresy. Z myślą o perspektywach rozwoju studentów i Uniwersytetu władze szkoły zabiegają o środki na projekty wspierające podnoszenie kompetencji zawodowych, komunikacyjnych i analitycznych, niezbędnych do płynnego wejścia na rynek pracy. Cztery projekty otrzymały dofinansowanie na kwotę 6 mln zł i w latach 2016 -2018 zrealizowane zostaną, m.in.: projekty rozwojowe dla studentów logopedii i neofilologów, projekty wyspecjalizowanych staży na kierunku zarządzanie i w Wydziale Nauk Ścisłych.

Sukcesy i nagrody

Uczelnia chwali się, że w roku akademickim 2015/2016, 19 studentów otrzymało stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego "za wybitne osiągnięcia". 24 maja 15 kolejnych odbierze Studenckie Stypendia Marszałka Województwa Lubelskiego.

W trakcie trwających na Wydziale Humanistycznym uroczystości przyznano 7 nowych habilitacji naukowych, uprawniających do stopnia naukowego "doktor habilitowany" oraz samodzielnego prowadzenia badań naukowych. Sześć osób habilitowało się na Wydziale Przyrodniczym. Siódma wczorajsza habilitacja jest jednocześnie pierwszą na Humanistyce na kierunku "nauki społeczne". Uczelnia wzbogaciła się o 17 nowych doktorów, bowiem swoje rozprawy ukończyli, pochodzący w większości z Wydziałów Przyrodniczego (12 doktoratów) i Humanistycznego (4), dotychczasowi magistrowie. Jeden doktorat obroniono na Wydziale Nauk Ścisłych.

Uroczystość była okazją, by docenić osoby zasłużone i działające na rzecz rozwoju i znaczenia Uczelni. Medalami "Za zasługi dla siedleckiej uczelni" uhonorowanych zostało 19 osób. Przyznane zostały też "Nagrody im. prof. Lesława Szczerby", niżyjącego b. rektora UP-H, nadawane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. Nagrodę, w tym finansową, dla "najlepszego studenta UPH" otrzymał student III roku stacjonarnej zootechniki Daniel Radzikowski. Nagrodę "wybitny młody naukowiec UP-H" kapituła przyznała dr Jolancie Brodowskiej-Szewczuk z Katedry Zarządzania i Marketingu.

Doktor honoris causa

Wręczony został kolejny tytuł doktora honoris causa. Na wniosek Dziekana i Rady Wydziału Przyrodniczego Senat Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach w dniu 17 lutego 2016 roku podjął Uchwałę o nadaniu tego tytułu prof. dr hab. Zbigniewowi T. Dąbrowskiemu. Jest on specjalistą z zakresu integrowanej ochrony upraw. Jego związek z Wydziałem Przyrodniczym UPH w Siedlcach sięga początków istnienia siedleckiej uczelni, tj. 1969 roku. W roku 1984 uzyskał tytuł naukowy profesora, a 2001 r. został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego. Profesor Zbigniew T. Dąbrowski jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Dorobek publikacyjny prof. Zbigniewa T. Dąbrowskiego obejmuje ponad 230 pozycji, w tym 133 oryginalne. Prof. Zbigniew T. Dąbrowski wspólnie z pracownikiem UPH prof. S. M. Nirazem dokonał naukowego przełomu, tworząc znaną i wysoko cenioną na całym świecie szkołę naukową badania molekularnych podstaw umiarkowanej odporności konstytucyjnej i indukowanej. Główną bazą dla tych badań stała się Katedra Biochemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Jesteśmy systemem naczyń połączonych

Obecny na uroczystości Święta Uniwersytetu prezydent Siedlec Wojciech Kudelski podkreślał rangę i wagę szkoły w regionie i mieście. - Dzięki dokonaniom naukowym pracowników Uniwersytetu zainwestowali u nas inwestorzy z USA i Francji. Przyszłość Europy i samorządów zależy od nauki i wiedzy - powiedział prezydent Wojciech Kudelski. - Nasza współpraca z Uczelnią układa się dobrze. Uniwersytet dobrze kształcąc młodzież wzbogaca potencjał miasta. Dba o wygląd miasta, budując tak nowoczesny budynek Humanistyki i tak pięknie remontując Pałac Ogińskich. Ten budynek jest ozdobą Siedlec, aż czasami zazdroszczę Wam tego pałacu - dodał. - Składam wyrazy szacunku i uznania za dokonania i sukcesy, za kadrę naukową, za studentów. Jesteśmy naczyniami połączonymi, fortuna jednego zależy od potencjału, rozwoju i sukcesów drugiej strony. - zakończył prezydent. Osobiście, sukcesów Uniwersytetowi pogratulował w imieniu Wojewody Mazowieckiego dyr. Mariusz Orzełowski. Listy gratulacyjne złożyli też Minister Energi Krzysztof Tchórzewski, senatorowie naszego regionu Maria Koc i Waldemar Kraska, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Siedlecka uczelnia powstała w 1969 roku jako Wyższa Szkoła Nauczycielska. Od 2010 roku ma status uniwersytetu i kształci na 4 Wydziałach: Humanistycznym, Przyrodniczym, Nauk Ścisłych oraz Nauk Ekonomicznych i Prawnych. UP-H posiada uprawnienia do kształcenia na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych, podyplomowych i doktoranckich. W szkole studiuje aktualnie na wszystkich kierunkach ok. 6.800 studentów. Posiada prawo do nadawania tytułów zawodowych magistra, licencjata, inżyniera, magistra-inżyniera i doktora habilitowanego. Specyfiką kształcenia, wyróżniającą ją spośród uczelni wyższych i stanowiącą spory atut, są studia integracyjne dla osób niepełnosprawnych. Uniwersytet jest jednym z największych pracodawców w Siedlcach, zatrudniającym ok.1000 pracowników.