Ofertę edukacyjną 27 szkół wyższych, 7. pomaturalnych, wszystkich siedleckich szkół ponadgimnazjalnych i 6 podmiotów użyteczności publicznej podczas XI Targów Edukacyjnych 15 marca, szacuje się, że mogło poznać przeszło 3,5 tysiąca uczniów.

Przez minione 10 lat edycji - zawsze pod hasłem: "Ku przyszłości zawodowej" - oferty nauki prezentowane w sali sportowej ZSP nr 3 im. Staszica przy ul. Popiełuszki, poznało ponad 20 tysięcy uczniów. W tym roku po raz pierwszy w Siedlcach pojawiło się np. Collegium Civitas z Warszawy. Po 4 latach "wrócili" strażacy ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej z Warszawy.

Szkół wyższych w hali "Samochodówki" z własną ofertą stawiło się tyle samo co rok wcześniej - 27. Poza nimi swoje usługi proponowało 6 instytucji użyteczności publicznej. Łącznie w tym roku było 50 wystawców. "Od zawsze" w Targach biorą udział siedleckie szkoły wyższe: Collegium Mazovia, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Pawła II z Białej Podlaskiej, jak też Wojewódzki Urząd Pracy w Siedlcach, siedleckie: Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna i Powiatowy Urząd Pracy.

Motto targów: "Ku przyszłości zawodowej" wyjaśniał młodzieży dyr. ZSP nr 3 Krzysztof Grzegorczuk. - Wszystko jest w rękach młodzieży, w jej zasięgu. To, co czeka młodych w bliskiej i dalekiej przyszłości zależy tylko i wyłącznie od nich samych. Młodych na targach było autentycznie wielu, co potwierdza zwiększony oddźwięk targów wśród młodzieży Siedlec i subregionu. - Mamy nadzieję, że uczelniom i szkołom Targi pozwolą na przyciągnięcie wartościowego absolwenta, a uczniom pozwolą dokonać właściwego wyboru dalszej drogi kształcenia, a w perspektywie osiągnięcie sukcesu zawodowego i życiowego - wyjaśniał cel organizowania Targów dyrektor Krzysztof Grzegorczuk.

Prezydent Wojciech Kudelski wypowiadając się podczas otwarcia Targów mówił o podjętych przez lokalny samorząd działaniach na rzecz oświaty. Przede wszystkim podkreślił sukces w postaci zachowania, i obecnego rozwijania, szkolnictwa zawodowego. - Dzięki mądrości dyrektorów szkół, to szkolnictwo w naszym Mieście zawsze funkcjonowało. Prezydent dodał, że wieloma decyzjami samorządu kierują intencje poprawiania warunków kształcenia młodzieży, których z kolei celem jest zatrzymanie młodych w Mieście, w przyszłości. - Chcemy by młodzi podejmowali tu pracę i zakładali rodziny - deklarował. Władze samorządowe dumne są z osiągniętych dokonań: liczba ludności powoli ale systematycznie rośnie, a młodzież kształci się w potrzebnych na runku pracy zawodach, których powstawanie wspiera samorząd. Przykładem tego są 3 nowe klasy patronackie w "Kolejówce" i Elektryku". - Stworzyliśmy warunki by rozwijać prywatną, własną działalność gospodarczą. Jest już ponad 9 tysięcy prywatnych podmiotów w Siedlcach i to jest nasz największy pracodawca i kapitał. - mówił prezydent Siedlec.

Prezydent Miasta za osiągnięcie obecnych władz samorządowych uznał też brak "upolitycznienia" siedleckich szkół. - Udało się nam doprowadzić, dzięki przemyślanym działaniom, do sytuacji w których o zatrudnianiu dyrektorów szkół, decydują w demokratycznych konkursach komisje, złożone w decydującym stopniu z członków rad pedagogicznych, rad rodziców, związków zawodowych, przedstawiciele kuratorium oświaty i samorządu lokalnego - stwierdził, odnosząc się do pojawiających się zarzutów o tzw. "kolesiostwie".

opr. JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/