Piłki edukacyjne eduball to nowatorska pomoc dydaktyczna dla nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Pokaz i promocja tej metody pracy z dziećmi miały miejsce 11 maja w Siedlcach.

W hali ARMS przy Prusa pokaz i konferencję szkoleniową nt. temat, dla ponad 60 zgromadzonych nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz rodziców dzieci z miasta i powiatu siedleckiego, otworzyli prezydent Wojciech Kudelski, przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka oraz jej inicjator i organizator radny Arkadiusz Mazurkewicz.

O metodzie

Piłki eduball jako metoda i narzędzie pracy powstały w 2002 roku w AWF we Wrocławiu. Sedno pomysłu polega na umieszczeniu na piłkach liter, cyfr oraz znaków, pozwalających na ich wszechstronne wykorzystanie w różnych lekcjach i przedmiotach nauczania. Zestaw piłek edukacyjnych eduball składa się ze 100 sztuk piłek do mini gier zespołowych: koszykówki, piłki siatkowej, w pięciu kolorach (żółty, zielony, niebieski, czerwony, pomarańczowy), z namalowanymi (czarnymi) literami alfabetu (wielkie i małe litery), cyframi (od 0 do 9), znakami działań matematycznych tj. dodawanie (+), odejmowanie (-), mnożenie (*), dzielenie (:), większy (>), mniejszy (<), nawiasy () oraz ze znakami obsługi poczty internetowej (@).

O efektach

Dzieci uczestniczące w zajęciach ruchowych z eduballami zdobywają wiedze i umiejętności, nie tylko ruchowe, ale również z języka polskiego, matematyki, języków obcych i innych edukacji. Dzieci poznają kolory, litery, cyfry, znaki matematyczne i interpunkcyjne oraz mnóstwo zasad związanych z treściami edukacji językowej i matematycznej oraz rozwijają zdolności motoryczne i doskonalą umiejętności ruchowe m.in. podania i chwyty piłki, kozłowanie i rzuty, odbicia i przyjęcia oraz uderzenia do bramki i wiele innych. Zajęcia ruchowe z wykorzystaniem piłek edukacyjnych przyczyniają się również do rozwijania pamięci wzrokowej, słuchowej, spostrzegawczości, koncentracji uwagi, orientacji czasowo-przestrzennej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Wykorzystanie piłek edukacyjnych eduball w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej nie tylko wzbogaca proces dydaktyczno-wychowawczy, ale znacznie go uatrakcyjnia.

"Certyfikat" piłek edukacyjnych

Koncepcja piłek edukacyjnych eduball spotkała się wówczas z pozytywnym przyjęciem i akceptacją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej i Sportu (posiedzenie z dnia 25.11.2003 r., biuletyn nr 2552/IV). Zestaw piłek edukacyjnych został wpisany do wykazu środków dydaktycznych zalecanych do użytku szkolnego i przeznaczony do kształcenia ogólnego i kształcenia zintegrowanego na poziomie szkoły podstawowej [Par. 16 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 24 kwietnia 2002 w sprawie warunków i trybu dopuszczania do użytku szkolnego programów nauczania, programów wychowania przedszkolnego i podręczników oraz zalecania środków dydaktycznych (Dz. U. nr 69, poz. 635)].