Muzeum Regionalne w Siedlcach zaprasza 16 marca na wernisaż wystawy "Białe złoto z Lettina". Eksponaty ilustrują historię fabryki porcelany w Lettinie w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia – Anhalt.

Wystawa "Białe złoto z Lettina" pochodzi z prywatnych zbiorów Michaela Woudenberga mieszkającego w Halle (Saksonia - Anhalt). W skład kolekcji wchodzą obiekty przywołujące różne okresy z historii manufaktury, od XIX wieku do współczesności. Prezentowane na wystawie przedmioty to: zastawy stołowe, komplety do kawy, filiżanki kolekcjonerskie, wazony, puszki i różne wyroby artystyczne.

Wytwórnia Lettin, funkcjonująca od 1858 roku, pod różnym nazwami, zajmowała się produkcją porcelany użytkowej, kolekcjonerskiej i pamiątkowej. Wiele produkowano na potrzeby hoteli i restauracji, stąd w kolekcji min. kufle do piwa. Uznanie przyniosły jej wzory w stylu Art Nouweau i Art Deco. Firma była znana zarówno w kraju jak i poza granicami. Oferowane przez wytwórnię wyroby sprzedawano m.in. do: USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Czechosłowacji, ZSRR.

Kolekcja, którą Michael Woudenberg zaczął tworzyć ok. 2000 r. liczy obecnie ponad 1000 obiektów i ciągle jest wzbogacana. Kilka lat temu udało mu się nabyć we Lwowie serwis do kawy z lat 60. XX w. Oprócz wyrobów porcelanowych kolekcjoner gromadzi również materiały związane z historią wytwórni, którą ostatecznie zamknięto w 1990 r.

Obecnie porcelana artystyczna tej marki jest produkowana w małych ilościach w Wyższej Szkole Burg Giebichenstein w Halle/Saale.

Patronat nad wystawą objął Premier Kraju Związkowego Saksonii – Anhalt dr Reiner Haseloff.
Wystawa zorganizowana przy wsparciu Kraju Związkowego Saksonii – Anhalt.

Wystawa: "Białe złoto z Lettina"; 16 marca (piątek) 2018 r., godz. 18.00; Muzeum Regionalne w Siedlcach, ul. Piłsudskiego 1. Ekspozycję będzie można oglądać w Muzeum Regionalnym w Siedlcach do 18 czerwca 2018 r.

opr.

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

Dzbanek, ok. poł. XX w.

Zestaw śniadaniowy, l. 20. XX w.

Wazon secesyjny, ok. 1910 r.