Familijna impreza plenerowa.

28 sierpnia 2022 r. (niedziela), godz. 16:00, Tereny zielone przy Amfiteatrze, ul. Wiszniewskiego


Eko Wakacyjna Kraina Zabawy to plenerowa impreza artystyczno-edukacyjna skierowana do najmłodszych mieszkańców miasta i okolic, podczas której uczestnicy w przystępny i zrozumiały sposób zostaną zapoznani z dobrymi praktykami w zakresie ochrony powietrza i oszczędzania energii.

Imprezę rozpocznie koncert Studia Piosenki Singers – zespołu działającego przy naszym Ośrodku pod kierownictwem artystycznym Edyty Wójcik.

Następnie zapraszamy na koncert koncert profilaktyczny w wykonaniu Małej Orkiestry Dni Naszych pt. „Piosenki ekodzieci”. „Piosenki ekodzieci” mówią językiem prostym, adekwatnym do wieku odbiorcy o najważniejszych sprawach w relacji człowiek-przyroda: o smogu, o oszczędzaniu energii, o segregacji odpadów, o marnowaniu jedzenia i wielu innych problemach dzisiejszego Świata. Mądre, a zarazem niebanalne teksty oraz melodyjne kompozycje są kluczem do kreatywnego sięgania po naukę i wiedzę przydatną w życiu. Koncert jest interaktywny. Młoda publiczność bierze czynny udział w tym, co dzieje się podczas spektaklu. Chętni, zapraszani są na scenę, aby „pomagać” zespołowi. Biorą udział w „zadaniach specjalnych”, konkursach tematycznych, ale przede wszystkim śpiewają razem z muzykami, ponieważ największymi gwiazdami podczas koncertu są dzieci!

Autorem wszystkich utworów i scenariuszy spektakli dla dzieci, wykonywanych przez zespół Mała Orkiestra Dni Naszych jest Jerzy Kobyliński.

Kolejną częścią naszej imprezy będzie interaktywny musical o tematyce ekologicznej. „Skrzydlaty Odlot” to spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Kultureska, pełen dobrego humoru i treści edukacyjnych. Poprzez dobrą zabawę dzieci mają szansę pogłębić swoją świadomość ekologiczną. W akcję spektaklu wplecione są treści związane z tematem smogu i ochrony powietrza. Przedstawienie uświadamia dzieciom główne przyczyny powstawania smogu, a także jego szkodliwość dla naszego zdrowia. Ma za zadanie wskazać najmłodszym sposoby walki o to, żeby powietrze, którym oddychamy, było czyste. Dzieci będą miały okazję aktywnie uczestniczyć w spektaklu – staną się uczestnikami rozgrywającej się akcji, a także będą zapraszane na scenę. Spektakl skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Bohaterami spektaklu są: Gołąb Gienio, Papuga Pelagia i Sowa Sonia. Te wesołe ptaki postanowiły spełnić swoje marzenia i zbudować teatr! Jednak, żeby to osiągnąć muszą dolecieć aż do słońca – bo, jak głosi legenda, gdy dotkną słońca zdobędą wszelkie bogactwa. Ich plany pokrzyżuje jednak nieoczekiwane zdarzenie – w powietrzu pojawi się smog, który uniemożliwi im wymarzony lot. Ptaki postanawiają odnaleźć przyczynę smogu i zwalczyć zanieczyszczenia.

Na zakończenie naszego eko-widowiska wystąpi Pan Sprężynka i zespół muzyczny Bąbel Ziombel, który zaprosi wszystkich na ekologiczny koncert pt. „Wyprawa do lasu”. W trakcie występu jego uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać autorskich utworów Pana Sprężynki, zaaranżowanych w rytmach reggae, ska, disco, folk. Koncert ma charakter rozrywkowy, jest w całości interaktywny, ale przede wszystkim edukacyjny. Jego celem jest podniesienie świadomości ekologicznej i wiedzy na temat klimatu, smogu i czystości powietrza wśród dzieci, młodzieży, ale i dorosłych mieszkańców. Widzowie cały czas uczestniczą w zabawie, tańczą, śpiewają, bawią się wspólnie z muzykami. Koncert Pana Sprężynki z zespołem Bąbel Ziombel to doskonały repertuar, szałowe stroje, humorystyczna konferansjerka, zawodowe i dynamiczne granie na żywo oraz wspaniała zabawa.

Specjalnie na ten koncert powstanie piosenka dla dzieci pt. „Wszystko dla czystego powietrza”. Muzyka zostanie skomponowana i nagrana przez profesjonalnych, doświadczonych muzyków, związanych z twórczością dla dzieci i od lat współpracujących z Panem Sprężynką. Tekst do piosenki napisze autorka kilkudziesięciu książek i opowiadań dla dzieci Izabela Michta.

Podczas naszej Eko Wakacyjnej Krainy Zabawy odbędzie się także plenerowy konkurs plastyczny pn. „Czyste Powietrze = Stop Smog!", którego rozstrzygnięcie wraz z wręczeniem nagród zwycięzcom zostanie przeprowadzone na koniec imprezy.

Impreza współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach realizacji zadania pn. „Miasto Siedlce dla czystego powietrza”

W związku z organizacją imprezy wyłączona z ruchu zostanie ulica Wiszniewskiego na odcinku od ul. Prusa do parkingu przy Novym Kinie w godz. 8:00-22:00 28 sierpnia 2022 r.