Wernisaż XXVI Międzynarodowej Wystawy Fotografii

18 listopada 2021 r. (czwartek), godz. 18:00

Sala Biała MOK, ul. Pułaskiego 6

18 listopada w Sali Białej MOK i Galerii Fotografii Fokus odbędzie się otwarcie XXVI Międzynarodowej Wystawy Fotografii „Podlaski Przełom Bugu 2021”. Organizowane od dwudziestu sześciu lat plenery „Podlaski Przełom Bugu” należą do najważniejszych i najstarszych imprez tego typu w kraju. Tegoroczny odbył się w dniach 12-17 września i wzięło w nim udział trzydziestu pięciu fotografów z Polski i Francji. Współorganizatorami pleneru byli: Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej, Powiat Bialski – Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej – Stowarzyszenie Twórców.

Główne cele organizacji plenerów to:

- wspieranie oraz promocja twórczości artystycznej w dziedzinie fotografii,

- wymiana doświadczeń twórczych i warsztatowych artystów z Polski i Europy,

- promocja atrakcyjnych turystycznie, bogatych w zabytki kultury duchowej i materialnej ziem nadbużańskich,

- zbieranie materiału fotograficznego do organizacji wystaw i wydania katalogu – albumu ukazującego piękno nadbużańskich krajobrazów, flory i fauny.

Podczas pleneru odbyły się prezentacje prac uczestników m.in. członków Związku Polskich Artystów Fotografików: Tadeusza Żaczka i Piotra Perczyńskiego z Białej Podlaskiej, Mieczysława Wieliczko z Olsztyna, Przemysław Barańskiego i Tomasza Grzyba z Radomia, Stanisława Dulnego z Ostrowca Św., Włodzimierza Krzemińskiego z Warszawy, Mieczysława Wrońskiego ze Stalowej Woli, Ryszarda Karczmarskiego z Chełma, Stanisława Orłowskiego z Zamościa i Piotra Speka z Piły.

Pokazywane w wielu miastach wystawy poplenerowe są znakomitą promocją nadbużańskiego Podlasia. Dotychczas wielokrotnie prezentowano je m.in.: w Warszawie, Poznaniu, Zamościu, Rzeszowie, Hrubieszowie, Płocku, Lublinie, Ostrowcu Św., Chełmie, Sokołowie Podlaskim, Stalowej Woli, Łomży, Siedlcach i Białej Podlaskiej.

Zamierzone cele organizacji XXVI Międzynarodowego Pleneru Fotograficznego „Podlaski Przełom Bugu 2021” zostały osiągnięte. Efekty naszej pracy prezentujemy na wystawie oraz w katalogu.

Andrzej Ruciński

Wystawa czynna w Galerii Fotografii Fokus do 5 stycznia 2022 r.