Uczniowie LO im. Prusa: Mateusz Krzyziński oraz Anna Jastrzębska, Ewelina Stępnik i Eryk Kalaciński, zostali zwycięzcami dwóch ogólnopolskich konkursów z zakresu prawa wyborczego i historii Polski.

Mateusz Krzyziński z kl. 2d I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa został zwycięzcą II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym "Wybieram wybory" – Wybory samorządowe.

15 marca w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie odbył się finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym "Wybieram wybory", który zorganizowały Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze. Pierwsze miejsce w Konkursie zajął Mateusz Krzyziński z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach.

Celem Konkursu jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego – w szczególności dotyczącego wyborów samorządowych, propagowanie idei udziału w tych wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym.

Dwudziestu jeden finalistów zostało wyłonionych spośród prawie ośmiu tysięcy uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy przystąpili do konkursu. W pierwszym etapie konkursu uczniowie zmierzyli się z testem z wiedzy o prawie wyborczym, w drugim – pisali esej na jeden z trzech tematów. W finale uczestnicy odpowiadali na trzy losowo wybrane pytania ze znajomości Kodeksu wyborczego o różnym stopniu trudności. Członkowie Państwowej Komisji Wyborczej oceniali poprawność merytoryczną, staranność wypowiedzi i użytej argumentacji oraz umiejętności retoryczne uczestników.

III edycja konkursu historycznego Patria Nostra

20 lutego w Warszawie odbyła się Gala Finałowa konkursu historycznego Patria Nostra. Organizatorem konkursu jest Fundacja Konkursu Historycznego Patria Nostra wspierana przez szereg patronów m.in.: Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Pamięci Narodowej, wojewodów, senatorów oraz wiele firm, fundacji.

I miejsce w tegorocznej edycji zajął zespół uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Siedlcach w składzie: Anna Jastrzębska i Ewelina Stępnik (obie z kl. 2F) oraz Eryk Kalaciński z kl. 2E. Opiekunem zespołu był pan Jan Chróścicki.

Celem konkursu jest propagowanie wiedzy o historii Polski, krzewienie patriotyzmu, etyki chrześcijańskiej oraz budowa społeczeństwa obywatelskiego. Nagrodami za zwycięstwo były: pamiątkowa szabla "Bóg Honor Ojczyzna", bilety do Brukseli od Posła do Parlamentu Europejskiego Zbigniewa Kuźmiuka oraz pokaźny zbiór książek i albumów historycznych.

W III edycji konkursu historycznego Patria Nostra brała udział młodzież z województwa mazowieckiego, wielkopolskiego i małopolskiego, a także polska młodzież z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Kazachstanu. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu 30-sekundowego filmu lub animacji komputerowej, dotyczącej ważnego wydarzenia z historii Polski, które miało miejsce w jednym z 52 tygodni roku.

Prace konkursowe są emitowane na telebimach reklamowych w największych polskich miastach zgodnie z regulaminem konkursu.

opr. źr

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/