19 października w auli I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Rodziny odbyła się inauguracja XIX Festiwal Nauki i Sztuki, podczas której wręczono również Medale Polskiej Niezapominajki. Przez cztery dni Festiwalu odbędzie się ponad 70. warsztatów, zajęć i wykładów.

W programie znalazły się również propozycje dla najmłodszych mieszkańców Naszego Miasta. Pierwszego dnia Festiwalu w Szkole Podstawowej nr 8 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przygotowano dwa bloki tematyczne. Pierwszy adresowano do uczniów klas III, a drugi - VI. W "Ekonomiku" zorganizowano warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z zakresu matematyki, ekonomii i ekologii. Natomiast Nadleśnictwo przygotowało warsztaty pt. "Drzewo i Drewno".

Drugiego dnia Festiwalu zapraszamy uczniów siedleckich szkół na Wydział Nauk Ścisłych UPH, do Królówki, Ekonomika i Prusa.

opr. i foto WB

Informacja z 18.10.2017

Cztery dni Festiwalu wypełni kilkadziesiąt sesji i tematycznych spotkań popularno-naukowych. Dużo będzie o drzewach, a z okazji 150. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie sporo o promieniotwórczości i energetyce atomowej. Nie zabraknie pokazów i wykładów z biologii, nauk humanistycznych i społecznych.

Otwarcie XIX Festiwalu Nauki i Sztuki, któremu w tej edycji przyświeca hasło: "Nauka scala rodziny. Nauka łączy pokolenia. Nauka czyni człowieka wolnym!", odbędzie w 19 października (festiwal potrwa do niedzieli 21 października) w I Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Świętej Rodziny przy ul. B-pa Ignacego Świrskiego 54 o godz. 10.00.

Mało kto chyba wątpi w to, że impreza jest potrzebna. Festiwal Nauki i Sztuki wpisał się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego Miasta i regionu, odbywających się jesienią. Wiele osób na długo przed jego rozpoczęciem wypytuje o festiwalowe zajęcia planowane w zbliżającej się edycji.

Pod względem liczby dotychczas zorganizowanych edycji podobnych imprez, zaczynający się w czwartek, 19 października Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach jest trzecim Festiwalem w Polsce. Dziś bez kompleksów można porównywać Festiwal z innymi festiwalami organizowanymi w naszym kraju. Udało się wypracować oryginalny charakter i styl, polegający między innymi na tym, że przekaz aktualnej wiedzy przeplata się z wystawami, dyskusjami w festiwalowej kawiarence, koncertami, konkursami, programami edukacyjnymi. Zawdzięczamy to p. profesor Pani Profesor Magdalenie Fikus. To ona w 1998 roku zasiała festiwalowe ziarno na siedleckiej ziemi. Po latach wyrosło z niego drzewo wiedzy, które corocznie owocuje.

W ramach festiwalu organizowane były wielokrotnie konkursy, wydawano książki i materiały dydaktyczne, realizowano programy pro-środowiskowe. Podczas Festiwalu, dwoma prestiżowymi wyróżnieniami honorowane są osoby i instytucje: Nagrodą Złotego Jacka - za osiągnięcia naukowe i popularyzację wiedzy oraz Medalem Polskiej Niezapominajki - osoby lub instytucje, za społeczną aktywność prośrodowiskową, edukację ekologiczną i ochronę przyrody. Przez cały czas organizatorom przyświeca hasło zapożyczone przed laty z podobnej imprezy z Warszawy: "Nauka jest ważna dla przyszłości Polski. Pokażemy jej możliwości i ograniczenia. Odpowiemy na Państwa pytania. Postaramy się zrobić to ciekawie i zrozumiale". Obecnie jednak organizatorzy chętniej posługują się własnym hasłem, które brzmi: "Nauka łączy pokolenia, nauka scala rodziny, nauka czyni człowieka wolnym".

Organizatorom Festiwalu zawsze zależało na różnorodności dziedzin i dyscyplin naukowych oraz formach przekazu wiedzy. To w różnorodności tkwi tajemnica powodzenia tej edukacyjnej imprezy. Każdy, kto ma i miał dobry pomysł i chciałby zrealizować go w ramach festiwalowego upowszechniania wiedzy, był i będzie mile widziany. Festiwal, począwszy od 1999 r. jest stale rozwijającą się programowo i doskonalącą organizacyjnie imprezą. Zaczynano skromnie, od jednodniowej sesji naukowej zorganizowanej w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Przez trzy kolejne lata siedlecki festiwal był mutacją Festiwalu Nauki w Warszawie, o czym świadczy zapis w nazwie imprezy: "sesja terenowa w Siedlcach FN w Warszawie". Od kolejnych lat dr Ryszard Kowalski, inicjator i główny organizator działał już sam, zwiększając stopniowo liczbę festiwalowych dni do czterech, zapraszając do współpracy coraz więcej zewnętrznych partnerów, rozbudowując liczbowo i merytorycznie program.

Nagradzanie Medalem Polskiej Niezapominajki powstało z inspiracji "niezapominajkowego" programu edukacyjnego, zainicjowanego przez śp. Redaktora Andrzeja Zalewskiego. Ustanowiony przez przyrodników z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, wręczany jest corocznie w czasie trwania Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach społecznikom poświęcającym swój czas na pro-środowiskowe projekty i działania. Zaprojektował go siedlecki rzeźbiarz, prof. Marian Gardziński. Wykonany z mosiądzu medal jest niezwykle skromny.

Tegorocznymi laureatami Medalu Polskiej Niezapominajki uhonorowane będą następujące osoby i instytucje:(protokół z posiedzenia Kapituły Medalu Polskiej Niezapominajki, XV edycja, w dniu 4.10.2017 r.): Dariusz J. Gwiazdowicz, Marcin Kalbarczyk, Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Grali - Dąbrowiźnie, ks. Piotr Arbaszewski, Sławomir Kordaczuk, Danuta Giewartowska, Ewa i Krzysztof Foryszewscy, Andrzej Bartczak, Robert Osipa i Marcin Kostrzyński.

Festiwal zorganizowany jest corocznie pod patronatem Rektorów: Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego i Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej w Siedlcach, a patronat naukowy sprawuje Rada Upowszechniania Nauki przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz Siedleckie Towarzystwo Naukowe. Patronat honorowy sparwują: Prezydent Miasta Siedlce – Wojciech Kudelski oraz Starosta Siedlecki – Dariusz Stopa. Sponsorami XIX Festiwalu Nauki i Sztuki są: Miasto Siedlce, Powiat Siedlecki, Zakład Utylizacji Odpadów w Siedlcach, Restauracja Zaścianek Polski, Szlak Kulinarny - Mazowiecka Micha Szlachecka.

Więcej informacji o idei, programie i nagrodach festiwalowych znajdziecie Państwo pod adresami: www.festiwal.uph.edu.pl/ lub na FB: www.facebook.com/Festiwal-Nauki-i-Sztuki-w-Siedlcach-749374248522351

Poniżej - w załączniku - przedstawiamy pełny Program XIX Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach.

aut. JiC na podst. źródła


Zapraszamy na www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/